Yeni Akit Gazetesi’nin sahibi kim?-Türkiye’nin İslamcı ve sosyal muhafazakar gazetesi

Yeni Akit; Türkiye’de farklı görüşlere ait olan ve tirajı popüler gazetelere göre daha düşük olan ideolojik yayınlardan biridir. Yeni Akit ve kurucularının birçok röportajda belirttiği üzere bu tarz gazeteler; kendi siyasi-ideolojik görüşlerinden ödün vermeden yayın yaparak daha fazla tiraj yapmamayı, gelirlerinin daha az olmasını göze alan yayınlardır. İlkelerine göre medya faaliyetlerinde bulunmayı tercih ederler.

Örneğin; Yeni Akit ile aynı görüşleri paylaşan ve gazeteye paralel olarak yayın yapan Akit TV far gelirli olup İslamcı ve muhafazakar görüşlü insanlara yönelik yayın yaparken, Halk TV ise muhalif kesime hitap eden yayınlar yapmakta ve yine reklam gelirlerine yönelik fazla kaygı gütmemektedir. (Akit TV ve Halk TV bağlantılarına tıklayarak kendileri hakkındaki yazılarımızı da okuyabilirsiniz)

Yazımızın konusu olan Yeni Akit gazetesinin kimin olduğuna, Yeni Akit Gazetesi’ni kimin kurduğuna değinecek olursak, gazetenin hikayesi aşağıdaki gibidir:

Yeni Akit’in kurucusu kim?

Bakalım Yeni Akit Gazetesi’ni kimler kurmuş ve Yeni Akit’in bugünkü patronu kimmiş?

Yeni Akit ismindeki ‘yeni’ takısı aslında okuyucu için bir ipucudur. Sanki gazetenin, bu gazete olarak faaliyet göstermesinden önce de bir geçmişi varmış da bir reform sonrasında bu ismi almış gibi… Ki öyledir de…

Yeni Akit ile aynı görüşleri paylaşan bir önceki jenerasyonun, Akit TV ile aynı ismi paylaşır şekilde; 12 Eylül 1993’te kurdukları bir Akit Gazetesi’nin neşriyatına başladıklarını görürüz. Gazete 8 yıl bu isimle faaliyet gösterdikten sonra ise, 5 Aralık 2001 tarihinde ‘Anadolu’da Akit’ ismini almıştır. Bir 9 yıl bu isimle çalıştıktan sonra ise 10 Ekim 2010 tarihinde Yeni Akit ismini almıştır. 2010’dan beri aynı isimle faaliyetlerini sürdürmektedir. Yeni Akit Gazetesi’nin kurucusunun ise Mustafa Karahasanoğlu olduğunu görmekteyiz.

Yeni Akit Gazetesi’nin kurucusu Mustafa KARAHASANOĞLU

Dolayısıyla; Yeni Akit Gazetesi’nin kuruluş bilgileri konusunda şöyle bir özetleme yapabiliriz:

Yeni Akit; kökenini 12 Eylül 1993’te kurulan Akit Gazetesi’nden almaktadır. Fakat bugünkü ismiyle, 10 Ekim 2010 tarihinde Mustafa Karahasanoğlu tarafından kurulmuştur.

Mustafa Karahasanoğlu kimdir?

Yeni Akit Gazetesi’nin kurucusu olan ve gazetede yoğun emekleri olan Mustafa Karahasanoğlu; 1948 Erzincan doğumludur. Üniversite diploması Yıldız Teknik Üniversitesi’nin ‘Elektrik’ bölümündendir. 1974 mezunudur.

Gençliği boyunca Milli Nizam Partisi, Milli Selamet Partisi gibi siyasi oluşumlarda Gençlik Kolları Başkanlığı, Genel Sekreterlik gibi görevler yapmıştır. Gazetecilik adına kariyerindeki dönüm noktalarından biri ise; 1979 yılında Milli Gazete Genel Yayın Yönetmenliğine başlamasıdır.

Yeni Akit Gazetesi’nin görüşleri

Yeni Akit’in yayınlarında ve fikir yazılarında son derece aktif olan görüş aşırı sağdır. Köktendinci, İslamcı ve Sosyal Muhafazakar olan gazete; bu aşırı görüşleri sebebiyle Türkiye’de kendilerini seven sevmeyen pek çok kişinin gündeminde çarpıcı bir yere sahiptir.

Günümüz itibariyle Yeni Akit Gazetesi’nin sahibi Ramazan Fatih Uğurlu’dur. Şirket çatısı olaraksa Akit Medya Grubu’na aittir. Önemli bir not olarak; Yeni Akit’in bugünkü sahibine yönelik veri 2019 bilgilerine dayanmaktadır. Bir değişiklik olması ve okuyucumuzun uyarması halinde gereken güncelleme yapılacaktır.

Yeni Akit’in yayınları Museviler, Ermeniler, Rumlar, Zerdüştler, Yezidiler, Ateistler, LGBT bireyler, sekülerler, sosyalistler, komünistler, Atatürkçüler, Ulusalcılar, CHP, Feministler, Masonlar gibi kitlelere yoğun nefret söylemleri içermektedir. Çarpıcı bir bilgi olarak Yeni Akit; Hrant Dink Vakfı tarafından kurulmuş olan nefret söylemi platformunda bulunan 300’e yakın rapor ile; en çok nefret söylemine konu olmuş olan gazetedir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*