ZİPPOYU KİM BULDU VE TASARLADI?

Partilerde, ortamlarda, kampüste tütünümüzü yakmak için kullanacağımız en havalı araç kuşkusuz zippodur. Bu marka öyledir ki bir objeyle(çakmağa) eş anlamda akıllarda yer edinmiştir. Gövdesi kalın olan benzinle çalışan, happa gibi çakmak gördüğümüzde aklımıza direk zippo gelmektedir. İşte böylesine bir marka imajının yaratılmasında olağanüstü bir pazarlama dehası ve de zeka ön plana çıkmaktadır. George H Blaisdell abimiz daha doğrusu dedemiz vardır bu işin arkasında.

1932’de 2. Dünya savaşı yıllarına mutakiben “Zippo Manufacturing Company” Pennsylvaina’da kurulan şirket Avusturyalıların kullandığı çakmaklardan esinlenerek zorlu ortam koşullarına ayak uydurabilen pratik bir ateşleyici üretmenin peşine koşmuştur. Öyle ki en rüzgarlı havada bile alev alev yanabilen zippolar özellikle savaşta sabotaj görevi sırasında çok faydalı olmuştur. Bilirsiniz filmlerden, “Asker son sürat koşarak hedef binanın etrafını benzinler daha sonra zaman kaybetmeden zipposunu çakar ve kendi kendine sönmeden yanmaya devam eden zippo sayesinde bir an evvel hedefini tutuşturur en son zippoyuda orda yanıl halde bırakıp kaçar”. İşte bu hikayenin en önemli subjesi “zippo’dur”.

İlk çıktığında ömür boyu garantisiyle ünlü olan zippoların kalitesi şirketin günümüze değin 500 milyona kadar satış yapmasını sağlamıştır. Hatta 1933 yılında üretilen ilk zippolar şu an antika değeri taşıdığından binlerce dolara alıcı bulmaktadır. Firma çakmaklarının isminin ingilizce “Zippa” sesini çıkarmasına binaen “zippo” olmasında karar kılmıştır.

ZİPPO’NUN KURUCUSU KİM?(KİM BULDU)

Zippo’nun kurucusu George H. Blasdiell

1933 yılında aşağıdaki resimde gördüğümüz abimiz George H Blaisdel bulmuştur(adamda bildiğin Beşiktaş çarşı esnafı tipi var). Şu anda haliyle hayatta olmayan bu dedemizin şirketteki bir kısım hisseleri miraşçılarının elindedir. Ancak şirketin çoğunluk hisseleri şu anda W.R. Case & Sons Cutlery Co.
adlı bıçak üreticisi firmadadır. Yani zipponun sahibi bu firmadır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


1 Trackback / Pingback

  1. Eastpak kimlere aittir?-Askeriyeden halka ilginç hikaye | Kimin, kurucusu ve sahibi kim ?

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*