Yale Üniversitesi’nin Sahibi-Doğu Hindistan Şirketi

Yale Üniversitesi, Amerika Birleşik Devletleri’nin Connecticut Eyaleti’nde New Haven şehri sınırları içerisinde 1701 yılında Saybrook Kolonisi tarafından kurulmuştur. Vakıf üniversitesi olan Yale, Amerika’nın en eski üçüncü yüksek öğrenim kurumudur.

İlk başta küçük bir kolej olarak kurulan kurum, daha sonra 1718 yılında Doğu Hindistan Şirketi (British East India Company) yöneticisi Elihu Yale’nin onuruna “Yale Koleji” olarak adlandırılmıştır. Protestan kilisesine bağlı din adamları yetiştirmek için kurulan okul, teoloji ve antik diller üzerine odaklanmıştır. 1777 yılına gelindiğinde eğitim temel bilimler ve beşeri bilimler üzerine kaymış ve istikrarlı bir akademik gelişme sonucunda 1861 yılında Amerika’da ilk doktora derecesini veren kurum olmuştur. 1887 yılında gerçekleşen küçük çaplı reformla beraber kurum artık tam olarak üniversite statüsüne ulaşmıştır.

Yale Üniversitesi, 2014 verilerine göre 5414 lisans ve 6809 lisansüstü olmak üzere toplamda 12223 öğrencisi bulunmaktadır ve 23.9 milyar dolarlık bir bağış miktarına ulaşmıştır. Söz konusu bu bağış miktarıyla Yale dünya sıralamasında ikinci sıradadır. 4171 akademik personele sahip olan üniversite, lisans eğitimi veren bir kolej ve lisansüstü eğitim veren Sanat ve Bilim okulu başta olmak üzere toplamda on iki kurumunun birleşiminden oluşmuştur.

Yale Üniversitesi kuruluşundan bu yana daha çok sosyal bilimler alanında başarılı olan mezunlar vermiştir. 5 Amerikan başkanı, 19 Yüksek Mahkeme Yargıcı, yaşayan 13 milyarder ve birçok yabancı ülke başkanı kurumun mezunlarının arasındadır. Sayısız kongre üyesinin yanında tanınmış isimlerden Hilary Clinton ve John Kerry de eğitim hayatlarını Yale’de tamamlamıştır. Ayrıca okulun tarihinde mezunlar veya çalışanlar tarafından farklı alanlarda kazanılan toplamda 52 Nobel ödülü de bulunmaktadır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*