Williams Martini Racing-F1’in Üç Efsanesinden Biri

Williams F1 (Orjinal adıyla Williams Grand Prix Engineering Limited), Formula 1’de Williams Martini Racing adıyla yarışan İngiliz takımıdır. Operasyon ve üretim merkezi Oxfordshire-İngiltere’de bulunan takım 1977 yılında Frank Williams ve mühendis Patrick Head tarafından kurulmuştur. Williams’ın 2015 Formula 1 sezonunda pilotları Felipe Massa ve Valtteri Bottas olup, takım Mercedes motoru kullanmaktadır.

Williams Grand Prix’nin kuruluş hikayesi Sir ünvanına sahip Frank Williams’ın iki başarısız denemesinin ardından başlamıştır. Williams Racing Cars ve Walter Wolf Racing takımlarıyla istediğini elde edemeyen Frank Williams 1977 yılında Patrick Head’in mühendislik ve tasarım departmanının sorumluluğunu üstlenmesiyle birlikte yeniden yapılanmaya gitmiş ve başarı öyküsünün temellerini atmıştır. Takım Formula 1’de Scuderia Ferrari ve McLaren ile 100 yarış kazanma ünvanına sahip üç ekipten biridir.

1977 yılında başlayan yapılanmayla beraber, bu sezon içinde takım tek pilotla 11 yarışa katılabilmiş ve puan elde edememiştir. Sonraki yıl Patrick Head Williams için FW06 adıyla ilk aracını tasarlamıştır. Bundan sonra Williams modelleri Frank Willims’ın ismini baş harflerinden esinlenilen FW adıyla devam etmiştir. 1980 yılına kadar sürekli olarak gelişim gösteren takım, nihayetinde bu sezonda sürücüsü Alan Jones ile pilotlar şampiyonluğunu ve aynı zamanda da markalar şampiyonluğunu kazanmayı başarmıştır.

Williams kuruluşundan 1983 yılına kadar Ford motoru kullanmış ve oldukça başarılı dönemler geçirmiştir. 1983 yılında Honda ile anlaşan takım, 1987 yılında gelen markalar şampiyonluğuna kadar kısa süreli bir gerileme dönemine yaşamıştır. Fakat, Williams’ın efsane yılları Renault motorunu kullandığı 90’lara rastlamaktadır. Adrian Newey tarafından 1992 sezonu için tasarlanan FW14B ve 1993 sezonu için tasarlanan FW15C araçlarının o dönemde Formula 1’de en üstün teknolojik gelişim gösteren araçları olduğu kabul görmüştür. Daha sonradan FIA tarafından yasaklanan aktif süspansiyon ve çekiş kontrolü gibi elektronik kontroller kullanan araçlar kendi sezonlarını domine etmiştir.

1998 yılında Renault şirketinin Formula 1’den çekilmesi ve Adrian Newey’in McLaren takımı ile anlaşmasının ardından takım serideki üstünlüğünü kaybetmiştir. 2000 yılında BMW motorunu kullanmaya başlayan takım yarış kazanmaya ve rekabetçi bir hal almaya başlasa da bu dönem de 2005 yılında eski günlerine geri dönemeden son bulmuştur. 2014 yılına kadar çeşitli firmalarla motor anlaşması yapan ekip, son olarak Mercedes ile uzun dönemli bir kontrat imzalamıştır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*