Ukrayna’nın kuruluşu ve tarihi

603.628 km2’lik yüz ölçümüyle Ukrayna; Karadeniz’in kuzeyinde son derece geniş alan kaplayan bir ülkedir. Bulunduğu bölgedeki birçok Doğu Avrupa halkını bünyesinde barındıran Ukrayna; topraklarının tamamı Avrupa’da olan en büyük ülke olmasının yanı sıra; Avrupa’da en büyük askeri güce sahip 2. devlettir. (1.Rusya)

Ukrayna Ordusundan bir kare

Tarihine bakacak olursak; coğrafi konumundan ötürü Ukrayna’nın birçok kavmin geçiş güzergahı üzerinde olduğunu ve birçok kültürel etkileşime zemin hazırlayan topraklar üzerinde kurulduğunu görürüz. En eski verilere göre Avrupa Hunları, İskitler bir dönem Ukrayna’yı yurt edinmişlerdir. İlerleyen yıllarda da Kıpçak Türkleri, Hazarlar, Peçenekler, Oğuzlar, Kumanlar, Moğollar ve Osmanlıların hakimiyetine girmişlerdir.

Bölgedeki gözle görülür Slav hareketleri ise 9. yüzyılın ortalarına denk gelmektedir. Şöyle ki; İskandinavya’dan Kiev’e kadar inen bir Viking boyu; Hazar Kağanlığından Kiev’i almıştır ve böylece söz konusu topraklar Kiev Knezliği’nin bir parçası haline gelmiştir. Rus tarihini bilenler; Kiev Knezliğinin Rusların ilk ortaya çıkış zamanları olduğunu hatırlayacaktır. Daha sonra bu Kiev Knezliğinin Moğollar tarafından yıkılması üzerine Moskova’ya doğru göç eden topluluklar bugünkü Rus devletinin temellerini atmıştır. Kalanlar ise Ukrayna’nın temellerini oluşturmuştur.

Kiev Knezliğinin yıkılışından sonra ise Ukrayna; 1500’lü yıllara kadar Litvanya, Lehistan, vs. yerli devletler arasındaki mücadelelere şahit olmuştur.

1500’lü yıllarda ise Ukrayna yerlilerinin gerçekleştirdiği bir bağımsızlık hareketine tanık olmaktayız. “Kazak” olarak adlandırılan bir yerli halk; örgütlenmiş ve kendi devletini kurmuştur. Burada şu konuya açıklık getirilmelidir: Ukrayna’da devlet kuran bu Rus Kazakları ile Kaza Türklerinin alakası yoktur. Kazak kelimesi Eski Türkçe’de “özgür insan” anlamına geldiği için; Rus Kazaklarına bu kelime anlamına dayanan isim verilmiştir.

Kazakların gerçek anlamda devlet kurması ise 1648 ayaklanması ile gerçekleşmiştir. Bohdan Khmehytsky önderliğinde; Rusya’nın gizli desteğiyle Lehistana karşı ayaklanan Kazaklar özerlik kazanmış ve “Kazak Atamanlığı” denilen küçük devleti kurmuşlardır.

İlerleyen yıllarda Osmanlı, Lehistan ve Rusya’nın çekişmeleri sonucu Rusya galip gelmiş ve 1800’lere girmeden önce Ukrayna’nın neredeyse tamamını fethetmiştir.

Bolşevik İhtilalinin hemen ardından; 1919 yılında Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti kurulmuş; kısa bir bağımsızlığın ardından 1922’de SSCB’ye katılmıştır. 2. Dünya Savaşı’nda ise; Nazilerin SSCB topraklarına girmesinden dolayı en büyük acıları yaşayan milletlerden biri Ukraynalılar olmuştur. En az 5,5 milyon Ukraynalı bu işgal döneminde öldürülmüştür.

1991 yılında SSCB’nin dağılmasıyla bağımsız olan Ukrayna’nın en acı facialarından biri de Çernobil patlamasıdır.

Bağımsız Ukrayna’nın ilk cumhurbaşkanı Leonid Kravçuk’tur.

Kelime anlamı olarak Ukrayna; eski Slav dilinde “Sınır Ülkesi” demektir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*