Uluslararası Uzay İstasyonu’nu Kim Kurdu?-Soğuk Savaş’ın Ardından Şafak Vakti

Uluslararası Uzay İstasyonu (International Space Station : ISS) alçak dünya yörüngesine yerleştirilmiş bir uzay istasyonudur. İlk parçası 1998 yılında yörüngeye yerleştirilen istasyonun tüm parçaları Amerikan Uzay Mekikleri’nin yanı sıra Rus Soyuz ve Proton roketleri aracılığıyla taşınmıştır. Şu ana kadar dünya dışarısına gönderilen en büyük yapay uydu olma özelliğini taşımaktadır ve hatta zaman zaman çıplak gözle dahi görebilmek mümkündür.

Uluslararası Uzay İstasyonu’nun NASA ve Rosaviakosmos arasında yapılan anlaşma uyarınca laboratuvar ve gözlem merkezi olarak kullanılması kararlaştırılmıştır. Aynı zamanda istasyonun taşımacılık, bakım-onarım ve ileride gerçekleştirilebilecek Ay, Mars veya asteroit görevleri için de bir basamak işlevi görmesi planlanmıştır. Ayrıca 2010 yılında Amerikan Ulusal Uzay Politikası gereğince alınan kararla istasyonun görevleri arasına artık ticari, diplomatik ve eğitim hizmetleri de dahil edilmiştir.

1998 yılının Kasım ayında uzay mimarisinin görkemli bir eseri olarak istasyonun montajı dünya yörüngesinde başlamıştır. İstasyonun Rus modülleri roketlerle yörüngeye çıkarılmış ve orada mekanik olarak bağlantı sağlanmıştır. Ardından diğer modüller uzay mekikleri ile taşınmış ve “uzay aracı dışı etkinliği” olarak adlandırılan yöntemlerle montaj gerçekleşmiştir. Bu yöntemlerden ilki astronotun aracın dışına çıkarak bizzat bağlantıları yapması olarak adlandırılan uzay yürüyüşleri, diğeri ise mürettebatın içeriden Canadarm2 olarak bilinen sistemle parçalara müdahale etmesi şeklindedir. 5 Haziran 2011 tarihine kadar tam 159 parça yaklaşık 1000 saatlik araç dışı etkinlik ile istasyonun ana gövdesine monte edilmiştir. Bunlardan 127 tanesi uzay yürüyüşü olarak gerçekleştirilmiştir.

Uluslararası Uzay İstasyonu’nun ilk modülü Rus yapımı Zarya‘dır. Soğuk savaş ve sonrasındaki sıkıntılı zamanların ardından ortaklaşa çalışmanın onuruna Rusça’da “şafak, gündoğumu” anlamlarına gelen zarya ismi modül için uygun görülmüştür. 20 Kasım 1998 tarihinde Proton roketiyle fırlatılan Zarya, bir Rus firma tarafından üretilmiş olmasına rağmen NASA’ya aittir.

Yörünge periyodu 92.69 dakika olan istasyonun yörüngedeki ortalama hızı ise saniyede 7.66 kilometredir. İstasyonun uzunluğu 72.8 m, genişliği 108.5 m ve yüksekliği de 20 m’dir. Mikrogravitasyon ve uzay ortamı araştırma laboratuvarı olarak işlevsel olan istasyonda ekipler fizik, astronomi, biyoloji ve meteoroloji gibi alanlarda deneyler gerçekleştirmektedir. Uluslararası Uzay İstasyonu programı katılımcı beş ülkenin uzay departmanları tarafından yönetilmektedir:

  • NASA – Amerika Birleşik Devletleri
  • Roskosmos – Rusya Federasyonu
  • JAXA – Japon Uzay Araştırmaları Ajansı
  • ESA – Avrupa Uzay Ajansı
  • CSA – Kanada Uzay Ajansı

Akıllı telefonlara yüklenebilecek uygulamalarla Uluslararası Uzay İstasyonu’nun dünya yörüngesindeki hareketini anlık olarak takip edebilir ve ne zamanlar (yaklaşık 400 km irtifada) üzerinizden uçtuğunu görebilirsiniz 🙂


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*