Ulusoy Turizm’in sahibi kim?-Her şey zamanında…

Türkiye’nin dört bir yanın taşıdığı yolcularla ve meşhur otobüsleriyle tanıdığımız Ulusoy; yıllar boyunca ülkemizi en büyük ve en güvenilir otobüs şirketlerinden biri olmayı başarmıştır.

Tabii Metro Turizm, ETS Tur, Varan Turizm gibi rakipleriyle kıysalarsak hepsinin birbirine göre avantajı ve dezavantajı mevcuttur. Müşterinin özel beklentilerine göre bu değişebilir, yorum yapamayız. Bizlerin işi sadece firmanın kuruluş bilgilerini vermektir. Bu arada diğer şirketlerin kuruluş bilgilerine de linklere tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Ulusoy Turizm’in temellerinin atılmasında bakarsak; Trabzon’da cumhuriyetin kurulmasından birkaç yıl sonra var olan bir girişime ve yoksulluklar içinde yapılan zeki hamlelere dayanır. Daha fazla sizleri bekletmeden Ulusoy Turizm’in kurucusuna, kuruluş yılına ve sahibine dair bilgileri verelim:

Ulusoy Turizm’i kim kurdu?

1925-28 yılları arasında Trabzon’da akıllı bir girişimci, insanların savaştan yeni çıkmış ve toparlanmaya çalışan ülkede nakliye konusunda duyduğu ihtiyacı başarıyla doldurmuş, bulunduğu yörede nehrin iki yakası arasında sal ile yaptığı taşımacılık vesilesiyle taşımacılık sektörüne olan ilk adımını atmıştır.

1937 yılına gelindiğinde ise aynı girişimci olan Hacı Mehmet Bahattin Ulusoy; ilk aracını satın almış ve Of-Trabzon arasında yolcu taşımacılığına başlayarak şirketinin temellerini atmıştır. Evet; bundan on yıllar öncesinde yapılan bu atılım, Ulusoy Turizm’in kurulmasından başka bir şey değildir. Dolayısıyla Ulusoy Turizm; 1937 yılında Hacı Mehmet Bahattin Ulusoy tarafından Trabzon’da kurulmuştur.

Ulusoy Turizm’in kurucusu Hacı Mehmet Bahattin ULUSOY

Yaptığı yolcu taşımacılığıyla beraber pek çok ticari faaliyette de bulunan Ulusoy; zamanla artan bütçesine bağlı olarak nakliye ağını genişletmiştir. Öyle ki; ilerleyen yıllarda yolcu taşımacılığına ek olarak büyük çaplı nakliye ihaleleri de alınmaya başlanmış ve Ulusoy Turizm; hepimizin bildiği efsanevi kimliğine bürünmesini sağlayan gelişime başlamıştır. Bu esnada da başlıkta verdiğimiz “Her şey zamanında” sloganıyla turizm ve taşımacılık alanındaki dakikliklerini vurgulamışlardır.

Ulusoy Turizm kimin?

1970 yılına gelindiğinde Ulusoy Seyahat ve Turizm acentesinin kurulmasıyla resmen turizm faaliyetleri de başlamıştır. Bu adım; aynı zamanda günümüzdeki Ulusoy Turizm’in şekillenmesini sağlayan adım olmuş ve gerekli özelleşmeleri sağlamıştır.

2000’li yıllara gelirken Ulusoy Turizm’in de bünyesi dahilinden bulunduğu Ulusoy Holding iflasını açıklasa da kardeşlerin yaptığı bölüşme sonucunda Ulusoy Turizm faaliyetlerine devam etmiştir. Fakat üç kardeş arasında yapılan anlaşma gereği taraflardan herhangi birinin tekrardan Ulusoy ismini kullanması yasaklandığı için yeni bir yapılanma yoluna gidilmiştir. Günümüzde Ulusoy Turizm; Ali Osman Ulusoy adıyla yeniden yapılanmıştır ve bu şekilde faaliyetlerine devam etmektedir. Eski ismiyle Ulusoy Turizm ise söz konusu aile ile alakasız olarak faaliyetlerini sürdürmektedir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


21 Comments

 1. Aciklamaniz kismen doğru ama yanlış…. intenete girip istanbul-trabzon otobus bileti arattirn bakalim ne çıkacak… aliosman ulusoy yeni ve aileden bir olusum gakat yılların markasi ulusoyu da yok sayamazsıniz… araştırın ve haber yapacam diye eskiyi kotuleyip yenisinin reklamini yapmayin. Ulusoy ve aliosman ulusoy farklı ve halen faaliyet gösteren 2 ayri firmadir. Eski ulusoyun basinda aileden kimse yoktur ve eski genel müdür yeni patron imran bey vardir. Ali osman ulusoy ise aliaoman ulus olarak ism degistirmek zorunda kalmis ve aileden bir torun tarafindan yönetilmektedir… tekzip yapin lütfen….

