Almanya Sosyal Demokrat Partisi’ni kim kurdu?-Almanya’nın en eski siyasi partisi

Alman Hristiyan Demokrat Partisi’nin kurucusu kim?-Christlich Demokratische Union Deutschlands

Bitcoin’i kim kurdu?-Uzay çağının tartışmasız para birimini kim icat etti?

Schalke 04’ün kurucusu kim?-Dünyanın en büyüklerinden olup da şampiyon olamayan takım…

Victoria’s Secret’ı Kim Kurdu?

Amerika’nın en büyük iç çamaşırı firması Victoria’s Secret 12 Haziran 1977’de Roy Raymond tarafından kuruldu. 2012 satış rakamlarına göre yılda 6.12 milyar dolar kazanan firma, günümüzde yalnızca iç çamaşırı değil; mayo, bikini ya da vücut losyonu, parfüm gibi güzellik ürünleri gibi ürünlerin de satışını yapmaktadır.

Dünya genelinde 1.017 adet farklı şubesi olan firma, 1977 yılında iş adamı Roy Raymond tarafından akrabalarından aldığı borçlar ve banka kredisi ile açılmış, 80 bin dolara mal olmuş ancak sahibine bir yılda 500 bin dolar kâr getirmiştir. Raymond, eşine halka açık dükkanlardan iç çamaşırı almaya utandığı için bu firmayı kurmuştur.

Başta Vicks firmasının pazarlama departmanında çalışan sıradan bir insanken, Victoria’s Secret sayesinde 5 yıl içinde, yılda 6 milyon dolar kazanan Raymond, 1982 yılında firmasını 1 milyon dolara Amerikan milyarder Leslie Wexner‘a satma hatasında bulundu. Bunun ardından açtığı firma battı ve Raymond borç batağına sürüklendi. 1993 yılında depresyona giren Raymond, kendini Golden Gate Köprüsü’nden attı.

Kim kurdu: Roy Raymond

20140218-212510.jpg

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.