ZTE’yi kim kurdu

Türkiye’de hayli bilinen bir markadır ZTE… Tabii ki yurt dışında daha fazla bilinen, çok daha geniş bir ürün yelpazesiyle hizmet veren bir markadır fakat Türkiye’de de epey hatırı sayılır ZTE’nin… ZTE marka kullanmış olanlar çoktan anladı zaten, o ZTE modemlerinin bizler için nasıl da emektar olduklarını… Hala daha piyasada ZTE marka sayısız modem bulmak mümkündür. Gayet de hizmetlerine devam etmektedir bu Uzakdoğulu firma…

ZTE’nin kurucusu kim?

Uzakdoğulu olduğunu söyledik ZTE’nin… Muhtemelen ZTE’yi kimin kurduğunu,sahibinin nereli olduğunu merak edip açtınız bu yazıyı. O zaman fazla uzatmadan bir bilişim ve telekomünikasyon holdingi olan ZTE’nin kuruluş bilgilerini verelim:

Çinli bir bilişim ve ağ teknolojisi ve telekomünikasyon şirketi olan ZTE; 1985 yılında Hou Weigui tarafından kurulmuştur. ZTE isminin kökeni; ‘Zhongxing Telecommunication Equipment Corporation’, yani ‘Zhongxing Telekomünikasyon Malzemeleri Şirketi’ şeklindeki uzun ismin baş harflerinden gelmektedir.

ZTE’nin kurucusu HOU Weigui

ZTE kimin?

Şu anda 2019 yılında olmamız dolayısıyla 34 yaşında olan ZTE; kurulduğu günden bugüne kadar inanılmaz bir yükseliş göstermiştir. Cep telefonu ve akıllı telefonlar, tablet bilgisayarlar, donanım ve yazılım hizmetleri gibi birçok kategoride hizmet veren Çinli ZTE; 2009 yılında dünyanın en büyük üçüncü GSM ağına sahip olmayı bile başarmıştır.

E tabi aradan geçen bu uzun yıllar neticesinde ZTE’nin idari yapısında, mülkiyetinde de önemli pek çok değişiklik gerçekleşmiştir.

2019 yılındayken ZTE’nin 75.000’den fazla çalışanı mevcuttur ve ZTE holdinginin yönetimi Yin Yimin ve Zhao Xianming tarafından yürütülmektedir. (Bu bilgi güncellemeye açıktır ve okuyucumuzun geri bildirimde bulunması halinde gerekli düzenlemeler yapılacaktır.)

ZTE ürünleri

Çok uluslu bir şekilde ve çok çeşitli yelpazede üretim yapan ZTE; yapılanmasını üç ana birim olacak biçimde şekillendirmiştir:

-Taşıyıcı ağlar (%54)

-Terminaller (%29)

-Telekomünikasyon (%17)

ZTE kimin?‘ sorusuna hissedarlar cinsinden de cevap verecek olursak; holdingin %30,34 miktarındaki hisseleri ‘Zhongxingxin’ şirketine aitken, geri kalanı halka arz edilmiş durumdadır. Zyrıca ZTE’nin ZTEsoft, Zonergy ve Nubia Technology olmak üzere alt birimleri de mevcuttur.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


1 Comment

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*