  • Erkan Bey; verdiğiniz bilgi doğrultusunda yazıya gerekli ekleme yapılmıştır. Başka bir eksik görürseniz lütfen yorumu cevaplamaktan çekinmeyin. Ayrıca, kesinlikle herhangi bir reklam veya kötüleme amacımızın olmadığını da belirtmek isteriz. Teşekkürler.

 2. 25 Kasım günü Ankara’dan Ulusoy’la İstanbul’a gelmek gafletinde bulunduk dersem, yalan olmaz. Rezalet olmuş, pislik ilgisizlik ve saygısızlık had seviyede, yazık…!

 3. Şu anda Kayseri’den Ankara’ya gidiyoruz
  Kayseri firmaları dolu olduğu için mecburen ulusoydan aldık
  Otobüs bildiğimiz de çok soğuktu ve uzun süredir hala soğuk söyleniyor ama ısıtmıyorlar
  Televizyonu açmıyorlar
  Birde Kayserililere cimri derler
  Kayseri firmaları sıcak ve ikramı boldur

 4. haziran ayında oğlum Ankara’dan İzmir’e dönerken Ulusoy firmasından almış bileti yolda muavin tarafından kazayla olsa bile ki olmaması gerekirdi üstüne kaynar su döküldü. kasık bölgesinde 2. derece yanık , kolunda ise 3. derece yanık meydana geldi. muavin araçta bulunan plastik bardak içindeki suyu vererek yanığın üstüne bastırmasını söylemiş başka hiç bir şekilde müdahale edilmemiş herhangi bir hastaneye götürülmemiş ve en az 3 -4 saat daha o yanıklarla yolculuk yaptırılmış, garajdan çocuğumu almaya giderken yüz ifadesinde belliydi ne kadar acı çektiği, çocuğumu alıp ordan hastaneye götürdüm. bir ay boyunca banyo dahi yapamadı ve yanıklar su topladı torba torba oldular. hergün pasumana götürdüm. firmayı defalarca aradık durumu izah ettik neden ilgilenilmediği neden hastaneye götürmediklerini ilettik. defalarca mail attık ilgileneceklerini söylediler fakat hiç bir şekilde arayıp soran bir yetkili bulamadık karşımızda. bende dava açtım firmaya . hukuki süreç devam ediyor. bir daha Ulusoy mu asla

 5. Ankara terminalde benim babam.a çarptı ulusoy firması 7 gün yogun bakımda yattı babam bir kez geçmiş olsun demediler ULUSOY MÜDÜRLERI PATRONU.. 2 AY OLDU SANKI KEDI YE ÇARPMIŞ GIBI DAVRANIYORLAR.. YAZIKLAR OLSUN İNSANLIGINIZA.. SİZİN.. ULUSOY..

 6. Az önce Ankara otobüsünden indim ve eski Ulusoy’u bırakın tam bir rezalet.köy otobüsü bunun yanında lüks kalır onu geçin barbar ve saygısızlar.aştiden 15dakika geç kalktı olabilir dedik bekledik sakince.sonra 10dakika geçmedi mazot almaya durdu 20dakika kadar.gece soğuk klima açın diyoruz ama soğuk havalandırma fanları yüzünden hasta oldum.muavine şikayet edeceğim nette deyince bağırmaya ve hakaret etmeye,küstahça dalga geçmeye başladı.sinirle kapaklara vurup hiç serviste yapmadı ceza gibi.servis zaten beklemiyordum dayak atmadığına şükrettim.sakın binmeyin berbat ötesi ve çalışanlarının insanlıktan nasibi kesinlikle yok

 7. 30/06/2018 tarihinde Üsküdar şubeden bilet aldım izmire gitmek için.(aynı güne ve tekli koltuğa)servis araçları ile istanbulum çıkışına bizi götürdüler .fakat 7 nolu koltuk ta başkası vardı.iki kez satılmış.banada 08/07/2018 tarihine bir bilet kesmişler .kaptanın merhametine geldik .hostes koltuğunda yolculuk yaptık.bir daha asla binmen .bildiğin yazıklar olsun sahtekar firmalara …

 8. 9 Temmuz 2018 günü İstsnbul’dan Samsun’a oğlumla geldim.Hangi Ulusoy bilmiyorum.Ama Ulusoy firması.İnanın san ki uçak.Uçak rahatlığında seyahat ettik.Şoför ve yardımcıları kibardılar.İkinci molaya gelmeden bir yerde durdu otobüs mola mı dedim.Hayır Sabah ezanı okundu sabah namazı kılınacak dediler.Biraz geç geldim namazdan ama anlayışla karşıladılar.
  Allah razı olsun. Haklarını da helal etsinler.
  Metro mu bininde görün!

 9. Şu anda berbat kalitesiz, kırık koltuk orta kolları, kırık parçasında vida asılı cam tarafı kolu olan, havalandırmasından toz kokusu gelen, vites değiştirdikçe işkence edici ve uzun süre de devam eden sesler çıkaran, internet kotası dolmuş, koltuk sırtlarının süngeri görünecek kadar yıpranmış olduğu berbat bir otobüsteyim, maslesef 8 saat daha içinde olacağım. Bunlara ilaveten 105 tl Kamil Koç, Metro vs. varken 120-25tl’ye bilet satan bir daha asla binmeyeceğim, binmek isteyeni de engelleyeceğim rezalet otobüs firması Ulusoy!! Rezalet ötesi!! Müşteriye zerre saygısı kalmamış Ulusoy şirketinin, yazık!

