ZDF’nin sahibi kim?-Tüm Almanya’nın en çok izlenen bu TV kanalını kim kurdu?

ZDF; son verilere göre Almanya’nın en çok izlenen TV kanallarından biridir. Uzun da bir süre öyle kalacak, kimse ZDF’yi tahtından edemeyecek gibidir. Kısa adı ZDF olan ve halk tarafından böyle bilinen kanalın bu kısaltması, tam adının baş harflerinden oluşmaktadır: Zweites Deutsches Fernsehen… Bu isim öbeğinin Türkçe karşılığı ise ‘İkinci Alman Kanalı’dır.

Yazımızda Alman medyasının en köklü ve en güçlü elemanlarından olan ZDF’nin kuruluşunu, ‘ZDF’yi kim kurdu?’, ‘ZDF’nin kurucusu kim?’ gibi soruların cevabını arayan Türk okurlar için bu konuya değineceğiz.

ZDF’nin kurucusu kim?

2019 yılında olduğumuz düşünülürse ZDF; bugün tam 58 yaşındadır. Dolayısıyla; kurulduğu periyot Almanya’nın ikiye bölünmüş durumda olduğu zaman denk gelmektedir. ZDF; o zamanlar Batı Almanya’da kurulmuş bir TV kanalı iken, Doğu ve Batı Almanya birleştikten sonra tüm Almanya Devleti’nde ve tabii yayın açtığı yurt dışı kanallarında hizmet veren bir TV kanalı olmuştur. Verdiğimiz ön bilgiden sonra Alman kamu televizyonu ZDF’nin kuruluş bilgilerini, ‘ZDF’yi kim kurdu?’ sorusunun cevabını şu şekilde özetleyebiliriz:

ZDF (Zweites Dutsches Fernsehen); 1961 yılında Batı Almanya Devleti tarafından kurulmuştur. Ama ilk yayını 1963 yılında gerçekleşmiştir.

Aradaki 2 yıl ZDF’nin gerekli yatırımları ve bürokratik aşamaları gerçekleştirmesi suretiyle geçerken, 1963 yılındaki ilk yayını ZDF’nin ilk genel müdürü Dr. Karl Holzamer tarafından yapılmıştır. Dolayısıyla; ZDF’nin kurucusu Batı Alman Devleti olsa da ilk genel müdürlük görevini yapan birey Dr.Karl Holzamer’dir.

Dr. Karl Holzamer’in ZDF’nin ilk yayını sırasında çekilen bir resmi

ZDF kanalı kimin?

Aradan geçen yıllar boyunca hizmetlerini sürekli geliştiren; günümüzde Almanya dışında Avusturya, Lüksemburg, İsviçre, Liechtenstein, Slovenya, Belçika, İtalya, Hollanda, Danimarka, Kosova gibi ülkelerde de yayın yapan ZDF’nin genel merkezi Amanya’nın Mainz şehrindedir.

2019 yılında olmamız itibariyle ZDF’nin mülkiyetinde bir değişiklik olmamıştır. Almanya’nın en çok izlenen TV kanalı olan ZDF halen bir kamu kuruluşudur. Dolayısıyla ZDF (Zweites Deutsches Fernsehen)’in sahibi Alman Devletidir. Günümüzdeki Genel Müdürü ise Thomas Bellut’tur. (2019 Şubat)

ZDF’nin daha uzun yıllar boyunca Almanya’nın en çok izlenen TV kanalı olmaya devam edeceği aşikardır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*