Utah Jazz’ın kuruluşu-Utah’a Jazz kültürünü öğreten kulüp

Özellikle milli basketbolcularımızdan Mehmet Okur’un vesilesiyle adını sık sık duyduğumuz Utah Jazz; 40 yılı aşkın geçmişiyle NBA’in köklü kulüplerinden biridir.

Günümüzde bir Salt Lake City takımı olarak bilinmesine rağmen Utah Jazz; 1974 yılında New Orleans’ya kurulmuş bir kulüptür. O zamanki ismi “New Orleans Jazz” olan takım; kurulduğu şehir olan New Orleans’ta yaygın olan Jazz kültürü dolayısıyla bu ismi benimsemiştir.

Utah Jazz’ın kurucusu kimdir?

NBA’in güçlü takımların biri olma yolunda ilerlemiş ve hala gücünü korumakta olan Utah Jazz’ın kurucusu; Kaliforniyalı bir girişimci-yatırımcı olan Sam Battistone’dur. New Orleans Jazz ismiyle kurdu tabii..:) Vefatına kadar gerek Kaliforniya’da, gerek Utah’ta sayısız girişimciliği, yatırımcılığı ve hayır işleri bulunan Battistone; büyük bir cesaretle bu ekibi kurmuş ve 1974 sezonundan itibaren NBA’de mücadele etmeye başlamıştır.

New Orleans Jazz’ın o dönemli en önemli kozu da NBA’in efsane basketbolcularından Pete Maravich’e rağmen N.O. Jazz; kuruluduğu ilk yıllar ciddi bir başarı elde edememiştir.

New Orleans Jazz’ın ilk koçu da Scotty Robertson olmuştur.

Başarısızlıklar zararı beraberinde getiriyor

Takımın istenen başarıyı elde edememesi ve kısa bir süre sonrasında mali sıkıntıların baş göstermesi; kurucu Sam Battistone’a ciddi zarara mal olmuştur ve onu yeni çareler aramaya itmiştir. Kuruluşundan 5 yıl sonra; 1979 yılında artık yapacak bir şey kalmadığını fark eden Battistone; kulübün hisselerinin bir kısmını Utahlı bir başka girişimci olan Larry H. Miller’a satmaya ve kulübü Utah-Salt Lake City’ye taşımaya karar vermiştir.

Larry H. Miller; Utah Jazz basketbol takımının yanı sıra Salt Lake Bees kulübünün de sahibi olan; Batı Amerika’da 50’den fazla otomotiv firmasında yatırımı bulunan; Megaplex Tiyatroları, Jordan restoran ve eğlence merkezleri, FANZZ gibi birçok farklı sektörde hissesi bulunan başarılı bir girişimci olmuştur. Utah’ın vazgeçilmez insanlarından biri olarak kabul edilen Miller’ın 2009’daki ölümünde tahmini geliri 480 milyon dolar olarak açıklanmıştır.

Miller’ın başarılı girişimlerinden biri olan New Orleans Jazz kulübünü satın alma kararı 1979 yılında gerçekleşmiş; ekip Salt Lake City’e taşınmış ve Utah Jazz ismini almıştır. Aslında kulübün “Jazz” ismini koruması o dönemki bazı çevrelerce absürt karşılanmıştır. Çünkü Utah; Jazz’ın adeta yuvası olan New Orleans’a göre o kültüre çok çok yabancı bir eyalettir. Fakat bu duruma aldırış etmeyen Miller ve kurucu Battistone; takımın mazisine saygı göstermek ve orijinalliğini bozmamak adına takımın ismini korumuşlardır.

1979’dan beri NBA Batı Konferansı’nın Kuzeybatı Grubu’nda mücadele veren Utah Jazz; 1984, 1989, 1992, 1997, 1998, 2000, 2007, 2008 yıllarında toplam 8 grup şampiyonluğu yaşarken; 1997 ve 1998 yıllarında yükseldiği finallerde konferans şampiyonluğu da elde etmesini bilmiştir. NBA şampiyonluğunu soracak olursanız; ne yazık ki Utah’ın henüz öyle bir başarısı bulunmamaktadır.

Bugün Utah Jazz’ın sahibi kim?

Battistone’un temellerini attığı ve Larry Miller’ın yükselttiği bu Utah ekibi; Larry Mİller’ın 2009’daki üzücü ölümü sonrasında eşi Gail Miller’ın kontrolüne geçmiştir. Gail Miller; bugün Miller Grubu’nun tüm ortaklıklarının ve yatırımlarının kontrolünü elinde bulunduran; 1.8 milyar dolarlık serveti ile parasını en az eşi kadar iyi yöneten, türüne az rastlanır bir iş kadınıdır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*