Van Cleef&Arpels’in kuruluşu-Fransız saatleri

Dünya çapında en kaliteli ve en güvenilir olarak kabul edilen saat markalarının nereden baksanız bir 100-200 yıllık geçmişe sahip olması sizce de rastlantı mıdır? Bir iki tanesi olsa tamam; ama kült haline gelmiş neredeyse tüm markaların aynı saygınlıkta olmasının tesadüf olma ihtimali epey düşüktür. Bu demektir ki gerçek bir saat; kolunuzda dikkat çekici, pahalı malzemelerle döşenmiş bir şekilde durmasından çok daha fazlasını ifade etmektedir. Sahip olduğu fonksiyonlar, üzerindeki işlemelerin barındırdığı anlam gibi kullanıcıyla onu bütünleştiren unsurları; bir kol saatini mükemmel tasarlanmış mekanik özelliklerinin ve bir nevi statü göstergesi olan işaretlerinin yanı sıra değerli kılan en önemli konulardandır. Eh; istatistikler ve veriler de gösteriyor ki en eski saat üreticileri bu kısmı çok daha iyi başarıyor. Bir de isim ve etiket taşımasının yarattığı fiyat zıplatması da var tabii ama bu manalı paragraftan sonra o konulara girmesem daha iyi olur.

Bu yazımızın konusu olan Van Cleef&Arpels markası da Fransa’nın köklü saat üreticilerinden… İsmi de değişmez bir şekilde kurucularından emeği geçenlerin soyisimlerinden oluşuyor.

Van Cleef&Arpels’i kimler kurdu?

1896 yılında çalışmalarına Fransa’nın Paris şehrinde başlayan Van Cleef-Arpels; genç bir saat ustası olan Alfred Van Cleef ve dayısı Salomon Arpels tarafından kurulmuştur.

1873 doğumlu olan Alfred; bu işe birçok zanaatkarda olduğu gibi ufak bir dükkanda henüz 23 yaşındayken başlamıştır. Alfred’in ustalığının yanı sıra Arpels’in sermaye gücü de yeni yeni temelleri atılan bu markanın emin adımlarla ilerlemesini sağlamış; sonraki kuşakların işleri ilerletebilmesi için zemin hazırlamıştır.

Aslında Alfred Van Cleef ile Salomon Arpels’in ve ailelerinin arasındaki ilişki biraz ilginçtir. Alfred’in dayısı olan Salomon; aynı zaman kayınpederidir. Çünkü Van Cleef ve Arpels ailelerinin ilişkisi bir iş ortaklığından çok daha fazlasına sahiptir.

1896’da markayı kurmadan bir yıl önce; 1895’te Alfred Van Cleef ile kuzeni Estelle Arpels evlenmiştir. Alfred; taş ve elmas yontucu bir ustanın oğluyken, Estelle ise elmas ve mücevher ticaretiyle geçinen Salomon Arpels’in kızıdır.

Bilindik bir evlilikten çok daha fazlasını hayata geçirmeye kararlı olan bu insanlar; ailelerinin mesleklerini de devreye sokarak sonsuza kadar sürecek bir gelenek yaratmışlardır. Böylece iş, aile, sosyal yaşantı gibi her şeyi iç içe olan ve rahat iletişim imkanı bulan Van Cleef ile Arpelsler hemen bir yıl sonra, 1896 yılında Van Cleef&Arpels markası için bir dükkan açmışlardır.

Kurdukları bu düzende istikrarlı bir şekilde çalışan ve adım adım işlerini ilerleten Van Cleef; 1906’da ortağı, kayınpederi ve dayısı Salomon Arpels’in ölümü üzerine kısa süreli bir boşluk yaşasa da bu çok uzun sürmemiş; Salomon’un çocukları Charles, Julien ve Louis yardımına koşmuşlardır. Böylece Van Cleef-Arpels markası; eski küçük dükkanından çıkarak tarihinde efsanevi bir öneme sahip olan “22 Place Vendome“a yerleşmiş ve şirketin geleceği şekillenmeye başlamıştır.

Van Cleef&Arpels’in sahibi kim?

1906’da ciddi anlamda faaliyetlerine başladığı zaman daha çok takı, çanta, mücevher gibi saat haricindeki lüks eşyaların üretimini ve satışını yapan Van Cleef&Arpels; 2000’li yıllara yaklaşırken birbirinden güzel saat modellerini de bünyesine eklemeye başlamış ve dünya çapında tanınan bir marka haline gelmiştir. Ama her şeye rağmen Van Cleef&Arpels kendini orijinallikten uzak, seri üretim moduna sokmamış; 1906’daki 22 Place Vendom ruhunu mümkün olduğunca yaşatmaya çalışmıştır.

Van Cleef&Arpels’in 1999’dan beri sahibi ise benzer birçok markada olduğu gibi Richemont‘tur.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*