Winamp’i Kim Kurdu?

21 Nisan 1997 yılında, Time Warner şirketine bağlı olan AOL’un satın aldığı Winamp, günümüzde de geniş bir kullanıcı kitlesine sahip, müzik dinleme programıdır.

Android, masaüstü bilgisayar vb. aygıtlarda ortam oynatıcısı olarak kullanılan Winamp’in içerisinde pek çok plug-in ve skin bulunmaktadır. Kullanıcılar kendi istekleri doğrultusunda belirledikleri bu dış görünüm seçeneklerini kısa sürede indirerek aktif hale getirebilmektedir.

İngilizce, Türkçe, Almanca başta olmak üzere Rusça, İtalyanca, İspanyolca, Japonca gibi pek çok dil seçeneği bulunan Winamp’in yürütme biçimleri MP3, WAV, MP4, MIDI ve MOD ve benzeridir. Ogg Vorbis yürütme seçeneğini ilk defa kullanan bu müzik dinleme programı, 5.1 Surround ses sistemine de uyumludur. Otomatik olarak Podcast içerik indirmeye izin veren Winmap, veritabanı sorgulamasının genişliği ile Windows Media Player’ı gölgede bırakmıştır.

14 Ocak 2014 tarihinde Winamp’in sitesini tam olarak kapatmayacağını açıklayan AOL şirketi, Radionomy’e hisselerinin bir kısmını satmıştır. Günümüzde yeni kullanım özellikleri ve arayüz sistemi ile yeniden dinleyici kitlesini heyecanlandıracak gibi gözüken Winamp’in lisansı kapalı kaynaktır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*