Ulusal Kanal kimin?-Tüm Türkiye Bize Bakıyor…

Başlıkta yazdığımız gibi sloganı ‘Tüm Türkiye Bize Bakıyor’ şeklinde olan Ulusal Kanal; Türkiye’de meşhur popüler kanallara kıyasla daha dar izleyici kitlesine sahip, kendi görüşlerinden olmak kaydıyla daha düşük nüfuslu izleyici kitlesine hitap eden siyasi kanallardan biridir.

Bildiğiniz gibi Türk televizyonlarında siyasi, ideolojik, yöresel, kulüp, vs. konseptlere ait olmak üzere pek çok yayın mevcuttur. Bilmeyenler için kısa ve öz bir şekilde özetleyecek olursak Ulusal Kanal; Vatan Partisi’ne yakın görüşleri ile bilinen ve bu doğrultuda programlar yayınlayan bir TV kanalıdır. Nasıl ki Akit TV İslamcı ve aşırı sağ görüşler, Halk TV de muhalif görüşler barındırıyorsa, Ulusal Kanal da bu çizgide ilerlemektedir.

Ulusal Kanal’ı kimler ne zaman kurdu?

Peki o zaman ‘Kurucuları kimdir bu Ulusal Kanal’ın?’ diye soracak olursak; kanalın kuruluş yılı olarak kabul edilen 2000 yılında biraz daha gerilere uzanan bir süreci olduğunu görürüz.

Ulusal Kanal’ın temelini oluşturan TV kanalı, vakti zamanında ‘Yeditepe TV’ adında olan ve Yeditepe Üniversitesi‘ne ait olan bir TV kanalıdır. Yeditepe TV 1994 yılında kurulmuştur ve bir İstanbul televizyonu olarak lisans alarak İstanbul çapında yayınlara başlamıştır. Fakat; 2000 yılına kadarki 5-6 yıl içerisinde Yeditepe TV; RTÜK tarafından yapılan yaptırımlar, lisans iptalleri gibi mevzular sebebiyle yayın yapamamış ve uzun süre sessiz kalmıştır.

2000 yılında ise kanala yeni bir reform gelmiştir. Bugünkü ismini almasını sağlayan bir süreç olarak Yeditepe TV; Ulusal Kanal adlı girişim tarafından satın alınmış )o dönemin 100.000 doları tutarında) ve lisans işlemleri başlamıştır. 2000 yılında İstanbul çapında yayına başlayan Ulusal Kanal, 2002 yılında uydu yayınına, 2003 yılında ise ulusal yayına başlamıştır.

Dolayısıyla; Vatan Partisi ve yakın görüşleri olanların yoğun bir şekilde izlediği Ulusal Kanal; 1994 yılında Yeditepe TV ismiyle kurulmuş, 2000 yılında ise bugünkü ismiyle yayınlarına tekrar başlamıştır.

Ayrıca; yayına başladığı tarih olarak Ulusal Kanal yöneticileri manidar bir tarih seçmiş ve yayın hayatı 2000 yılının 29 Ekiminde başlamıştır.

Ulusal Kanal’ın sahibi kim? Kimlerin kontrolündedir?

Kurulduğu günden bu yana Ulusal Kanal’da ‘Sabahattin Önkibar ve Alternatif’, ‘Hulki Cevizoğlu ile İkna Odası’, ‘Nihat Genç ile Veryansın’ gibi pek çok önemli program yayınlanmaktadır.

2019 yılında olmamız itibariyle Ulusal Kanal’ın sahibi Yalçın Büyükdağlı iken, Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Genel Müdürlük görevini Adnan Türkkan yapmaktadır. Ayrıca; TGB‘de bilinen bir isim olarak Çağdaş Cengiz kanalın Genel Yayın Yönetmenliğini yapmaktadır. Kanalın ait olduğu şirket ise ‘Yeditepe İletişim Hizmetleri Sanayi ve Ticaret AŞ’dir. (İlerleyen yıllarda Ulusal Kanal’ın künyesinde ve mülkiyetinde bir değişiklik olması ve okuyucumuzun ikaz etmesi halinde yazı güncellenecektir.)

‘Ulusal Radyo’ isimli bir de iştiraki mevcut olan Ulusal Kanal’ın genel merkezi İstanbul’un Beyoğlu ilçesindedir.

Günümüzde Ulusal Kanal Türksat 4A uydusundan, D-Smart, Kablo TV ve Ustream üzerinden izlenebilmektedir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*