Voleybol Dünya Ligi ne zaman kuruldu?-Voleybolun dünya kupası

Katılımcı ülkelerin milli takımları arasında düzenlenen bir turnuva olan Voleybol Dünya Ligi; söz konusu camianın en önemli ve en saygın organizasyonlarından biridir.

Erkek voleybol takımları arasında düzenlenen ve hayranları tarafından büyük bir ilgiyle takip edilen turnuva; futbol dünya kupasından farklı olarak her yaz düzenlenmektedir. Bu yönüyle voleybol oyuncularını epey yüksek çalışma temposunda tutmakta ve futbolcularla kıyaslandığında alınan ödül için çok çok daha fazla ter dökülmesini saglamaktadır.

Peki dünyanın saygın turnuvalarından biri olan Voleybol Dünya Ligi ne zaman ve nasıl oluşturulmuştur? Kimler tarafından organize edilmiş ve dünya çapında bir statüye kavuşmuştur? İşte genel hatlarıyla Voleybol Dünya Ligi’nin oluşum süreci:

Voleybol Dünya Ligi kurucuları

Tüm ülkelerin milli takımlarının maç yapacağı bir turnuva fikri ilk kez 1986’da gündeme getirilmiş ve bu doğrultuda somut çalışmalar başlamıştır. Fakat oluşumun konsepti bütün erkek milli takımlarını bir araya getirmek olduğu için çalışmalar biraz uzun vadeli olmuş ve Voleybol Dünya Ligi’nin resmen tanıtılması biraz zaman almıştır.

Kuruluşuna dair net bilgiyi verecek olursak Voleybol Dünya Ligi (FIVB); resmen 1986 yılında Prag’ta kurulmuş fakat ilk turnuvası 1990 yılında Japonyada yapılmıştır. En başta turnuvada yer alan ve kurucu olarak kabul edilen ülkeler ise şu şekildedir:

  • Japonya
  • İtalya
  • SSCB
  • ABD
  • Küba
  • Hollanda
  • Brezilya

Osaka’da düzenlenen ilk turnuvanın galibi İtalya olmuş, bundan sonraki 2 sezonu da kazanarak 3 yıl üst üste lig şampiyonu olarak tarihe geçmiştir.

Günümüzde ise Voleybol Dünya Ligi turnuvaları tam 16 ülkenin katılımıyla gerçekleşmekte ve tüm voleybol hayranlarının yoğun ilgisiyle her yaz voleybolcular ter dökmektedir.

Son bir bilgi vermek gerekirse Voleybol Dünya Ligi; dünyadaki pek çok voleybol turnuvasına göre galiplerine diğer turnuvalardan açık ara fazla olacak şekilde para ödülü sunmasıdır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*