Woman in Gold’un yönetmeni kimdir?-60 yıl sonra gelen adalet

2015 yılında vizyona giren bir dram filmi olan Woman in Gold (Altınlı Kadın); Nazilerin Avusturya’ya girmesi sırasında gerçekleşmiş bir olay üzerinden uyarlanarak vizyona girmiştir. Bu filmin Nazi işgalini ve Nazilerin Yahudiler başta olmak üzere Alman olmayanlara uyguladıkları zulümleri anlatan diğer filmlerden en önemli farkı; neredeyse hiç savaş, kıyım, ölüm gibi sahneler içermemesi ve savaştan sağ çıkabilen bir insanın ruh halini çok başarılı bir şekilde yansıtmasıdır. Yani savaş sırasında yaşanan ölümleri ve çeşitli üzücü olayları değil de; savaş sonrasında sağ kalmış bir insanda hiç tamir olmayacak şekilde kalan yaraları, özlemleri, anıları ve psikolojik travmaları merak ediyorsanız bu filmi mutlaka izlemelisiniz.

Woman in Gold’un konusu

Maria Altmann (Helen Mirren canlandırıyor); çocukluğunu ve gençliğinin ilk yıllarını Avusturya’da ailesiyle geçiren Yahudi asıllı bir kadındır. Tam o yıllarda Nazilerin Avusturya’ya girmesi ve Yahudileri ifşa ederek kötü muamelelere maruz bırakması üzerine eşiyle beraber kaçak yollarla Amerika’ya göç eder. Altmann; göç ettiğinden beri Amerika’da sakin ve mutevazi bir şekilde hayatını sürmekte; işgal yıllarında yaşadıklarına rağmen her şeyi geçmişte bırakarak tüm zarifliğini ve hanımefendiliğini koruyarak kendi ayakları üzerinde durmaktadır. İzleyenler için en şaşırtıcı ve saygı uyandırıcı unsur da mutlaka Maria Altmann’ın ilerleyen yaşına ve yaşadıklarına rağmen takındığı o mizahi ve esprili tutum olacaktır.

Geçmişe aldırmamasına rağmen Altmann’ın bir türlü kabullenemediği bir şey vardır: Çok sevdiği yengesi Adele Bloch-Bauer’in çizili olduğu ve Avusturyalı ressam Gustav Klimt’in resmettiği “Altınlı Kadın” tablosunun Naziler tarafından el konulması ve halen Avusturya Müzesi’nde sergileniyor olması. Adele; Maria’nın üzerinde epey emeği olan güçlü ve hisleri kuvvetli bir kadındır. Tablonun hikayesiyle ilgili bir paragraf da yazmak isterdim ama aşırı spoilerdan dolayı küfür yemek istemiyorum. İşin özeti; Maria Altmann bu sanat eserinin kendisine iade edilmesi için hukuki yollara başvurmak istemektedir.

Altmann’ın Amerika’da yaşayan bir arkadaşının oğlu olan genç avukat Randy Schoenberg (Ryan Reynolds) Maria Altmann’la tanışır. Bir zamanlar kendi işini kurmak istese de başarısız olmuş olan Randy; önceleri olaya sıradan bir dava dosyası olarak bakarken, Altmann’ı tanıdığı süre boyunca görüşleri değişir ve bunu bir onur mücadelesi olarak algılamaya başlar. Asıl film de buradan itibaren başlar..:)

Gustav Klimt’in “Altınlı Kadın” tablosu

Filmin arka planda kalan fakat en az başroldekiler kadar önemi olan bir diğer karakteri ise; hem vatandaş olarak hem de soy olarak Avusturyalı olmasına rağmen Yahudiler ve diğer haksızlığa uğrayanlar konusunda son derece duyarlı olan araştırmacı-gazeteci Hubertus Czernin (Daniel Brühl)’dir. Film boyunca Avusturya’nın yerlisi olarak Altmann ve Randy’ye sayısız yardımı dokunacaktır.

Woman in Gold’u kimler çekti?

Yaşanmış bir olaydan beyaz perdeye uyarlanan Woman in Gold filminin yönetmenliğini Simon Curtis yaparken; senaristliğini Alexi Kaye Campbell üstlenmiştir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*