Zaranın Sahibi Kim?

Dünyaca ünlü bir giyim markası olan ve dünyanın en büyük 3. hazır giyim şirketi konumunda bulunan Zara hakkında en merak edilen soru Zaranın sahibi kim? Olarak gündeme gelmektedir. Günümüzde halen 88’den fazla ülkede var olan ve bu ülkelerde 2.000’in üzerinde mağazası bulunan Zara hazır giyimin sahibi halen yaşamakta olan ve şu an 76 yaşında bulunan Amancio Ortega’dır.

Zara Giyim Tarihçesi

Zara giyim, Amancio Ortega tarafından kurulmuş bir hazır giyim şirketidir. Amancio Ortega yokluk içinde büyüyen bir çocuk olarak yaşamını sürdürür iken, 14 yaşında annesi ile başından geçen üzücü bir olayın ardından okulu bırakmış ve bir gömlek mağazasında çalışmaya başlamıştır. 16 yaşında çalıştığı mağazada yaptığı izlenimler sonucunda, müşterilere önem vermenin ve istediklerini hızlı bir şekilde ulaştırmanın, giyim sektöründe önemli olduğunu görmüş ve bayanları bir araya getirerek bir dikim kooperatifi organize etmiştir. İlk deneyiminde, GOA isimli bir kapitone kumaştan yapılma bornoz üreticisi kurmuş Zara giyim tarihçesi olarak kabul edilen bu ilk adımda talebin çok fazla olduğunu görmüştür. Bu işten yeterince nakit para toplayan Ortega, 1975 yılında Zorba ismi altında bir giyim mağazası açmayı düşünmüş ancak bu ismin tescilli olmasından dolayı Zorba ismini değiştirerek, Zara adını kullanmaya başlamıştır. Temel hedefi müşterilerin istediklerini üretmek ve siparişleri 48 saat içinde teslim etmek üzerine kurulmuş olan şirket, faaliyetlerine devam etmiştir. 10 yıl gibi bir süreden sonra Ortega şirketlerini büyütmüş ve holding seviyesine ulaştırarak Inditex’i kurmuştur. Bu şirket bünyesinde açtığı ilk uluslar arası mağazayı ise, Portekiz’de faaliyete geçirmiştir. 1980’li yıllarda New York ve Paris gibi pahalı mekanlarda mağazalarını açmaya başlayan Ortega, 1990’lı yıllarda tüm Avrupa’ya yayılmıştır. Günümüzde halen 88’in üzerinde ülkede ve 2.000’den fazla mağaza ile hizmet vermektedir.

Amancio Ortega

Zara Kimlerin?

Günümüzde, Türkiye’de dahil olmak üzere, 88’den fazla ülkede faaliyetlerini sürdüren hazır giyim markasına yönelik Zara kimlerin? Sorusunun karşılığı olarak, Rosalia Mera ile Amancio Ortega isimleri bilinmektedir.

Zara Nerenin?

Zara Nerenin? Diye merak eden müşterilerin ve moda düşkünlerinin karşısına çıkacak olan cevap, Zara hazır giyimin İspanyol merkezli bir aksesuar ve giyim markası olduğudur.

Zaranın Kuruluşu

Temelleri Amancio Ortega ile Rosalia Mera tarafından atılan Zaranın kuruluşu 1975 yılına dayanmaktadır.

Zara Giyisileri Nasıl?

Dünya genelinde bir marka olan ve tüm kesimler tarafından sıkça dile getirilen Zara giyisileri nasıl? Sorusunun karşılığı, zevkli ve şık tasarımlar ile bütünleşen, kaliteli ve beklentilere yönelik erkek giyim, iç çamaşırı, kadın giyim, kozmetik, ayakkabı, çocuk giyimi ve aksesuarlar olarak verilmektedir. Genelde fabikalarında envai çeşit malzemeler bulunduran Zara Giyim’in üretim standardının belirli bir seviyenin üstünde olduğu yadsınamaz bir gerçektir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


2 Comments

  1. İyi günler birkaç sorum olacak size 1975’te Fahri Salim Çelikmakas tarafından İlk Zara Bayes bizdeydi Bu şirketi dedem kurdu Daha detaylı konuşmak istiyorum telefonla

  2. İyi günler birkaç sorum olacak size 1975’te Fahri Salim Çelikmakas tarafından İlk Zara Bayes bizdeydi Bu şirketi dedem kurdu Daha detaylı konuşmak istiyorum telefonla 05070662349

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*