Varan Turizm’in kurucusu kim?-Ulaşımın ilkleriyle dolu bir başarı öyküsü

Geçmişle kıyasladığımızda bugün her ne kadar uçak biletlerinin satışında ve hava ulaşımında artış olsa da şehirler arası kara ulaşımı hala önemli bir paya sahiptir. İlerleyen yıllarda otobüs şirketleri uçak şirketlerine karşı nasıl çözümler üretirler bilinmez fakat en büyüklerin ve en prestijlilerin uzunca bir süre ayakta kalacağı kesin.

İşte bu yazımızda kuruluşundan bahsedeceğimiz şehirler arası otobüs firmalarından biri olan Varan Turizm de bu yeri sağlam firmalardan biridir. Hiç kullanmamış olsanız bile bir otobüs terminaline gittiğiniz zaman Varan Turizm tabelasını görmemiş olmanız imkansızdır. Peki Türkiye’deki ulaşım ağında bu derece önemli bir yere sahip olan ve tatillerde memleketlerine gitmek isteyen binlerce insanın gönlünde taht kuran Varan Turizm nasıl kurulmuştur? Temellerinin atılmasında kimlerin emeği geçmiştir?

Varan Turizm patronu kim?

Firmanın geçmişini incelemek için Türkiye’de gerçek anlamda kara ulaşımının kullanıldığı zamanlara kadar inmemiz gerekiyor. Evet; Varan Turizm, Nevzat Pekuysal tarafından 1946 yılında kurulmuştur. Dile kolay; tam 70 yıl önce…

Varan Turizm’in kurucusu Nevzat Hüseyin PEKUYSAL (1927 -2002)

Nevzat Pekuysal’ın faaliyet alanı şirketi kurup yolcu taşımaya başlar başlamaz şehirler arası ulaşım yapmak olmamıştır tabii… Varan Turizm’in tarihindeki ilk hizmeti; Kadıköy-Pendik arasında çalıştırdığı araçlarla sağladığı ulaşım imkanı olmuştur. Dolayısıyla firma da İstanbul kökenlidir.

Tabii Türkiye’nin en işlek olmaya aday bölgelerinden birinde böyle potansiyel taşıyan bir girişime imza atmak; Nevzat Pekuysal ve Varan Turizm için zirvedeki günlerin zeminini hazırlamıştır. Verdiği hizmetin aşırı miktarda talep görmesi sayesinde varlığını hızla büyüten şirket; gerek ulaşım kalitesi, gerekse yeni güzergahlar gibi birçok yenilikle müşterilerine daha konforlu yolculuklar yaşatma imkanı yakalamıştır.

Karayolu ulaşımındaki bu adanmışlığı ve rekabetçiliği sayesinde Varan Turizm; 2000’li yıllara gelinceye kadar Türkiye’ye sayısız yeniliği getiren şirket olmuştur. Bu yeniliklerden ilki; 1960 yılında başlattığı “evden alarak servis” hizmeti olmuştur. Yani bugün hayatımızın gayet rutin bir parçası olarak kabul edilen servis araçları; Varan Turizm sayesinde bu şekilde çalışmaya başlamıştır.

O dönem için sıradışı sayılan bu faaliyetleri Varan Turizm’in sermayesine de yansımış; şirket yetkilileri de bu fırsatı Ankara Söğütözü’nde ilk bağımsız otobüs terminalini ve Bolu Dağı’nda ilk bağımsız konaklama tesisini kurarak değerlendirmiştir.

Aradan geçen yıllar boyunca Varan Turizm’in yenilikleri bitmek bilmese de bunlardan en önemli iki tanesi vardır ki; adeta birer devrimdir:

İlki 1995 yılında başlatılan telefonla bilet satış hizmetidir. Şimdi yazınca garip gelebilir tabi… Sonuçta artık internetten bilet alamayan birini bile garipsiyoruz. Ama 20 yıl öncesinde insanların bilet almak için sürekli yazıhanelere gitmek zorunda olduklarını düşünürsek, bu yeniliğin nasıl bir etki yarattığını tahmin etmek zor olmamaktadır.

Bu telefon yeniliğinin yarattığı etki daha tam olarak geçmeden Varan Turizm; 1998 yılında başlattığı internette bilet satış imkanı ile dünyada bir ilki gerçekleştirmiştir. Evet, dünyada… Anlayacağınız karayolu ulaşımında bir Türk şirketi böyle bir patente sahiptir.

Tabii tüm bu yenilikler ardından güzel ödülleri de getirmiştir. Bunlardan başlıcaları 1998 yılında alınan ISO 9001 Kalite Güvence Sistem Belgesi ve 1999’da alınan Turizm’de Kalite “SKALİTE” ödülüdür.

2000 yılı ve sonrasında otobüslerin ortasında bulunan TV ekranları, stereo müzik imkanı, tek koltuklu otobüsler, kablosuz internet arişimi gibi konfora yönelik yeniliklerle de Varan Turizm; 70 yıllık öncülüğünü devam ettirmiştir.

Varan Turizm kimin?

Tüm bu devrimlere rağmen şirket yetkilileri 2012 yılında bir diğer otobüs firması Ulusoy’a katılma kararı almış; hizmetlerini bu çatı altında vermeye başlamıştır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*