Vacheron Constantin’in kurucusu kimdir?-Dünyanın en eski saat üreticisi

Gün geçmiyor ki birbirinden şık, estetik ve gösterişli saat modelleriyle karşılaşmayalım. Üretim anlayışının el emeği göz nuru ürünlerden çok sayıda seri üretime kayması sebebiyle bugün herkesin kendi tarzına ve bütçesine göre bulabileceği yüzlerce, belki de binlerce saat modeli olsa da bazı klasikler vardır ki; değişen çağa rağmen hiç duruşunu bile bozmadan ilk günkü gücünde kalmayı başarır. Tabi bunda ürünlerinin orijinalliği, emek dolu olması gibi unsurların yanı sıra lüks yaşama uygun olmalarının da önemli payı vardır. Eh; sonuç olarak bazıları belki bir gün bileğinize dolayabileceğiniz modeller olsa da; bazıları sadece evrende varlığını bildiğiniz 300 milyar galaksi gibidir.:D

Bu yazımızda hakkın bilgi vereceğimiz saat markası; yaşı ve tecrübesi itibariyle hepsinin eline su dökebilecek cinsten: Vacheron Constantin

Vacheron Constantin ne zaman kuruldu?

Dünyanın en eski saat üretici olmak gibi son derece prestijli bir unvanı elinde bulunduran V.Constantin; 1755 yılında İsviçre’nin Cenevre şehrinde kurulmuştur. Vacheron Constantin markasının kurucusu olan Jean-Marc Vacheron; İsviçre’de bu işe mütevazı bir saat tamircisi ve üretici olarak henüz 24 yaşındayken başlamıştır. Ustalığı ve mesleğini icra etme konusundaki titizliği sayesinde kısa sürede yerel çevrede nam salmış; bu da ona işlerini büyütebilmesi için fırsat vermiştir. Öyle ki; 1755 yılında kurulan şirket, 1770 yılında ilk kez saat ve dakika göstermekten başka işlevleri de olan sofistike modeller üretmeye başlamıştır.

Vacheron Constantin markasının kurucusu Jean-Marc VACHERON

1780 yılına gelindiğinde ise Vacheron usta; tüm zanaatını konuşturarak meneviş işlemeli saat modellerini piyasaya sürmeye başlamıştır. Ne demektir meneviş işleme? Saatin gövde, kadran, vs. çeşitli mekanizmalarına el becerisi kullanılarak işlenen desenler ve motifler demektir. Bir saatin üretiminde kullanılan malzemelerin nadirliği ve pahalılığının yanı sıra; değerini arttıran en önemli etkenlerden biri de bu ustalık ve zanaat unsurudur.

Vacheron-Constantin Fransız İhtilaline şahit oluyor

Birçok saat modelinde işlediği tarihi ve kültürel unsurlar aslında Vacheron Constantin’in dünyanın 250 yıllık değişimine şahit olmasının da bir sonucudur. Siz hiç 12 hayvanlı Türk takvimini işleyen bir Casio gördünüz mü? Ya… Ama Vacheron yapar, siz de öyle mahzun mahzun bakakalırsınız. Markanın tarihi boyutunun kafanızda daha iyi canlanması için bir örnek verecek olursak: 33. ABD Başkanı Harry Truman, Windsor Dükü Prens Edward, Papa 11. Pius ve Napolyon Bonaparte gibi isimler; yaşadıkları dönemde Vacheron Constantin saatlerinden kullanmışlardır.

1785 yılında; Jean-Marc Vacheron’un oğlu Abraham işleri babasından devralmış ve kaldığı yerden devam ettirmiştir. Onun döneminde 1789 Fransız İhtilali sonrasında Avrupa’nın köklü bir siyasi ve kültürel değişiklik geçirmesi sebebiyle şirketin işleri de ister istemez bundan etkilenmiştir. Ama yine de sanatını icra ederek var olmayı başarmıştır.

Ondan sonra ise 1810 yılında; Jean Marc Vacheron’un torunu ve Abraham’ın oğlu olan Jacques-Barthilery Vacheron bayrağı devralmıştır. Üç kuşak boyunca aynı işi yapmak isteyen birey bulunması yönünden bu aile gerçekten çok şanslı…

Jacques döneminde dünya ticareti hiç olmadığı kadar hız kazanmış; üretim-nakliye anlayışı değişir olmuştur. Bunu fark eden Jacques; kaliteli ve özgün saat üretiminin yanı sıra işin ticari ayağına da yetişemeyeceğini anlamış, ortak arayışına başlamıştır. Birçok kişiyle yapılan görüşme sonucunda 1819 yılında, ürünlerin ihracatıyla ilgilenmesi için Francois Constantin ile anlaşılmış ve şirket Vacheron Constantin ismini almıştır. Yani Vacheron Constantin; 1755’te kurulmuş ama bugünkü ismini 1819’da almıştır. Seyahat etmesini sağlayacak bir iş yapması dolayısıyla Constantin; tüm dünyayı dolaşarak yanındaki saat modellerini tanıtmış ve yeni pazarlar yaratmıştır. Böylece; İsviçre ve Fransa dışında Vacheron Constantin için Kuzey Amerika başta olmak üzere kıtalar arası ticaret de başlamıştır.

Vacheron Constantin üretimini özelleştiriyor

1833 yılı; Vacheron Constantin’in markalaşma sürecin girdiği yıldır denebilir. Çünkü bu yılda saat modellerinin çeşitlendirilmesi, yenilenmesi ve üretilmesi için George-Auguste Leschot şirketle çalışmaya başlamıştır.

George August LESCHOT

Leschot; özellikle saat mekanizmaları konusunda defalarca dehasını ıspatlayan, saat endüstrisinin efsane mucitlerinden biridir. Saatlerin karmaşık ama düzenli işleyen bir düzenekle çalışıp bunun ön yüzeyde bizim gördüğümüz saniye ve dakika hareketleri olarak yansımasını sağlayan kalibre sistemini icat ederek; günümüz gelişmiş saat endüstrisi için önemli bir ilham kaynağı olmuştur. Vacheron Constantin’in yanı sıra diğer birçok markaya da yapılacak üretim şekli için fikir vermiştir. Dolayısıyla bu markanın bugünkü konumuna gelmesinde en az kurucuları kadar emeği olduğu bile söylenebilir. Bütün bu çalışmaları sayesinde 1844 yılında Cenevre Sanat Topluluğu’ndan bir altın madalya da kazanmıştır.

Vacheron Constantin’in sahibi kim?

Yukarıdaki kuruluş öyküsü sonrasında da 150 yılı aşkın bir süre boyunca saat endüstrisine yön veren markalardan biri olmaya devam eden Vacheron Constantin; günümüzde Güney Afrika kökenli bir lüks ticaret devi olan Richemont Group’un bünyesindedir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*