Winnie the Pooh’un yaratıcısı kimdir?

O sevimli simasını ve kadife sesiyle “Baaaal, Baaaaal” diye aranmasını hangimiz unutabiliriz ki?… Çocukluğumuzdaki çizgi filmlerin arasında Tom ve Jerry ve Tazmanya Canavarı haricinde şüphesiz en iyi olanıydı Winnie the Pooh. Bizlere ayıların karınları doyduğu sürece ne kadar uysal ve sevgi dolu hayvanlar olduklarını daha çocuk yaşta öğretmiştir.

Birçok başyapıtta olduğu gibi Walt Disney çıkışlı olan Ayı Winnie; diğer çizgi filmlerin aksine özellikle hiçbir olumsuz unsur barındırmamaktadır. Örneğin; Tom ve Jerry ile Road Runner ve Çakal’daki kovalama; Tazmanya Canavarı’ndaki önüne geleni mideye indirme gibi sahneleri Winnie the Pooh’ta görmeniz mümkün değildir. Winnie ve tayfası tüm bölümlerde eğlendirici ve öğretici unsurlar eşliğinde çocuklara sunulmaktadır.

Winnie the Pooh’un kökeni

İlk kez 1926’da yayınlanan Winne the Pooh; aslında Chritopher Robin adlı bir çocuğun hayal dünyasından ibarettir. Christopher Robin 1921 yılında doğum günü hediyesi olarak bir oyuncak ayı almıştır ve diğer oyuncaklarıyla beraber bir hayal dünyası yaratmıştır. 100 Hektar Ormanı’nda pembe Piglet, kaplan Tigger, bilgiç Tavşan ve tembel Eeyore ile yaşayan Winnie; arkadaşlarıyla beraber huzur içinde yaşayan sakin bir ayıcıktır.

Christopher Robin gerçek midir? Elbette!… 1996 yılında vefat etse de Winnie the Pooh’un ilham kaynağı olarak gönüllerde taht kurmuştur. 100 Hektar Ormanı olarak bahsedilen yer de gerçektir ve İngiltere’de bulunan Doğu Sussex Ormanlarını temsil etmektedir. İzlemiş olanlar ne kadar harika yerler olduklarını hatırlar. Bence her ayının en azından bir kere ziyaret etmesi gereken yerler…

Winnie the Pooh’u kim çizdi?

Bütün bu başarılı hayal gücünün ve senaryoyu sanata çeviren isim de Robin’in babası olmuştur. A.A.Milne; İngiliz bir gazeteci ve oyun yazarıdır. İlk olarak kitap halinde piyasaya sürülen Winnie ayısı beğeni toplaması üzerine çizgi film ve sinema olarak da izleyiciye sunulmuştur.

1882 yılında doğan A.A.Milne; 1956 yılında hayata gözlerini yummuştur.

Winnie the Pooh neden ayıdır?

Aslında bu hususun çizerin ve oğlunun hayatıyla yakından ilişkili olmasına rağmen bazı sübniminal mesajları da bulunmaktadır. Kısa maddeler halinde incelenecek olursa:

-Öncelikle ayı; aynı anda hem gücün hem sevginin simgesi olabilen tek canlıdır. Rusların milli sembolünün ayı olmasını ve Putinin hobi olarak ayıya binmesini düşünürsek daha iyi anlayabiliriz.

-Bilimsel sınıflandırmada “Ursidae” familyasına ait olan ayılar; basın ve medya organlarında saldırgan ve vahşi olarak gösterilmelerine rağmen günlük hayatlarında son derece sakin ve uysal canlılardır. Ama sonuçta ayıdır işte…

-Bu sakinliklerinin tersine saldırganlaştıkları zaman çevreye ciddi zararlar verebilirler. Ama o sevgi dolu canlılara bunu yaptıracak sadece iki şey vardır:

1)Aç kalmak

2)Doğal yaşam alanlarının tehlikeye gireceğini hissetmek

Bir dipnot olarak; yüz yıla yakın geçmişine bir saygı olarak Winnie the Pooh; 2006 yılında Hollywood Walk of Fame’de 80. yıl hatırası olarak bir yıldız almıştır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*