Yaşar Holding kimin?-Boyacılık sektöründen doğan bir holding

Türkiye’nin en büyük holdingleri arasında bulunan Yaşar Holding; bugünkü hizmet kalitesinin yanı sıra köklü geçmişi, nerdeyse Türkiye’deki ilk sanayileşme hareketlerine uzanan tarihi ile de dikkat çekmektedir.

Temelleri Ege Bölgesi’nde atılan bu şirketler topluluğu; “Güvenilir markalarımızla tüketicilerimizin yaşamına değer katan ürün ve hizmetler sunarız.” şeklinde belirttiği misyonu eşliğinde çalışmalarına tüm hızıyla devam etmektedir.

Peki ya başlangıç noktası nasıl olmuştur? Yaşar Holding’in insanlara sunduğu ilk hizmetler ve ürünler neler olmuştur? İşte kısa bir tarihçesi:

Yaşar Holding’i kimler kurdu?

İsminde taşıdığı format itibariyle bu holding de kurucusunun soyadını taşıyan geleneksel tarzdaki holdinglerdendir. O zaman künyesini verecek olursak Yaşar Holding; 1945 yılında, Selçuk Yaşar tarafından İzmir’de kurulmuştur.

Yaşar Holding’in kurucusu Selçuk YAŞAR

Görüldüğü gibi bugün itibariyle tam 71 yaşında olan bu imparatorluk; iş dünyasındaki ilk atılımını boya sektöründen yapmıştır. İzmir’in Bornova ilçesinde 1954’te kurulan Boya Üretim Tesisi ile Selçuk Yaşar; Türkiye’nin en önemli boya üreticilerinden biri olma yolundaki ilk adımını atmış ve Dyo markasını yaratmıştır. Yani o hepimizin bildiği Dyo; Yaşar Holding’in bir hizmetidir.

İlerleyen yıllarda ise Selçuk Yaşar; olabilecek en doğru stratejiyi izleyerek bütün büyüme çalışmalarını boyacılık sektörü içerisinde gerçekleştirmiştir. Bu sayede Yaşar Holding; güçlerini farklı farklı sektörlerde bölmek yerine başından beri bildiği alandaki yerini sağlamlaştırmış; şirketler topluluğu olma yolundaki adımlarını da 70’ler ve 80’lerde atmıştır.

Yaşar Holding kimin?

Bugün pek çok sektörde hatırı sayılır yatırımları bulunan Yaşar Holding hala Yaşar Ailesi’nin kontrolündedir. Şirketin güncel yönetim kurulu ise şu kişilerden oluşmaktadır:

-Mustafa Selim Yaşar (Yönetim Kurulu Başkanı)

-Emine Feyhan Yaşar (Başkan Vekili)

-İdil Yiğitbaşı (Başkan Vekili)

-Prof.Dr. Cengiz Erol (Üye)

-Yılmaz Gökoğlu (Üye)

-Dr. Mehmet Aktaş (Üye)

Yaşar Holding şirketleri:

2016 itibariyle holdingin sahip olduğu alt şirketler ve iştirakler ise şu şekildedir:

Gıda/İçecek:

-HDF Fzco

-Viking Kağıt ve Selüloz AŞ

-Pınar Foods GMBH

-Yaşar Birleşik Pazarlama Dağıtım, Turizm ve Ticaret A.Ş.

-Pınar Su Sanayi ve Ticaret A.Ş.

-Pınar Entegre Et ve Un Sanayi A.Ş.

-Pınar Süt Mamulleri Sanayi A.Ş.

Boyacılık:

-MTP Co.

-Kemipex Joint Stock Co.

-DYO Balkan SRL

-DYO Matbaa Mürekkepleri

-DYO Boya Fabrikaları Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Tarım/Hayvancılık/Balıkçılık

-Çamlı Tem Besicilik Sanayi Ve Ticaret A.Ş.

Ticaret/Hizmet:

-Yandex International GMBH

-Yaşar Dış Ticaret A.Ş.

-Desa Enerji Elektrik Üretimi A.Ş.

-Bintur Turizm ve Catering Hizmetleri Ticaret A.Ş.

-Altın Yunus Çeşme Turistik Tesisler A.Ş.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


1 Comment

  1. Sayin dyo kurucuları size sadece şunu sorucam 1 kg lik üniversal pasta niz 12 09 2018 tarihinde 45tl iken 19 09 2018 tarihinde sorduğum da 85 tl ye satışı yapılıyor yazık günah degilmi amerikadan mi geliyo sizler bunu yaparsanız başkaları tabiki daha fazlasını yapmazmi

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*