Vikings’in yapımcıları kim?-Hail King Ragnar!…

Evet değerli okurlar… Modern çağdan bir an olsun uzaklaşıp keşiflerin, hayatta kalmak için verilen savaşların, ozanlara yazdırdıkları destanlarla günümüze kadar ulaşmayı başaran olayların arasında vakit geçirmek istiyorsanız hemen dizi listenizde Vikings’i ilk sıraya alıyorsunuz.:)

Yabancı dizilerin sıkı takipçileri olanlara zaten bir şey anlatmaya gerek yok; ama bu işe yeni başladıysanız veya Muhteşem Yüzyıl, Diriliş gibi yerli tarihi dizilerden farklı bir şeyler arıyorsanız alternatifiniz burada.:D

Vikings’in konusu

Dizi 800’lü yılların İskandinavya’sında başlamaktadır. O güne kadar genelde doğudaki komşularına veya güneydeki Ruslara akınlar düzenleyerek geçinen Vikingler; bu kararları her sene topladıkları kurultayda almaktadır. O sırada bir savaşçı ve o toprakların nadir çiftçilerinden biri olan Ragnar Lothbrok (Travis Fimmel); taşıdığı merak, hırs duygusunun tanıştığı gezginler sayesinde iyice pekişmesi sayesinde batıya yelken açabilmek için yeni yollar bulmaya kafayı takmıştır.

Dizinin başlangıcında bir shield-maiden (kadın savaşçı) olan Lagertha (Katheryn Winnick) ile evli olan ve iki çocuğu bulunan Ragnar; eski Viking sagalarında hikayesi anlatılan Ragnar Lothbrok’un ta kendisidir. 865 yılında İngiltere’de öldüğü bilinse de; doğum yılı dahil olmak üzere Ragnarın hayatının ilk yıllarına dair net bir veri yoktur. Yani; İngiltere ve daha sonra Fransa’ya keşif-ganimet amaçlı düzenlediği seferler ve Lagertha ile evli olması gerçek olmakla beraber, ülkesindeki sosyal statüsü, özel hayatı gibi konular hayal ürünüdür.

Ağabeyi Rollo; en yakın arkadaşı ve o çağın gemi mühendisi Floki, eşi Lagertha ve kendisi gibi keşfetmeye meraklı, cesur bir grup savaşçıyla; bulunduğu kasabanın reisine baş kaldırmaya cüret edecek şekilde keşiflerine başlayan Ragnarın; ilerleyen bölümlerde gelişen olaylarla beraber İsveç ve Danimarka Krallığına kadar yükselişi anlatılır.

Vikings nerede çekildi?

Konusunun aksine Vikings’in çekimleri ağırlıklı olarak Kanada ve İrlanda’da yapılmaktadır. Zaten dizinin el aldığı olaylar İngiltere tarihiyle de yakından ilişkili olduğu için bu coğrafyalarda çekim yapılması da kaçınılmaz tabi. 2013’te yayınlanmaya başlayan Vikings; dünyanın en meşhur tarih kanallarından biri olan History’de yayınlanmaktadır.

Vikings’i kimler çekti?

Hakkın en az bilgimiz olan, fazla verinin bulunmadığı bu tarihi efsaneyi güçlü bir hayal gücü ve tarih konusunda sağlam otoritelerle harmanlayarak bizlere sunan yapımcı kadrosu epey kalabalık: Vikings’in yapımcılığını Steve Wakefield, Keith Thompson ve Eliza Melor yaparken; yönetici yapımcılığını ise Michael Hirst, John Weber, James Flynn, Sherry Marsh, Alan Gasmer, Sheila Hockin, ve Morgan O’Sullivan yapmaktadır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*