Wall-e’nin yapımcısı kimdir?-Sevimli robotlar dünyamızı kurtarırsa..

Son on yılın en iyi bilim-kurgu ve animasyon filmlerinden biri olarak gösterilen Wall-e; yapımcılığından seslendirmelere, kurgusundan yönetmenliğine kadar beyaz perdede yakın zamanda gördüğümüz en başarılı animasyonlardandır.

Animasyon filmi dendiği zaman insanın bütün eleştiri anlayışı değişiyor. Çünkü ekranda oyunculuğunu, performansını, uyumunu, vs. değerlendirebileceğiniz bir insan oyuncu yok. Tamamen animasyonlarla destekli senaryoda yer yer gülüyor, yer yer duygulanıyorsunuz ve insana dair tek şey yapılan seslendirmeler oluyor. Bu yüzden animasyon filmlerinin ayrı bir kategoride değerlendirilmesi gerekir. Her neyse; konumuza dönelim:

Wall-E’nin yönetmeni kimdir?

2008 yılında vizyona giren Wall-E’nin yönetmenlik görevini Andrew Stanton üstlenirken, yapımcılık görevini ise Jim Morris ve John Lasseter yürütmüştür.

Hikayesini Peter Docter’ın yazdığı film bir kıyamet-sonrası senaryosunda geçmektedir. Günümüzden çok çok ileri yıllarda insanlar için uzaya çıkmak normal bir şey haline gelmiş; buradaki devasa gemilerle tatil yapar olmuşlardır. Diğer yandan, dünyada biriken aşırı miktarda çöp ise gezegenimizde neredeyse yaşamı tamamen yok eder ve insanlar bir daha yüzyıllarca anayurtlarına dönemezler. Wall-E; bu kıyamet sonrası yaşamda dünyayı temizlemekle görevli akıllı-sevimli bir robottur. Her gün olduğu gibi dünyadaki görevini yerine getirirken bir gün farklı olaylar gelişir ve hayatı tamamen değişir. Film senaryosu da bu konu üzerinden şekillenir.

Wall-E’nin senaristi kimdir?

Ben Burtt, Elissa Knight, Sigourney Weaver, Jeff Garlin, Fred Willard, John Ratzenberger, Kathy Njimy gibi isimlerin rol aldığı Wall-E filminin senaristlik görevini ise aynı zamanda yönetmen olan Andrew Stanton ile Jim Reardon üstlenmiştir.

“Wall-E” filminin senaristi ve yönetmeni Andrew STANTON

Dünya çapında tam 503 milyon dolar hasılat yapmayı başaran film; 2008 yılı ve sonrasındaki artçı yıllarda tüm zamanların en başarılı animasyon filmleri arasındaki yerini almıştır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*