Vakıfbank Spor Kulübü’nün kuruluşu-Türkiye voleybolunun öncülerinden

Türkiye Bayanlar Voleybol ligi, futbol ve kısmen basketbolun aksine şirket takımlarının da güçlü olabildiği, şampiyonlukların daha çeşitli olduğu güzel bir tabloya sahiptir. Vakıfbank Spor Kulübü de kurulduğu tarihten bu yana, neredeyse 40 yıldır olmak üzere Bayanlar Voleybol Ligi’nde mücadele vermekte olan efsanevi kulüplerden biridir. Eczacıbaşı ile beraber şirket takımları arasında en güçlülerdendir.

Kurulduğu tarihten beri birçok başarı elde eden Vakıfbank Spor Kulübü; aynı zamanda Türkiye’de Voleybol sporunun gelişmesi ve kalkınmaya yönelik yaptığı atılımlarla on yıllarca adından söz etmiştir.

Vakıfbank Spor Kulübü’nü kim kurdu?

Yetkililerin yaptığı açıklamalara bakacak olursak Vakıfbank’ın spor arenasına voleybol branşından girmesi biraz şanstır. Çünkü Vakıfbank; spora yapacağı yatırımlarda müessese takımlarının da güçlü olabildiği bir konsept edinmiştir. Bu konsept doğrultusunda yapılan araştırmalar neticesinde spor yatırımının bayanlar voleybol branşında yapılmasına ve ilerleyen yıllarda buradan başlayarak genişleme gösterilmesine karar verilmiştir.

1986 yılında Güneş Sigorta Spor Kulübü adlı bir kulüp kurulmuş fakat daha sonra satın alma yoluyla lige girilirse daha kısa sürede başarılar elde edilebileceğine karar verilmiştir. Bu bağlamda 1988 yılında Ankaralı bir voleybol takımı olan Rutospor’la ilk önce sponsorluk ve ortaklık anlaşması imzalanmış, 1988 yılında Vakıfbank-Rutospor faaliyetlerine başlamıştır. 1989 yılında ise kulübün adı Vakıfbank Spor Kulübü olarak değiştirilmiş ve tamamen Vakıfbank’ın bünyesine katılmıştır.

Yani Vakıfbank Spor Kulübünün temelleri 1986 yılında atılmış, bugünkü ismini ise 1989 yılında almıştır.

Vakıfbank Spor Kulübü’nde ilk başkanlık görevini İsmet Alver üstlenmiştir.

Vakıfbank Spor Kulübü Kurucu Başkanı İsmet ALVER

Vakıfbank Spor Kulübü’nün sahibi kim?

Aradan geçen yıllar boyunca Vakıfbank SK; pek çok kez ismi değişse de Vakıfbank’ın bünyesinde çalışmalarına devam etmiştir. Günümüzde kulübün sahibi de Vakıfbank‘ın ta kendisidir.

Türkiye’de 9 lig şampiyonluğu, 5 Kupa Voley, 1 Süper Kupa elde etmeyi başaran Vakıfbank SK; FIVB Dünya Kulüpler Şampiyonasında 1, Avrupa Bayanlar Voleybol Şampiyonlar Ligi’nde 3, Avrupa Kadınlar Top Teams Kupası’nda ve Avrupa Bayanlar Challenge Kupası’nda 1’er kez şampiyon olarak uluslararası arenada ülkemizi gururlandırmıştır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*