VATAN PARTİSİ’Nİ KİM KURDU?

Vatan Partisi; hem isim hem de gösterdiği faaliyetler bakımından tarihimizde ilk kez rastlanan bir isim değildir. Zaten 2015’te TC siyasetinde faaliyet göstermeye başlayan Vatan Partisi; öncesinde hepimizin bildiği İşçi Partisi’nin devamıdır. 15 Şubat 2015’te İşçi Partisi’nde yapılan olağanüstü kurultay sonucunda partinin isminin değiştirilmesine; aynı şekilde ambleminin ve formatının da düzenlenmesine karar verilmiştir.

Yaklaşık 1 aydır bu isimle Türk siyasetinde at koşturan Vatan Partisi’nin kurucusu yine Doğu Perinçek’tir. Parti; kapitalizme ve milli değerleri yozlaştıran her türlü unsura karşı çıkarak Türk işçisinin, köylüsünün ve tüm halk kesiminin huzur ve refahla tanıştırılmasını; bu amacın gerçekleştirilmesi için de milliyetçileri ve sosyalistleri birleştirmeyi amaçlamaktadır. Zaten Vatan Partisi’nin logosundaki başaklar emeği; yıldız ise bilimin ve irfanın yol göstericiliğini temsil etmektedir.

Vatan Partisi’nin öncü gençlik isminde bir gençlik kolu ve Öncü Kadın isminde de kadın kolu bulunmaktadır.

2015 Vatan Partisini kim/ne zaman kurdu?: Doğu Perinçek/2015

Meraklısına ek bilgi olarak; Türk siyasetinde daha önce faaliyet göstermiş olan bir Vatan Partisi daha bulunmaktadır. Bu parti ise 1952’de kapanmış olan Türkiye Komünist Partisi üyeleri tarafından kurulan ve aynı ideolojiyi, teorik temelleri devam ettirmek istemiş olan bir partidir. Genel başkanı Hikmet Kıvılcımlı olan eski Vatan Partisi; 1957 yılında sakıncalı faaliyetler gösterdiği gerekçesiyle kapatılmıştır. 18 sene sonra; 1975 yılında ise Hikmet Kıvılcımlının eşi Emine Kıvılcımlı’nın önderliğinde Vatan Partisi aynı isimle tekrar kurulmuş. 1980 darbesinde ise tüm siyasi partilerle beraber kapatılmıştır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


1 Comment

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*