UNICEF’IN KURULUŞU

Yarım asırdan fazla bir süredir dünyanın her yerinde çocuk haklarının korunması, çocuklara gösterilen davranışın hak ettikleri saflıkta olması ve çocukların yaşam standartlarının yükseltilmesi için mücadele veren UNICEF; 1946 yılında Birleşmiş Milletler tarafından kurulmuştur.

İlk kurulduğunda ismi “United Nations International Children’s Emergency Fund” olan UNICEF; ismini bu açılımının baş harflerinden almaktadır. Daha sonra ismi “United Nations Children’s Fund” olarak değiştirilse de önceki ismi zamanında akıllarda kaldığı için kısaltması aynı kalmıştır. Bugünkü ismiyle Türkçe karşılığı “Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu”dur.

Bugün dünyanın dört bir yanında temel ihtiyaçların karşılanması, sağlıklı beslenme ve çocuklarının korunması için aktif bir şekilde faaliyet gösteren UNICEF aslında kurulduğunda BM’nin basit bir kolu idi. Amacı da; 2.Dünya Savaşı’nın dünyayı dümdüz ettiği dönemde, savaştan en çok etkilenen ve en suçsuz kesin olan çocuklara yardıma yetişmekti.

UNICEF’in dünya standartlarının yükselmesi, uluslararası barışın sağlanması ve savaş yaralarının sarılması konusunda üstün başarılar göstermesi üzerine; 1953’te kendi bütçesi ve kendi uzun vadeli planları olan özerk bir yardım kuruluşu olmasına karar verilmiştir.

UNICEF’in uluslararası bazda başkanı Anthony Lake’tir. Harvard Üniversitesi’nde eğitimini tamamlanmış başarılı bir Amerikalı olan 76 yaşındaki Lake; uzun yıllardan beri UNICEF’teki görevini yürütmektedir.

Anthony Lake

UNICEF Türkiye’nin yönetim kurulu başkanı ise Prof.Dr.Tezer Kutluk’tur.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


1 Comment

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*