Victorinox’un kurucusu kimdir?-Nam-ı diğer İsviçre çakısı

Hayatımız boyunca hepimiz mutlaka duymuşuzdur “İsviçre çakısı” lafını. Adıyaman tütünü gibi, Diyarbakır karpuzu gibi üretim yeriyle özdeşleşen efsane ürünlerden biridir. Bugün dışarı çıktığımızda kolayca bir çakı bulup satın alabilirsiniz. Satıcıların hepsi de size ellerindekinin hakiki İsviçre çakısı olduğunu söyleyeceklerdir. Tıpkı her tütüncünün Adıyaman tütünü sattığını iddia etmesi gibi.. Peki doğru mudur? Elbette hayır!… İşte bu yazımızda siz değerli okuyucularımız için; orijinal Çin malı çakılara inat has İsviçre çakılarının üreticisi olan Victorinox’un kuruluşunu, gelişimini ve günümüzdeki konumunu ele alacağız. İsviçre gerçekten çok verimli, üretken, ekonomisi gelişmiş ve istikrarlı bir ülke

Victorinox ne zaman kuruldu?

1884 yılında İsviçre’nin Schwyz kantonunun Ibach şehrinde kurulan Victorinox’u gerçekten inceleyebilmemiz için ilk önce çakının ne olduğunu kavramamız lazımdır.

Efendim çakı; kenarları oval bir dikdörtgen şeklindeki hazne içerisinde normal bıçak, testereli bıçak, tornavida, bira ve şampanya açacağı, makas gibi pratik gereçleri barındıran; katlamalı düzeneği sayesinde kapalıyken cebinizde çok az yer tutan harika bir gereçtir. Bünyesinde barındırdığı bütün ekipmanları; yan kısımlarında bulunan küçük oyuklardan çekerek açabilirsiniz. Bu yapısı sayesinde gerek askeri harekatlarda, gerekse zor doğa koşullarında size hayati yardımları olan mükemmel bir buluştur. Haznesinde sadece tek bir bıçak olan versiyonları gerçek çakı değildir. Düğmeli olanlar hiç değildir. Gerçek çakı yukarıdaki tanıma uyanlardır!…

Peki çakının içinde bulunan ve bıçak olarak adlandırdığımız cisimler nedir?.. Haa biliyorsunuz… Peki…

Victorinox’u kim kurdu?

1884’te kendi halinde bir çelik bıçak üretici olarak işe başlayan Victorinox; Karl Elsener ve Nicholas Elsener tarafından kurulmuştur.

Victorinox’un kurucus ortaklarından ve çakının mucidi Karl ELSENER

Kısa zamanda ürünlerindeki kaliteyi ıspatlayan ikili İsviçre ordusunun dikkatini çekmiş; ordu yetkilileri kendilerine uygun bir bıçak üretimi yapmalarını rica etmiştir. Yapılan birkaç rötuş sonrasında bugün bildiğimiz İsviçre çakısı ortaya çıkmış; 1891 yılından itibaren de orduya sürekli tedariğe başlamıştır. Zaten çakının üzerinde kalkan içindeki haç figürü de İsviçre ordusuna bir atıftır. Ordusu en az savaşa giren ülkelerden biri olan İsviçre’den bütün ordulara ve doğa tutkunlarına mal olmuş bir buluş çıkması da bir garip çelişki değil mi?…

Victorinox isminin hikayesi

Ürettikleri İsviçre çakısının kullanışlılığı ve kalitesinin yanı sıra marka isminin de bir o kadar anlamlı bir geçmişi vardır. 1909 yılında Karl Elsener’in annesi Victoria’nın vefat etmesi üzerine; Fransızca’da paslanmaz çelik anlamına gelen “acier inoxydable” kelime öbeğinden “inox” takısı alınmış ve şirket kurucusunun annesinin anısına “Victorinox” ismiyle faaliyet göstermeye başlanmıştır. Yani Victorinox; 1884’te kurulsa da bugünkü ismini 1909’da almıştır.

Aradan geçen zaman boyunca Victorinox çakıları İsviçre ordusu dışında da kullanılmaya başlanmış; dünyanın dört bir yanına ihraç edilir olmuştur. Bu büyümeye paralel olarak Victorinox; uzmanı olduğu çakıların yanı sıra birçok spor ve av bıçağı, çatal bıçak takımı, saat, seyahat çantaları, kıyafet ve parfüm üretimine de başlamıştır. Anlayacağınız yanınızda Victorinox olsun; tüm dünyayı rahatça dolaşabilirsiniz.

2005 yılında ise Victorinox adeta ölüm vuruşunu yapmıştır. Tek rakibi denebilecek, İsviçre ordusunun bir diğer ekipman tedarikçisi olan Wenger’i satın almış ve sektörde tam anlamıyla tekel olmuştur. 2013 yılında ise Wenger ismi de kapatılarak bütün üretim ve ar-ge tesisleri Victorinox altında birleşmiştir.

Victorinox’un sahibi kim?

Günümüzde 2000’e yakın çalışanı ile ordunun yanı sıra doğa insanları ve gezginler için de çok iyi hizmetler veren Victorinox’un patronu; ailenin 4. kuşak torunu olan Carl Elsener Junior’dır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*