Yıldız Savaşları (Star Wars)’nın yönetmeni kimdir?-Uyanan gücün perde arkası…

Serinin 7. filmi olan Yıldız Savaşları VII-Uyanan Güç filmiyle hayranlarını sabırsızlıkla bekleten; dünya sinema tarihinin görüp görebileceği en başarılı ve en çok hasılat yapan serilerinden biri olan Yıldız Savaşları; 40 yıla yakın geçmişe sahip bir popüler kültür harikasıdır.

Hatta bu filmi izlenmesi gereken en önemli serilerden biri olmasından öte hayatının her alanına uygulayan; bazı düşüncesizler tarafından “nerd” gibi çirkin sıfatlarla anılan hayranları düşünürsek, Yıldız Savaşlarının insanların benimsediği bir kültür, bir yaşam tarzı, bir camia haline geldiğini bile iddia edebiliriz…:)

Yıldız Savaşları’nın sanatsal, kültürel ve sosyolojik boyutunu işin ehillerine bırakarak konumuza dönmek istiyorum değerli okurlar. Oyuncularını az çok herkes biliyor olsa da; isimleri kulağımıza mutlaka aşina gelse de; bu dahiyane seriyi ortaya çıkaranlardan perde arkasında olanlar kimlerdir? Bu senaryoyu, bu yapımcılığı, bu kurguyu ortaya çıkaran o hayal gücü kimlerin beyinlerinin ürünüdür? Hiç merak etmediniz di mi?…

Yıldız Savaşları kaç filmden oluşur?

40 yıla yayılmış bir süre içerisinde her filmin bir bölümü temsil edeceği şekilde vizyona giren Star Wars serisi; 1977 yılında Star Wars-Yeni Bir Umut(A New Hope) filmiyle başlangıç yapmıştır. Bundan üç yıl sonra; 1980 yılında ikinci film olan Yıldız Savaşları-İmparator(Empire Strikes Back) vizyona girmiş ve ondan üç yıl sonra; 1983’te Yıldız Savaşları-Jedi’in Dönüşü(Return of the Jedi) filminin de vizyona girmesiyle ilk üçleme tamamlanmıştır. İlk filmden itibaren bu üçleme sinema dünyasında adeta kasırga yaratmış; 1980’lerin popüler kültüründe geniş bir alanda kendine yer bulmuştur.

Bu üç filmin yayınlanmasıyla beraber 16 yıllık bir ara verilse de; 1999 yılında “öncül” olarak adlandırılan yeni bir üçlemenin başlamasıyla seri kaldığı yerden devam etmiştir. 1999 tarihli Yıldız Savaşları 1-Gizli Tehlike(The Phantom Menace), 2002 tarihli Yıldız Savaşları 2-Klonların Saldırısı(Attack of the Clones), 2005 tarihli Yıldız Savaşları 3-Sith’in İntikamı (Revenge of Sith) filmleriyle 6’ya tamamlanmıştır.

Aklınıza “Neden sonradan gelen üçleme 1, 2 ve 3 diye sınıflandırılıyor da ilk üçleme böyle anılmıyor?” diye bir soru gelebilir. Şöyle ki değerli okurlar; 1977, 80 ve 83’te vizyona giren filmler aslında Yıldız Savaşları’nın 4., 5. ve 6. bölümleri olarak kabul edilir. 1999’dan itibaren başlayan seriye öncül seri denmesinin sebebi de budur. Fakat bir karışıklığı yaratmaması için ilk üçleme rakam kullanılmadan sadece filmlerin isimleriyle anılır.

Bütün bu Yıldız Savaşları serisinin senaristi kimdir?

Öncelikle şunu bir not düşelim: Bu devasa hayal gücüne, kurguya sahip senarist tüm filmlerde George Lucas olmuştur. 1944 doğumlu olan ve yaşayan en büyük yönetmenlerden biri olarak kabul edilen George Lucas; Güney Kaliforniya Üniversitesi’nde almaya başladığı sinema eğitiminden itibaren hayatının her anında yeteneğini belli etmiş; Yıldız Savaşları ve buna ek olarak Indiana Jones’un yaratıcılığıyla da dehasını ıspatlamıştır.

George Lucas

1977’deki “Yeni Bir Umut” filminin yönetmenliğini de bizzat George Lucas yaparken; 1980 “İmparator” filminin yönetmeni Irvin Kershner; 1983 “Jedi’in Dönüşü” filminin yönetmeni ise Richard Marquand olmuştur. 1999’da başlayan öncül üçlemede ise yönetmenlik görevini yine bizzat George Lucas almıştır.

Aralık ayının sonunda vizyona girecek olan 7. film “Güç Uyanıyor” bölümünde ise yönetmenlik koltuğunu daha genç ve gelecek vaat eden bir yönetmen olan J.J.Abrams devralmıştır.

J.J. Abrams

Yıldız Savaşları’nın senaryosunu yazan George Lucas; seriyi meydana getirirken Maymunlar Cehennemi ve Flash Gordon’dan bol bol ilham aldığını da belirtmiştir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*