Vikipedi’yi Kim Kurdu ?

Dünya üzerinde en çok tercih edilen internet sözlüğü olarak bilinen Vikipedi, Jimmy Wales tarafından 15 Ocak 2001 tarihinde kurulmuştur.

2007 yılı itibariyle 2,734,908 Dolar net gelire sahip olan Vikipedi’nin sloganı ‘’Özgür Ansiklopedi’’dir. 278 farklı dil özelliğiyle bünyesine kattığı her yeni yazar sayesinde gelişen bu geniş kaynakçanın sunucuları, Paris, Hollanda, ABD gibi yerlerde bulunmaktadır.

Üye olma zorunluluğu gerektirmeyen siteye en çok dikkat edilmesi gereken özelliklerinden biri de tarafsız politika ilkesidir. Bu politika öylesine sıkı uygulanıyor ki vikipedide dini liderlere Hz., yüce, kutlu gibi sıfatların bile eklenmesi yasaktır. Hatta bu konudaki titizliğinden dolayı sık sık eleştirilere uğrayan wikipedi sitesi bazı bağnaz gruplarca hakaretlere uğramış durumda.Sitenin madde listesi içerisinde ilk sırada yer alan İngilizce kurallar pek çok dile çevrilmiştir.

Vikipedinin arşivleri inanılmaz boyuttadır ve bu arşivin milyonlarla ifade edilen sayfa sayısı “ingilizce” dilde yazılmıştır. Ardından fransızca vikipedi ve Almanca gelmektedir. En büyük arşivlere genelde Avrupa ülkelerinin dilleri sahiptir. Türkiye vikipedisi ise yani Türkçe yazılmış bilgileri ihtiva eden vikipedi hindistan, arabistan gibi ülkelerin dahi gerisinde kalmış durumdadır. Öyle ki arapça yazılan döküman adedi türkçe yazılanlardan daha fazladır. Bu durum ülke olarak okuma ve yazma konusunda be kadar gerilerde kaldığımızın göstergesidir.

Türkiye’de de bilgi alışverişi sırasında sıklıkla tercih edilen bir kaynak olan Vikipedi, popüler kültürün ihtiyaçlarına güncel yanıtlar verebilmektedir.

Kim Kurdu : Jimmy Wales

Jimmy Wales

GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


1 Comment

  1. Ahahahahhahaahhaah arapçayı dünyada 500 milyon kişi konuşuyor türkçemiz geride kalmış diyor senin türkçeni sadece sen konuşuyorsun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*