Almanya Sosyal Demokrat Partisi’ni kim kurdu?-Almanya’nın en eski siyasi partisi

Alman Hristiyan Demokrat Partisi’nin kurucusu kim?-Christlich Demokratische Union Deutschlands

Bitcoin’i kim kurdu?-Uzay çağının tartışmasız para birimini kim icat etti?

Schalke 04’ün kurucusu kim?-Dünyanın en büyüklerinden olup da şampiyon olamayan takım…

Unilever Ne Zaman Kuruldu?-Lipton, Magnum, Knorr, Dove ve daha niceleri…

Holdingler, Özel Şirketler 29 Ağustos 2015

Unilever Holanda’nın Rotterdam kentinde ve İngiltere’nin başkenti Londra’da olmak üzere iki merkezi bulunan tüketim malları şirketidir. 400’e yakın tescilli markası bulunmasına rağmen Unilever bunlardan en çok gelir getiren 14 tanesine odaklanmış durumdadır. Türkiye’de de bir çoğu oldukça tanıdık olan 14 marka şu şekildedir : Axe, Dove, Omo, Becel, Heartbrand, Hellmann’s, Knorr, Lipton, Lux, Magnum, Rama, Rexona, Sunsilk ve Surf. Dünya çapında 170.000’in üzerinde çalışanı bulunan şirket dört ana operasyonel bölüme ayrılmıştır : Yiyecek, içecek ve dondurma, ev bakım ürünleri, kişisel bakım ürünleri.

Unilever 1930 yılında İngiliz sabun üreticisi Lever Brothers ve Hollandalı yağ üreticisi Margarine Unie şirketlerinin birleşmesi sonucunda kurulmuştur. Kurucu şirketlerden Margarine Unie, 1800’lerin ortasından beri başarılı bir şekilde faal olan Hollandalı dört büyük yağ üreticisinin 1927 yılında birleşmesi sonucunda ortaya çıkmıştır ve kendi sektöründe oldukça iyi noktalara gelmiştir. Diğer kurucu Lever Brothers ise 1885 yılında William ve James Lever kardeşler tarafından üretici firma olarak kurulmuştur. Fakat, kimyager William Hough Watson tarafından bulunan bir sabun formülünü kullanmaları kaderlerini değiştirmiş ve kurdukları şirket kısa zamanda sınırlarını aşmayı başarmıştır. 1888 yılına gelindiğinde kayıtlara göre şirketin haftalık sabun üretimi kapasitesi 450 tona kadar ulaşmıştır.

Palmiye yağı hem sabun hem de margarin üretiminde oldukça önemli bir ham madde olmuştur. Bu durum iki şirketin Eylül 1929’da birleşme kararı alarak 1930 yılında Unilever’ı kurmasında en büyük etken olmuştur. 1930’larda Afrika ve Güney Amerika’ya yapılan yatırımların da etkisiyle işler oldukça iyi gitmiştir. Fakat, İkinci Dünya Savaşı’na doğru Avrupa’da yaşanan Nazi hakimiyeti şirketi İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri odaklı çalışmaya zorlamıştır. Savaşın ardından ise Avrupa’da tekrardan yatırımlar hızlanmıştır.

Unilever kuruluşundan bu yana ciddi mali krizler yaşamayan nadir şirketlerden biridir. 2014 verilerine göre şirketin yıllık cirosu 50 milyar avroya yakındır. Unilever’ın günümüzde yönetim kurulu başkanlığını Michael Treschow ve CEO’luk görevini ise Paul Polman yürütmektedir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.