YEDİTEPE ÜNİVERSİTE’SİNİ KİM KURDU?

Türkiye’nin en önemli üniversitelerinden Yeditepe Üniversitesi İSTEK(İstanbul eğitim ve kültür vakfı) tarafından kurulmuştur. Şahıs olarak Yeditepe Üniversitesinin kurucusu Bedrettin Dalan’dır.

Yeditepe Üniversitesi’ni diğer vakıf üniversitelerinden farklı kılan en özgün yanı şüphesiz; hem madden hem de manen Türkiye tarihine hitap edişidir. Kayışdağı’na kurulan 125 000 metrekarelik yerleşke tamamen Selçuklu mimarisinden esinlenerek yapılan tarihi bir ruha sahiptir. 26 Ağıstos 1071 Malarzgirt savaşından esinlenilmesi sonucu bu Kayışdağındaki yerleşkenin ismi de “26 Ağustos yerleşkesi” olarak konulmuştur. Yine manalı bir gün olması adına “26 Ağustos yerleşkesi” 26 Ağustos 2000 yılında kurulmuştur.

Neredeyse tüm lisans ve yükseklisans bölümleri Kayışdağında olan Yeditepe Üniversitesi’nin sadece Tıp Fakültesi Bostancı’da; Diş Hekimliği Fakultesi’de Bağdat Caddesindedir.

Yeditepe Üniversite’sinin Fakulteleri ve Enstütileri ise şu şekildedir.

Fakulteleri

-Eczacılık
-Diş Hekimliği
-Fen-edebiyat
-Eğitim
-İktisadi ve İdari Bilimler
-Hukuk
-Güzel Sanatlar
-Sağlık Bilimleri
-Mühendislik ve Mimarlık
-İletişim
-Tıp
-Ticari Bilimler

Ensitüleri

-Fen Bilimleri
-Sosyal Bilimleri
-Sağlık Bilimleri
-Eğitim
-Atatürk ilkeleri ve İnkilap tarihi

Yine objektif bir yorum olarak; Yeditepe Üniversitesi Türkiye’de en çok Fakülteye ve öğrenciye ev sahipliği yapan vakıf üniversitesidir. Ancak Kayışdağında bulunan bu harika kampüsün İstanbul şehir merkezine olan uzaklığı dolayısıyla pek çok öğrenciyi bıktırmıştır. Mesela bu kampüsde okumak isteyen bir öğrencinin o bölgede bir yurtta kalmaksınızn bunu yapabilmesi imkansız. Yani kendi evi İstanbul’da Avrupa yakasında olsa da işi zor. Özellikle arbasız öğrenciler için; evleri de yakın değilse bu ıssız dağ başına yurt hayatı kaçınılmaz olmaktadır.

Yeditepe Üniversitesi’ni kim kurdu?

Bedrettin Dalan

Bedrettin Dalan adlı şahsın ön ayak olduğu İstek Vakfı tarafından kurulmuştur. Bedrettin Dalan ise 1941 doğumlu İstanbul Teknik Üniversitesi Mezunudur. Bayburt’da Şeyhbızın adlı bir aşiretin çocuğu olarak doğan Bedrettin Dalan, İTÜ elektrik fakültesini bitirdikten sonra Demiryollarında işe girmiştir. Daha sonra özel sektörde geçirdiği yolların ardından siyasete girmiştir.

DYP, Anavatan partisi, Demokrat Parti’de görev almıştır. Hatta 1984 yılında İstanbul’un ilk büyükşehir Belediye başkanı oldu. Ondan önce büyükşehir belediyeliği diye bir kurum yoktu.

1996’da Yeditepe üniversitesi’ni kurmuştur. İlk olarak faaliyete geçiş tarihi 96’dır.(Yeditepe Üniversitesi ne zaman kuruldu diyenler arayıp durmasın)

2011’de Dalan hakkında İrtica ile Mücadele Eylem Planı davası sırasında hakkında kırmızı bülten’le yakalama kararı çıkarılmaya çalışılmıştır. Ancak daha sonradan bu karar alınamamıştır. Dalan’nın İstek Vakfı hariç tüm malvarlığına el konulmuştır mahkeme kararıyla 2011’de.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*