YSK’yı kim kurdu?-Türkiye’nin seçim güvenliği onlardan sorulur

YSK; ülkemizin en önemli kamu topluluklarından biri olsa da vatandaşlarımız tarafından adı sadece 4-5 senede bir yapılan genel seçimlerle anılmakta. Her 4-5 yılda bir yapılan seçimlerde YSK Başkanının yaptığı açıklamalar, yaptığı onaylı sayımlar sebebiyle televizyonlarda boy gösterir, sonra da normal bir şekilde bir dahaki seçime kadar çalışmalarına devam eder.

Peki kim tarafından kurulmuştur bu YSK? ‘Şöyle sadece seçimlerle ilgilenen, seçimlerin güvenliğinden ve denetiminden sorumlu profesyonel bir kurum da olsa’ diyen ve YSK’nın kuruluşuna öncülük edenler kimler?

YSK’nın kurucusu kim?

Bu sorunun cevabı için tarihleri 69 yıl geriye alıyoruz. 2019 yılında olduğumuz düşünülürse 1950 yılına gidiyoruz. Pek çok kişinin muhtemelen yürüteceği tahminin aksine YSK cumhuriyetle aynı anda kurulan bir kurum değildir. 1923’ten epey bir zaman geçtikten ve yeni kurulan cumhuriyet artık tamamen rayına oturduktan sonra kurulmuş ve göreve başlamıştır.

Buna göre YSK; 16 Şubat 1950 tarihinde kurulmuştur. YSK’nın kurulmasına karar veren yasanın adı 5545 Sayılı ‘Milletvekilleri Seçimleri Kanunu’dur.

YSK’nın kurulduğu 16 Şubat 1950 tarihinde TC’nin Başbakanı Adnan Menderes iken, Cumhurbaşkanlığı koltuğunda ise İsmet İnönü vardır.

O tarihten bugüne YSK; Türkiyede seçimlerin şaibesiz, güvenli ve tarafsız bir şekilde gerçekleşmesi için vazifesini yerine getirmektedir.

YSK’nın başkanı kim?

2019 yılının Nisan ayındayken YSK’da başkanlık görevini Sadi Güven yürütmektedir. İlerleyen zamanlarda bu bilgi değiştiği halde güncelleme olmaması halinde okurumuzun yorum kısmından bizi uyarması yeterlidir.

Sadi Güven

GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*