Universal Hospitals Group’un kurucusu kim?-Daha kolayı Universal Hastaneler Grubu

Türkiye’nin en büyük özel hastaneler zincirinden biri olmasına rağmen neden Universal Hospital Group’s gibi ezberlenmesi zor ve İngilizce bir isimle basın ortamında anılır bilinmez ama; bu hastaneler zinciri Türkiye’nin en köklü özel sağlık kuruluşlarından biridir.

Türkiye’nin en büyük özel hastaneleri sıralamasında uzunca bir süre ilk sırada bulunan Universal Hastaneler Grubu; son yıllarda liderliği Medical Park’a kaptırıp ikinci sıraya düşmüş fakat yine de bu iki holding arasındaki mücadele sürekli devam etmiştir.

Yine geçirdiği o şaşalı ve görkemli yıllar sonrasında 2012-14 yıllarından, yani birazdan inceleyeceğimiz gibi el değiştirmeye denk gelen yıllardan itibaren UHG’nin sahiplik, hissedarlık tartışmaları basına malzeme olmuş, uzunca bir süre dolaşan yalan yanlış ve karmaşık bilgiler sonrasında hastanenin kurucusu bizzat açıklama yapmak zorunda kalmıştır.

Universal Hospital Groups’u kim kurdu?

Detayları atlayıp sadece kurucusu merak edenler için hiç oyalamadan yazalım: Universal Hastaneler Grubu (UHG); 1972 yılında Azmi Ofluoğlu tarafından kurulmuştur. Yani tamı tamına 44-45 yıllık bir tarihe sahiptir. Türkiye’deki pek çok rakibinin 1990 cıvarındaki hatta daha sonraki yıllarda kurulduğu düşünülürse UHG’nin Türkiye özel sağlık sektöründeki yeri daha iyi anlaşılır.

Universal Hastaneler Grubu’nun kurucusu Azmi OFLUOĞLU

Aradan geçen yıllar boyunca UHG ve Azmi Ofluoğlu tabii ki sürekli büyüme kaydetmiş; hastane sayılarını ve yatırımlarını sürekli arttırarak Türkiye çapında hizmet vermeye başlamışlardır. 2013 verilerine göre Universal Hastaneler Grubu’nun 7 farklı şehirde 11 farklı hastanesi bulunmaktadır ve yurt dışı da dahil olmak üzere hastane sayısını 25’e çıkarmak gibi devasa yatırım planları mevcuttur.

Universal Hastanaler Grubu kimin?

Gelelim basındaki bilgi kirliliği sebebiyle belirsizleşmiş mevzuya.. Bu köklü ve büyük hastaneler zinciri UHG’nin sahibi kimdir?

Öncelikle şunu belirtelim; Universal Hastanaler Grubu’nun hissedar yapısı şu şekildedir:

  • UHG Holdco B.V. (%99)
  • Diğer yatırımcılar (%1)

UHG Holdco’nun içerisi ise kendi içinde hissedarlara ayrılan bir yatırım ortaklığı niteliğindedir. Buna göre; UHG Holdco B.V. adlı kuruluşun %70’lik hissesi hastane kurucusu Azmi Ofluoğlu’nun elindeyken; %26’lük pay ise Ofluoğlu’nun büyüme için yatırımlarını kabul ettiği ADM yatırım ortaklığınındır. Zaten yurt dışı ve Türkiye’deki gelecek büyümelerin de ADM’nin sağladığı sermaye desteğiyle gerçekleştirilmesi hedeflenmektedir. Kalan %4’lük hisseler ise Ofluoğlu’nun yakın dostlarına aittir.

Dolayısıyla haberlerde çıkan Ofluoğlu’nun agresif yatırım politikalarının hastaneyi batırdığı, hisselerin başkalarının eline geçmesine sebep olduğu ve Azmi Ofluoğlu’nun artık sadece %0,02’lik pay sahibi olduğu gibi dedikodular gerçeği yansıtmamaktadır.

UHG’nin patronu kim?

Yukarıda sahiplik ve aidiyet hisselerini sıraladığımız Universal Hastanaler Grubu’nun yönetim kadrosu aradan geçen yarım asra yakın sürede illa ki değişiklik geçirmiştir. Sonuç olarak holdingin kurucusu ve uzunca bir süre yönetim kurulu başkanı olan Azmi Ofluoğlu; bu görevini 2014 yılında Cemal Özcana devretmiştir. O zamanda beri Universal Hospitals Group’un yönetim kurulu başkanı Cemal Özcan’dır.

Ayrıca; Taksim’de hepimiz tarafından bilinen o meşhur Alman Hastanesi’nin sahibi de Universal Hospitals Group’un ta kendisidir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


1 Comment

  1. Gelişiminizi örnek alarak , kendi branşımda uygulamaya çalışıyorum. Sizlerle birlikte çalışmaktan onur duyarım. Optimal Mimarlık Yapı A.Ş – 5322609534 – 212 8017524

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*