Washington Post’un asıl sahipleri kim?-Amerika’dan bir gazetecilik devi

ABD’de basın-yayın ve gazetecilik konusunda en önemli otoritelerden biri olan Washington Post; köklü geçmişi ve uzun yıllar boyunca yakaladığı büyük başarılar ile ülkenin tartışmasız gazetecilik patronlarından biri olduğunu kanıtlamıştır.

Geçen günlerde kurucusunu ve geçmişini ele aldığımız New York Times’tan farklı olarak Washington Post’un çıkış noktası siyaset ve politika olsa da; tirajının ve okunma sayısının artmasına paralel olarak gazete sahipleri daha güncel ve popüler konular üzerinde de çalışmaya başlamışlardır.

Ama Washington Post’un siyasi ve politik konuları cesurca ele alması onu hem gazete dünyasının en büyük başarılarına götürmüş, hem de elektronik casusluk skandalı gibi bazı belalara da sürüklemiştir.

Neredeyse ABD tarihiyle eş değer bir geçmişi bulunan bu gazetenin kuruluş hikayesini, verilen emekleri ve emeği geçenleri kısaca inceleyelim:

Washington Post’un kurucusu kimdir?

ABD’nin başkentinde konuşlanan ve politika haberlerine en yakın noktada bulunan Washington Post; 1877 yılında Stilson Hutchins tarafından kurulmuştur.

Washington Post’un kurucusu Stilson HUTCHINS (1838 – 1912)

1838 yılında New Hampshire’da dünyaya gelen Hutchins; çocukluğumdan beri siyaset, politika, basın, gazetecilik gibi konulara meraklı biri olarak; Demokrat Parti taraftarı bir ailede büyümüştür. Onun bu basın merakı ve ailesinden aldığı parti temelleri de Stilson Hutchins’i ilerleyen yıllarda Washington Post’un kuruluşuna götüren unsurlar olacaktır.

Hutchins’in gazetecilikteki başarısı sadece Wasginton Post’u kurmasıyla sınırlı değildir. Başkente yerleşmesinden önce kısa bir süreliğine Saint Louis’te ikamet ederken burada 1866 yılında “Saint Louis Times” adında bir gazete kurmuş, ama 11 yıllık ömrü ile Washington Post kadar uzun süre tutunamamıştır.

Washington Post’u kurduktan birkaç yıl sonra başka yatırımcılara satmış olsa da gazetenin temellerini atan ve büyüten kişi olarak Stilson Hutchins her zaman anılmış ve hatırası yaşatılmıştır.

Washington Post’un sahibi kim?

Aradan geçen 140 yıllık sürede gazete birçok el değişikliği geçirmiş; ama en sonunda 2013 yılında 250 milyon dolara Nash Holding’e satılmıştır. Yani Washington Post’un sahibi Nash Holding’tir.

Her ne kadar siyaset ve politika ağırlıklı bir günlük gazete olsa da Washington Post; ana konuları kadar iş dünyası, ekonomi, yaşam gibi haberleriyle de prestijini sağlamlaştırmıştır

Tüm dünyanın okuduğu ana basım dışında yurt içinde Maryland ve Virginia olmak üzere iki farklı versiyonu bulunan Washington Post’un 47 adet Pulitzer Ödülü de bulunmaktadır. Aynı zamanda Washington Post gazetesi; Pulitzer Ödülülünün ilham kaynağı olan Macar asıllı Amerikalı gazeteci Joseph Pulitzer’i de bir dönem bünyesinde çalıştırmıştır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*