Ups’in kurucusu kimdir?-19 yaşındaki bu Cengaver kim?

Evet arkadaşlar yanlış duymadınız 1907 yılında 19 yaşındaki genç girişimci James E. Casey’den bahsediyoruz. Bundan 120 sene evvel taşımacılık ve kargo işleri tahmin ettiğiniz gibi arabalarla, jetlerle değil de yayalarla, atlarla ya da gemilerle mümkündü. Yani tamamen genç hambal işi olarak yürütülebiliyordu. Henüz o sıralar genç ve dinamik olan James Casey erkek kardeşleri George ve Harry ile beraber bu işi yürütmek üzere yola koyulmuştur.

İlk kurulduğunda “Amerikan Messenger Company” adıyla tescil olunan şirket daha sonradan 1913’de “Evert McCabe’s Motorcycle Messengers” şirketiyle birleşmiştir. Bu birleşme sonucunda şirket artık otomobil ve motorsiklet parçaları taşımaya başlamıştır. İlk taşıdıkları araç ise 1913 model Ford marka araçtır.

Firma kurulduğu şehir olan Nevada’dan Seattle şehrine yayıldıktan sonra ismini “United Parcel Service” olarak değiştirmiştir. James şirketten elde ettiği karın çoğunluğunu o dönemler annesine (Annie E. Casey) veriyordu. Zira babası erkenden vefat etmiş olan James annesi ve 3 kardeşine bakmak zorundaydı.

Başarılı işadamı James Casey babasız büyüdüğü ve çalışmak zorunda kaldığı için annesini bile çok az gördüğü için ekonomik yönden durumu kötü olan kimselere destek olmak maksadıyla “Casey Family Programs” derneğini kurmuştur. Bu derneğin amacı doğal ailesinden yoksun yetimlerin sorumluluk sahibi sağlıklı birer yetişkin olabilmeleri için ekonomik ve manevi destek vermek olmuştur.

Ups’in sloganı “en iyi hizmetin, en ucuz fiyata verilmesi” olmuştur. Fiyat/performans konusunda bu kadar kesin ve iddalı bir slogan seçimi ise 1913’den sonraki Amerikan’ların çok şiddetli yaşadığı ekonomik buhrandan kaynaklanmaktadır.

Ups’in kurucusu kim?

James Casey adlı aileden yoksun olarak büyümüş aklı selim genç girişimcidir. İlk olarak arkadaşından ödünç aldığı 100 dolar ile şirketin kuruluş masraflarını karşılayan Casey ortağı Claude Ryan ile birlikte bu yolda yürümüştür. Ortağı da kendisi gibi sorumluluk sahibi olup fiziksel olarak sağlı biridir.

UPS’in kurucusu James Casey

Ups kimindir?

Ups 1999’da halka açılmıştır. Bu zamana kadar çoğunlukla Casey ailesinin tekelindeydi. Şimdi ise yüzlerce hissedardan oluşan kendi ayakları üstünde duran bir dev küresel şirket haline gelmiştir. Çoğunlukla kamyonlar ve uçaklar vasıtasıyla taşıma yapan UPS; perakende gönderilerinin taşınmasında ve de finans sektöründe kendisini göstermektedir. Ayrıca gümrük müşavirliği, finans, taşımacılık alanlarında liderlerden olan 40’dan fazla şirketi satın alıp bünyesine katmıştır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


6 Comments

 1. 2 saat ·
  Valla bu gün baya bir ugraştım. Adana dan 5 adet akü gelecekti UPS kargosuylan .Cuma vaktine kadar bekledim gelmediler.Bende Cuma namazına gittim.Namazdan çıkınca hanım telefon etti kargo geldi diye .Bende hemen geliyorum dedim zaten arabaylan gitmiştim 5 dakka geçmediki tekrar hanım telefon etti kargocu beklemedi gitti diye .Ben yakın biryerde yakaladım aküleri bakıp teslim alacaktım olmaz paketti açamazsın dedi sebebini sordum .Açmadan teslim almam lazımmış. Ya kırık yada hasarlısa dedim. Bizde usul bu dedi.Bende almadım çekti gitti. İstanbul merkezlerini aradım eleman dogrusunu yapmış demege getirdiler. Sizi Siz olun kargoluk işiniz olursa UPS kargosuna sokulmayın.

  • arkadaşım anlattıgın sistem bütün kargo şirketlerinde aynı şekilde işlemektedir gönderinde bi hasar oluşmuş ise onu tedarikçin ile halledeceksin taşıma işinde yani lojistik sektöründe kanun böyledir bu ptt de aynıdır yurtiçi kargodada aras dada mng de de aynıdır insanlarıyada kurumları suçlamadan kanunları ve haklarını ögren saygılarımla göksel.

 2. hamdi bey yanlış anlamayında şuan hiçbir kargo şirketi paket açılımına izin vermiyor teslim edilmeden

 3. Biz memnunuz istanbuldan mersin ve kayseriye 1 günde getiriyorlar. Gelmeden arıyorlar ve yoksan ne zaman gelelim diyorlar. Bence diğerlerine 10 basar.

 4. Tarafıma gönderilmiş olan kargo gündüz evde bulunmadığımdan ups kuryeleri tarafından teslim edilmemiş. Belirli bir saatte uğramalarının mümkün olup olmadığını veya telefon numaramla tarafıma kuryenin ulaşmasını istedim. Bunun mümkün olmadığını ilettiler. Buraya kadar problem yok ama kargomu şubeden almak istediğimde bunun mümkün olmayacağını Kargomu bana teslim etmeyeceklerini tekrar Gönderen iade edeceklerini belirttiler. Sebebi neymiş? Gönderen talimat verecekmiş! Bana ait olan bir kargoyu Bana neden teslim etmediklerini sorduğumda “prosedürlerinin” böyle olduğunu söylediler. Devlet dairesi mübarek.
  Bunun üzere bu durumu bir şikayet olarak iletmek isteğimde Biz şikayet kabul etmiyoruz prosedürleri açıkladık dedi müşteri temsilcileri Betül Hanım. Betül hanıma ısrarla bu durumu şikayet olarak kayıt altına aldırmak istediğimi söylememe rağmen sürekli prosedür vb… Saçma sapan bir şeyden bahsetti.
  Sakın ola ki ups kargoyu kullanmayın. Zaten şubesi çok az, koskoca başkent Ankara da toplam 5 tane şube var. Üstelik müşteri memnuniyeti dikkate almayan prosedürleri var, bir de çok kötü müşteri temsilcileri var, telefonla aramaya kalkmayın.
  Dursun uçan

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*