VATAN GAZETESİ KİMİN?

Vatan Gazetesi; cumhuriyet tarihi boyunca sık sık adını duyduğumuz bir basın yayın organıdır. 1923, 1940 ve 1976 yıllarında yayıncılık yapan gazetelerle 2002’de kurulan ve basımına devam edilen Vatan Gazetesi karıştırılmamalıdır. Ana fikrimiz 2002’deki Vatan olsa da; geçmişteki adaş gazetelerden de şöyle bir bahsedelim:

1923 Vatan Gazetesi

Cumhuriyetin kurulmasıyla beraber modern gazeteciliğe ve basın-yayın sektörüne öncülük eden gazetelerden biridir. Ahmet Emin Yalman, Enis Tahsin ve Ahmet Şükrü Esmer tarafından kurulan bu gazete; Türkiye Cumhuriyeti’nin parlayan yıldızı olma yolunda ilerlerken; sonrasında sergilenen yönetimden yazarların memnun kalmaması sonucu muhalif bir tavır sergilemeye başlamış; bu tavırların tehlikeli boyutlara varması sonucunda da kapatılmıştır.

1940 Vatan Gazetesi

Bu gazetenin kuruluşunda da 1923 gazetesinde görev yapan Ahmet Emin Yalman’ı görmekteyiz. Ama aradan geçen 17 yıla rağmen bu gazetenin de akıbeti aynı olmuş; 1942 yılında alınan bir kararla kapatılmıştır.

Gazetenin kapanma sebebi ise; Charlie Chaplin’in Hitler’i eşeğe benzeten bir eleştirisini yayımlayan New York radyosunu haber yapmasıdır. Çünkü; dönemin siyasi ve politik gelişmeleri gereği o zamanki hükümet; Avrupa’da Almanya yüzünden yükselen nasyonel sosyalizme uyum sağlama yoluna gitmişti ve bu karara muhalif olan gazetelerin de kapatılması kaçınılmaz idi.

Burası kapatıldıktan sonra Ahmet Emin Yalman; gazetecilik kariyerine “Hür Vatan” gazetesinde devam etmiştir.

1976 Vatan Gazetesi

Bu gazetenin akıbeti de daha önce yayınlanan gazetelerden pek farklı değildir. Sadece; gazeteyi kuranları ve yazarları bir sonraki nesildir. İlhami Soysal, Nihat Behram, Türkkaya Ataöv gibi yazarları bünyesinde barındıran gazete; izlediği sol-muhalif çizgi sebebiyle 1978 yılında kapatılmıştır.

2002 Vatan Gazetesi

Bu gazete ise bugün hepimizin bildiği Vatan Gazetesi’dir. 2002 yılında Türkiye’nin en güçlü medya patronlarından biri olan Doğan Yayın Holding tarafından kurulmuştur ve 2011 yılına kadar faaliyetlerini sürdürmüştür. 2011 yılında ise Vatan Gazetesi; Demirören-Karacan ortaklığında satın alınmıştır ve yayın hayatına devam etmektedir.

Vatan Gazetesini kim/ne zaman kurdu?: Doğan Medya-2002

Vatan Gezetesinin bugünkü sahibi kim?: Demirören Holding


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*