United Technologies Corporation’ın kuruluşu-Black Hawk ve Sikorskilerin üreticileri

İşin özünde her alanda uçak motorları başta olmak üzere helikopterler, ısıtma ve soğutma sistemleri gibi hassa ve karmaşık makine sistemleri üzerinde çalışmaları bulunan United Tech. Corp.; bu geniş ürün yelpazesine rağmen daha çok ürettiği askeri teknolojilerle ve ABD ordusunun havacılık-uzay teknolojisine yaptığı katkılarıyla bilinir. Öyle ki; son yapılan sıralamaya göre şirket dünyanın en büyük 8. savunma sanayi kuruluşudur. Ama Lockeed Martin, Boeing, BAE Systems gibi en büyüklere göre Türkiye’de ismi tabii ki daha az duyulmuştur. Peki diğer dünya devleri sebebiyle arka planda kalan; ismi diğerleri kadar dünya çapında duyulmayan bu çok uluslu havacılık-uzay imparatorluğunun kurucusu kimdir? Ne zaman ve hangi amaçla kurulmuştur? İşte genel hatlarıyla United’ın hikayesi:

United Technologies Corporation’ı kim kurdu?

Kısa ismiyle UTC’nin temellerinin atılışına değinmemiz için bundan 40 yıl, hatta biraz daha öncesine gitmemiz gereklidir. UTC’nin kurucularından olan Harry Gray; buradaki başarısından önce de kariyerinde birçok iyi iş çıkarmış olan başarılı bir iş adamı ve filantropi uzmanıdır. UTC’yi kurmasından önce Litton Industries adlı bir diğer sanayi şirketi için çalışmakta olan Gray; 1974 yılında buradan ayrılmış ve kendi yolunu çizmeye karar vermiştir. UTC’nin bir diğer kurucusu olan ve teknik-mühendislik ayağıyla ilgilenmiş olan Frederick Rentschler’in yanında United Technologies Corp.’ın CEO’su olmuş ve şirketin faaliyetlerini resmen başlatmıştır.

UTC’nin kurucuları: solda Harry GRAY (1909 – 2009), sağda Frederick RENTSCHLER (1887 – 1956)

Birkaç ufak hazırlık aşamasından sonra UTC şirketi 1975’te gerçek anlamda ürünlerini ve araştırmalarını piyasaya sunmaya başlamış ve ABD’nin yarı sanayi, yarı askeri taşeron şirketi olarak kayıtlara geçmiştir. Bu yüzden; UTC’nin kuruluş tarihi 1975 olarak kabul edilmektedir.

Kurulduğu ilk yıllar UTC’nin izlediği strateji; askeriye olduğu kadar sivil ve taşımacılık için de ileri havacılık-uzay teknolojileri üzerine çalışmak ve bu alanda ürünler sunmak olmuştur. Bütün ileri teknolojilerin askeri alanda ve silahlanmada kullanıkdığı bir dönemde UTC’nin böyle isabetli bir hamle yapması Harry Gray’in ileri görüşlülüğü sayesinde olmuş ve kısa sürede şirkete çok iyi bir büyüme getirmiştir. Zaten hızlı gelen bu başarı UTC’yi günümüzdeki gibi çok uluslu bir yapıda olmasını sağlayan yola sokmuştur. Bunun ilk örnekleri; 1976’da satın alınan Otis Elevator (asansörcü:)) şirketi, 1979’da alınan Carrier Refrigeration ve Mostek’tir. 

Satın aldığı bu şirketler ile havacılık-uzay çalışmalarının yanı sıra günlük hayatta çok önemli yere sahip olan sanayi, mühendislik, soğutma ve ısıtma teknolojileri gibi alanlarda da hizmet verme fırsatı bulan UTC; sivil yaşama yönelik verdiği hizmetlerini katlamakla kalmamış, askeri alanda da belli bir ölçüde hizmet vermeyi hiçbir zaman ihmal etmemiştir. Zaten itiraf etmek gerekirse onu en büyük teknoloji topluluklarından biri yapan sektör de sivil hayattan kat kat fazlasıyla askeri teknolojiler olmuştur.

1975’te kuruluşundan sonra geçirdiği bu büyüme evresiyle beraber UTC çok ciddi bir varlık elde etmiş; 1990 ve sonrasında ona çok daha büyük ortaklıklar kurmayı ve çok daha kazançlı sektörlerdeki şirketleri satın alarak faaliyet alanını genişletmeyi mümkün kılmıştır. Temel hatlarıyla bunları saymak gerekirse:

-1990’da bir diğer teknoloji şirketi olan Sundstrand Corp. satın alınmıştır.

-2003’te satın alınan Chubb Security ile güvenlik teknolojileri sektörüne de giriş yapmış; 2005’te satın alınan Kidde ile bu alandaki hakimiyetini daha da güçlendirmiştir.

-2004’te satın aldığı Schweizer Aircraft Corp. ve 2007’de aldığı Elmira-Corning Regional Airport gibi hamlelerle de havacılık-uzay teknolojisi konusunda adından iyice söz ettirmeye başlamıştır. (UTC’nin en önemli hatıralarından biri olan UH-60 Black Hawk helikopteri de bu dönemlerin bir getirisidir.)

Günümüzde 90 milyar dolara yakın net varlığı bulunan ve merkezüssü ABD’nin Farmington şehrinde bulunan UTC’nin CEO’su Gregory J. Hayes’tir. Tüm dünyaya yayılmış vaziyette 200.000’e yakın çalışanı bulunan bu çok uluslu şirketin karı ise 7.5 milyar dolar cıvarındadır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*