Xcel’i kim kurdu?-ABD’li enerji imparatorlarından

ABD’deki en büyük enerji ve doğal gaz holdinglerinden olan Xcel; 2000’lere yakın tarihlerde edindiği yeni vizyonu ve iddialı projeleriyle dünya çapında adını duyuran bir kuruluş. En önemli haberlerden biri de geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Farklı ülkelerde onlarca rüzgar santraline yapacağı yatırımları duyuran Xcel yetkilileri; böylece bu enerji imparatorluğunun yenilenebilir kaynaklara da el atacağının sinyalini vermiş oldu.

Bizler de; Türkiye’de henüz elle tutulur bir yatırımı olmasa da dünyada çokça duyulan bu enerji/doğal gaz devinin kuruluş bilgilerini, tarihlerini ve Xcel’in bugünkü sahiplik bilgilerini verelim istedik.

Xcel’in kurucusu kim?

Bugünkü ismiyle tarihçesini merak edenler için hemen açıklayalım: Xcel; 1998 yılında ABD’nin Minnesaota Eyaleti’nde kurulmuştur.

“Xcel Energy” adıyla piyasaya çıkan bu dev yapılanma, elektrik, enerji ve doğal gaz hizmetiyle bulunduğu eyalette ve dışarıda birçok hizmet vermeye başlamıştır.

Fakat 1998’de edinilen bu yapılanma, sadece 21. yüzyıla yapılan bir ön hazırlıktır. Ondan öncesinde Xcel’i oluşturan bileşenlerin kökeni yüz yıldan daha öncesine dahi uzanmaktadır.

Şöyle ki; Xcel’in kuruluşunda temel olan üç Amerikan elektrik-enerji şirketi mevcuttur: Northern States Power Company (NSP), Public Service Company of Colorado (PSCo) ve Southwestern Public Service (SPS).

SPS adlı şirket 1904, NSP 1909, PSCo ise 1923 yılında kurulmuştur. Kuruldukları bölgelerde elektrik ve enerji hizmeti veren bu şirketler; 1990’lı yıllara gelinceye kadar çağa ayak uydurarak birçok değişiklik geçirmişler ve kendi ayakları üzerinde durmuşlardır. 1990’lı yıllar ise Xcel Energy’nin kuruluşunun habercisi niteliğinde olan bazı olaylarla doludur.

Bunlardan ilki; PSCo ile SPS arasında gerçekleşmiştir. 1995 yılında iki şirket birleşmiş ve “New Century Energies (NCE)” adını almıştır. Nihayetinde 1998 yılında bütün birleşmeler tamamlanmış ve bugünkü haliyle Xcel Energy ortaya çıkmıştır.

Xcel Energy kimin?

Böylesi çok ortaklı ve büyük çaplı bir oluşumda tabii ki tek bir sahipten söz etmek biraz zor. Ama klasik yönetici bilgilerini vererek okuyucuyu tatmin etmeye çalışacağız.

2017 Mayıs ayı itibariyla Xcel Energy’nin Yönetim Kurulu Başkanlığı ve CEO’luk görevini Ben Fowke yapmaktadır. 2011 verilerine göre Xcel’in 12.000 cıvarı çalışanı bulunmaktadır.

İlerleyen yıllarda bu enerji devinin varlığını daha da arttırması ve dünya enerji piyasasında söz sahibi olması beklenmektedir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*