Victoria’s Secret’ı Kim Kurdu?

Amerika’nın en büyük iç çamaşırı firması Victoria’s Secret 12 Haziran 1977’de Roy Raymond tarafından kuruldu. 2012 satış rakamlarına göre yılda 6.12 milyar dolar kazanan firma, günümüzde yalnızca iç çamaşırı değil; mayo, bikini ya da vücut losyonu, parfüm gibi güzellik ürünleri gibi ürünlerin de satışını yapmaktadır.

Dünya genelinde 1.017 adet farklı şubesi olan firma, 1977 yılında iş adamı Roy Raymond tarafından akrabalarından aldığı borçlar ve banka kredisi ile açılmış, 80 bin dolara mal olmuş ancak sahibine bir yılda 500 bin dolar kâr getirmiştir. Raymond, eşine halka açık dükkanlardan iç çamaşırı almaya utandığı için bu firmayı kurmuştur.

Başta Vicks firmasının pazarlama departmanında çalışan sıradan bir insanken, Victoria’s Secret sayesinde 5 yıl içinde, yılda 6 milyon dolar kazanan Raymond, 1982 yılında firmasını 1 milyon dolara Amerikan milyarder Leslie Wexner‘a satma hatasında bulundu. Bunun ardından açtığı firma battı ve Raymond borç batağına sürüklendi. 1993 yılında depresyona giren Raymond, kendini Golden Gate Köprüsü’nden attı.

Kim kurdu: Roy Raymond

 

Roy Raymond

GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*