Yeraltından Notlar kitabını kim yazdı?-Zapiski iz podpolya

“Ben hasta bir adamım.” cümlesiyle başlayan bu eser; daha önce Rus edebiyatının görmediği bir yaklaşımda yazılan, içine kapanık bir insanın dış dünyayı kimsenin göremeyeceği bir çıplaklıkta ele aldığı nadir klasiklerdendir. Hadi hadi okumaya üşenenler için söyleyelim: Yeraltından Notlar isimli romanın yazarı Dostoyevski’dir.

“Yeraltından Notlar” kitabının yazarı Fyodor Mihayloviç DOSTOYEVSKİ (1821- 1881)

Daha önce Suç ve Ceza ile Kumarbaz eserlerinin de kısa incelemesini yaptığımız Dostoyevski; 1864’te ilk baskısı piyasaya sürülen bu eseriyle Rus edebiyatını epey şaşırtmış olmalı.

Çünkü epey kısa bir roman olmasına rağmen, kategorileştirme bakımından öyle tanımsız bir eserdir ki; kendini dış dünyaya kapatmış birinin umutsuzluğu ile alaycılığını, korkaklığı ile deli cesaretini, vs. tezatlıkları bir arada görmeniz mümkündür. Ayrıca Dostoyevski’nin eserleri dahil olmak üzere diğer Rus klasikleriyle kıyasladığımız zaman Yeraltından Notlar; fazlasıyla içsel bir romandır. Suç ve Ceza’nın Raskolnikov’u gibi dış karakterlerle pek bir etkileşim bulmanız mümkün değildir örneğin… Bu bakımdan iç hesaplaşmalara, iç dünyanın keşfine ve psikolojik analize alışkın olmayanlara yolunu kaybettirebilecek bir eserdir, bizden uyarması…

Yeraltından Notlar’ın konusu

Dostoyevski’nin “Yeraltı Adamı” olarak tanımladığı ve insanları sevmeyen, iç dünyasına çekilmeyi seven birinin kimliğine bürünerek yazdığı bu monolog; karakterin çevresindeki insanların sahteliğinden ve yapmacıklığından yakınmasından tutun da, kendi kendisini sorguladığı içsel sorunlara; oradan Batılılaşmayı yanlış anlayan Rus aydınlarına ve Rus siyasetine kadar çok geniş alanda görüşleri barındırmaktadır. Bu bakımdan eserin olay örgüsü ve senaryosunun planlanmış bir romandan çok bir günlük tadında olduğu kabul edilebilir.

Ayrıca kitabın ilk baskısının 1861’de köleliğin kaldırılmasından üç yıl sonra basılmasının da etkilerini yazılanlar boyunca yer yer görmek mümkündür.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*