Vakıfbank kimindir?-Burası sizin yeriniz

Aktiflik bazında Türkiye’nin en büyük yedinci bankası olma unvanını elinde bulunduran Vakıfbank Türkiye’nin geçmişte kurulmuş köklü bankacılık ve finans kuruluşlarından biridir.

Yarım asırdan fazla bir ömrü bulunan Vakıfbank’ta işlem yapanlar dikkat etmiştir. Genelde burs, bağış, vs. vakıfla alakalı işlemler için bu bankadan işlem yapılması, bursiyer olan öğrencilerin bu bankadan hesap açması gibi taleplerde bulunulur. Bankanın ismiyle bahsettiğim tutum da tabii ki tesadüf değildir. 1954 yılında kurulan Vakıfbank; Türkiye’nin ekonomi ve finans alanında önemli bir gücü olması hedeflenmesinin yanı sıra ülkenin tüm vakıf, bağış, hayır, vs. işlerinin finansmanında da öncü olma görevini üstlenmiştir.

Vakıfbank’ın kurucusu kimdir?

1954 yılında bu bankanın temellerinin atılması tabii ki tek bir kişi sayesinde olmamıştır. Bankanın müdürlerinden tutun da idari amirlerine veya bürokratik makamlardaki yetkililerine kadar herkesiz özverili bir çalışmasının ürünüdür. Ama illa ki kayıtlara geçecek bir isim verecek olursak Vakıfbank; dönemin başbakanı Adnan Menderes tarafından kurulmuştur.

3 binden fazla ATM’si, 1000’e yakın şubesi ve 13.000 cıvarı personeli ile Türkiye’nin bankacılık sektöründeki önemli bir istihdam unsuru olan Vakıfbank; Türkiye’nin dört bir yanında hizmet vermesinin yanı sıra yavru vatan KKTC ile Türklerin çok yaşadığı Avusturya, New York, Berlin, gibi yurt dışı şehirlerine ve hatta Erbil’e bile ulaşmıştır.

Vakıfbank’ın sahibi kimdir?

Günümüzde baktığımızda Vakıfbank tek bir sahibi veya bünyesine katıldığı bir holding olmayan; çok ortaklı bir yapıdır. Yani çeşitli vakıf ve kuruluşlardan tutun da şahsi hisselere kadar birçok paya bölünmüştür. Ana kategoriler olarak Vakıfbank’ın yüzdelik paylarını sıralayacak olursak şu şekildedir:

-%58 TC Vakıflar Genel Müdürlüğü

-%25 Halka Açık

-%16  Vakıfbank Mem. ve Hizmet Em. ve Sağ. Yard. San. Vakfı

-%0,12 Diğer mülhak vakıflar

-%0,06 Diğer gerçek ve tüzel kişiler

-%0,05 Diğer mazbut vakıflar

Görüldüğü gibi son üç paydaki %1’den küçük dilimleri saymazsak temel itibariyle Vakıfbank’ta ciddi pay sahibi olan üç unsur vardır.

Vakıfbank’ın yönetim kurulu başkanlığını ise Ramazan Gündüz üstlenmiştir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*