Yeni Malatyaspor’u kim kurdu?-Malatya’nın yeni parlayan yıldızı

Yeni Malatyaspor’u çoğumuz 2 yıl önce Süper Lig’e yükselmesiyle tanıdık. Tabii insanımızın genelde sadece Süper Lig’ten haberi vardır. Oysa ki 1. Lig’e ve 2. Lig’e bakarsanız, oralar Süper Lig’e yükselecek olan ve adını çok daha geniş bir camiaya duyuracak olan futbol kulüpleriyle doludur. İşte Yeni Malatyaspor da bu kaderi paylaşan spor kulüplerinden biridir.

Yeni Malatyaspor’un kurucusu kim?

Alt liglerde inişli çıkışlı olacak şekilde yıllar boyunca verdikleri mücadeleden sonra 2016-2017 sezonunda 1. Lig’e yükselen ve 2 yıldır da yerini, tecrübesine kıyasla son derece başarılı bir şekilde korumayı başaran Yeni Malatyaspor’un biraz ilginç bir hikayesi var. Bilenler zaten biliyordur, bilmeyenlere ise biz söyleyelim: Yeni Malatyaspor ve Malatyaspor ikilemi..:)

Öncelikle çok önemli bir kısım olarak şunu belirtelim: Yeni Malatyaspor ve Malatyaspor birbirinden farklı iki kulüptür. Hatta 2018’in Ekim ayında olduğumuz şu sıralarda Yeni Malatyaspor’un ismi sponsorluk anlaşması gereği Evkur Yeni Malatyaspor’dur. İlerleyen zamanda değişiklik olursa okuyucumuz yorumlara geri bildirim yaparsa seviniriz..:)

Yeni Malatyaspor’un kuruluşu

Evet… Gelelim Yeni Malatyaspor’un kuruluş hikayesine… Yeni Malatyaspor, ilk olarak Malatya Belediyespor olarak kurulmuş ve bu isimle maçlara çıkmaya başlamıştır. Daha sonra bir isim değişikliği olmuş ve ismi Yeni Malatyaspor halini almıştır. Malumunuz, halihazırda Malatyaspor isimli bir kulüp var… Dolayısıyla farklı bir isim tercih etmek zorunda kalmışlar.

2012 yılında ise kulübün bu yönde bir teşebbüsü olmuş aslında. “Malatyaspor” olarak değiştirmek istemişler kulübün ismini, ama isim kuralları gereği izin verilmemiş. Dolayısıyla takım oyuncuları “Yeni Malatyaspor” adıyla ter dökmeye devam etmişler sahalarda..

Özet olarak; Yeni Malatyaspor, 1986 yılında, Malatya Belediyespor ismiyle, Malatya Belediyesinin desteğiyle kurulmuştur. Kulübün ilk başkanlık görevini de Mehmet Emin Katipoğlu üstlenmiştir.

Yeni Malatyaspor Kurucu Başkanı Mehmet Emin KATİPOĞLU

Yeni Malatyaspor kimin? Başkanı ve sahibi kim?

Günümüz itibariyle Evkur Yeni Malatyaspor’un forma renkleri sarı-siyahtır. Takım iç saha maçlarını 27.044 kişi kapasiteli Yeni Malatya Stadyumunda oynamaktadır.

Yeni Malatyaspor’un başkanlık görevini Adil Gevrek yürütürken, teknik direktörlüğünü ise Erol Bulut üstlenmiştir.

2017-2018 sezonunda Süper Lig’i 10. sırada tamamlayan kulüp 2018-2019 sezonunda da gayet başarılı bir grafikle ilerlemeye devam etmektedir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*