Vinci SA kimin?-Dünyanın en büyük üçüncü inşaat şirketi!!

İnşaat şirketi deyince şöyle bir bakışınız değişiyor değil mi?… İnşaat, paralar, binalar üstüne binalar… Tabii işin sermayesi ve sömürüsü ayrı, bu sitede sadece dünyanın ve Türkiye’nin önde gelen şirketlerini, kuruluşlarını tanıtıyoruz.

Şüphesiz ki dünya üzerinde en büyük holding imparatorluklarını kuran sektörlerin başında inşaat gelmektedir. İşte bu yazımızın konusu olan Vinci şirketi de dünya çapında kendine ilk 10’da değil, ilk 3’te yer edinmeyi başaran şirketlerden biridir. Evet; Fransız kökenli Vinci SA holdingi; Hochtief ve ACS’nin ardından dünyanın en büyük üçüncü inşaat&gayrimenkul şirketi olarak adını dünya ekonomisine yazdırmıştır.

Peki bu hikaye nasıl başlamıştır? Vinci Sa ne zaman, nasıl ve kim tarafından kurulmuştur? En önemlisi de nasıl dünyanın en büyük inşaatçılarından olmayı başarmıştır. İşte, kısa ve öz hatlarıyla Vinci SA’nın öyküsü:

Vinci SA’yı kim kurdu?

Bu şirketin kökeni kıl payı 1900’lerden öncesine kadar dayanmaktadır. Yani bir asırdan fazla süredir sektörün içindedir. Buna göre Vinci SA; 1899 yılında Alexandre Giros ve Louis Loucheur tarafından kurulmuştur. Şirketin o zamanlardaki adı Societe Generale d’Entreprises S.A. (SGE) olarak belirlenmiştir.

Vinci SA’nın kurucularından Louis LOUCHEUR (1872 – 1931)

Aslında Vinci SA’nın bu kadar büyümesindeki en büyük etken; Fransa gibi medeniyetin beşiği sayılan ülkelerden birinde kurulması ve sektörde bu kadar erken yıllarda yer edinmesidir. Düşünün; sürekli gelişen ülke, yeni binalar, yeni konutlar… Sonrasında atlatılan İkinci Dünya Savaşı ve yıkılan binalar yerine yapılan yenileri… Sonrasında da küreselleşme eşliğinde yapılan bir dünya harekatı.. Eh; dünyanın en büyük inşaat şirketlerinden ilk ikisinin de Avrupalı olması düşünülürse dünya ekonomisinde 100 yıldan öncesine dayanan hakimiyetleri daha rahat anlaşılabilir.

Şirket tarihine göz attığımız zaman 1980’lere kadarki evre bu şekilde ilerlemiştir. 1980’lerden sonra ise günümüzdeki çehresine yaklaştığı yeni yapılanmalar ve yeni yatırımlar ortaya çıkmaya başlamıştır.

Vinci SA’nın sahibi kim?

Yaklaşık 70 yıllık bir 20. yüzyıl döneminden sonra Vinci SA’da yavaş yavaş dünya çapındaki holding imparatorluklarının bünyesinde dolaşmaya başlamıştır. İlk olarak 1966 yılında Alcatel tarafından satın alınmış. 1984 yılında Saint-Gobain’e devredilmiş, 1988 yılında ise Vivendi tarafından bir satın alma gerçekleştirilmiştir.

2015 yılında açıklanan verilere göre Vinci’nin hisseleri şu şekilde dağılmış durumdadır:

  • Fransa dışında bulunan kurumsal yatırımcılar (%56,2)
  • Fransa’da bulunan kurumsal yatırımcılar (%16,2)
  • Bağımsız hissedarlar (%8,4)
  • Çalışanların hisseleri (%9,4)
  • Qatari Diar (%4,0)
  • Hazine hisseleri (%5,8)

183.000’den fazla çalışanı bulunan Vinci SA’nın merkez binası Fransa Rueil-Malmaison’da bulunmaktadır. Vinci SA’da CEO ve Yönetim Kurulu Başkanlığı makamında Xavier Huillard bulunmaktadır.

Karını her geçen yıl arttıran Vinci; 60 milyar Avro’yu aşkın varlığıyla dünyanın ilk üç imparatorluğu arasındaki yerini sürdürmektedir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*