 10. ilk ve son servisinden muavinine alakasiz ilglisiz bir firmaymis kisi basi 10 tl fazla verince insan konforlu yolculuk yapabilecegini saniyor ama tam bir fiasko ulusoymu aslaaa!..

 11. Aynen katılıyorum klimalar çalışmıyor rezalet hangisini söyleyeyim şimdi yanlış mola yerine girmiş bizde araba arıyoruz bir daha son

 12. 26 ağustos 2018 tarihi 18’30 bodrum – istanbul yolcusuyum
  Ulusoy isimli firma şöförüne mazot parası verilemediği için orobüs 1.5 saat rötar yaptı.Şöför yolcular ve yetkisiz banko arkası kavgası nakit bilet alan yolcular sayesinde mucize olarak çözüldü.
  Alibey köye gitmek istemeyen şöförlerin direnci Polis çağrılarak kırıldı ve geldik

 13. Ulusoy olmanız insanları kandırma anlama gelmez insanlara verdıgınız hizmet sıfır bunu unutmayın esenlere bilet kesip sonra insanları Ataşehir ulusoyda bırakıp kaçacak kadar seviyesiz bir firma araçları kiralıyorlar ne oldugu belırsiz size nasiyatım sizinde basınıza gelirse hemen polisi arayın tıpış tıpış ilgilendiler sakın otobusden inmeyin aktarma falan yalan müşteri temsilcinide boşuna aramayın he diyip kapatıyorlar ulusoy milletden üstün degılsınız unutmayın

 14. Rezillik=Ulusoy
  Asla ve asla binmeyin!!!!!!!
  Bozuk ve eski araçlar…Asla vaktinde kalkmayan,hiçbir şekilde müşteriye doğru acıklama yapilmayan firma.Ilkinde tovbelemiştim,malesef yine bindim..ama üçüncüsü asla olmayacak…

 15. iptal ettirdiğim 900 tl lik biletimi bana 450 tl olarak ödediler ve kalan meblayı asla ödemiyorlar maillerime cevap vermiyorlar sosyal medyalarına yorum bırakıyorum siliyorlar bunun adı DOLANDIRICILIK değil de ne?

 16. Şu anda Ulusoy arabasındayım 19 -9-2018 saat 19 da Samsun dan kalkacak Trabzon dan gelen 1saat gecikmeyle yolcuların isyanıyla binebildik tıpkı belediye durakları gibi devamlı yollardan yolcu beden kara yolunda tehlikeli park ederek karanlıkta hepimizin tahmini yoldan bagaj aldı beklemekten yorulan yolcular isyan etti yartışma yaşandı Ulusoy adına yakışmayan rezillik yaşanıyor izmire 14 saatte inilenecekmiş rezalet Trabzon’dan binen yolcu 8 saatte Samsun’a geldiğini söyledi resmen dolmuşçuluk yapılıyor Samsun’da servisi beklerken bilet satan bayanla müşteri kavgasına şair olduk yazık böyle elemanları nasıl tutuyorlar yine arabaya bindiğimizde Trabzon’dan binen yabancı yolcu Ünye’de inecekmiş Samsun’a getirmişler adam şakın alay ediyorlar Ünye’mi Konya’mı diye saygısızlar acente elemanışöföre sen bunu İzmire götür dönüşte geri getirirsin dediler rezillik yazılar olsun bunları her yerde anlatacağım kalite şoför bir dahamı ASLA ASLA ASLA NEŞE

 17. 38ZC438 plakalı ankara istanbul seferi yapan araçta defalsrcs uyarmama astım hastası rağmen fosur fosur sigara içtiler uyardıgım için zorla otobüsten atmaya kalktılar yolcular müdahale etti bogulma ve sinir cinnet etkisiyle astım krizi geçirdim üzerine suçluluk hissedecekleri yerde dahada keyiflenip tüm personel ön koltuklarda birikip abuk sabuk muhabbetler kahkahalar otobüsü pavyona çevirdiler agzımız acıkta kaldı genel ev gibi otobüs arıyorsanız ulusoyla gidin

 18. Şu an İzmir istanbul arası yoldayım,Ulusoy bitmiş yazıl uzun yıllardır otobüs kullanmıyordum,ki uzun yıllar önce ulusuydu tercihim,yine Ulusoy’u tercih ettim delirmek üzereyim bir gece kondunun tekerlekli hali,45 dakikadır Bursa garından çıkamadık,İzmir garından 20 dakikada çıkış yapamadılar çok yazık Ulusoy adını bu şirketten alın ailenin geçmişteki başarılı çalışmaları zedeleniyor çok yazık,hele sloganı toptan değiştiriniz.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*