Udemy’yi kim kurdu?-Udemy’nin kurucusu kim?

Günümüzde Udemy; öğrenciler için, kendi kendini eğitmek isteyen ev hanımları, öğrenmenin yaşı yok diyen yaşama sevinci dolu insanlar, hatta aktif olarak çalışıp da kendini geliştirmek isteyenler için bulunmaz bir nimettir. Üye olan eğitmenlerin uzman oldukları alanlardaki kurslarını ücretli veya ücretsiz olarak yükledikleri ve bu kursları almak isteyenlerin hem kurs materyalleri, eğitmenle soru-cevaplı iletişim ile öğrenim gördükleri bir arabulucu platformdur. Son derece kullanışlıdır, yenilikçidir ve vizyon sahibidir Udemy. Udemy ismi İngilizce “Academy of you” sözünün İngilizce gramere uygun olarak kısaltılmasıyla yapılan bir kelime oyunundan gelmektedir. Bu yüzden de halihazırda pek çok kişinin duyduğu bir şirkettir, platformdur. Peki ya bir şeyi biliyor muydunuz: O dillere desten Udemy’yi kuranların Türk olduğunu!….

Evet yanlış okumadınız. Amerika’nın Silikon Vadisi’nden aldığı yatırımlarla, ardında bulunan dramatik ölçüdeki azim, risk ve emek ile bir anda dünya markası haline gelen Udemy’nin kurucuları; Türkiye’de, Malatya’da bir dağ köyünde büyüyen ve yeni başlangıçlar umuduyla Amerika’ya göç edip büyük cesaret gerektiren bir girişimde bulunan iki Türk gencidir.

O halde Udemy’nin kurucusunu, Udemy’yi kimin ne zaman kurduğunu ve Udemy’nin sahibinin kim olduğunu gelin hep birlikte inceleyelim:

Udemy’nin kurucusu kim?

Silikon Vadisi’nden yatırım fonu alıp da dünyaya açılan Udemy; aslına bakacak olursanız Türkiye’nin Malatya ilinde doğup, Ankara’da şekil alan ve oradan Amerika merkezli olup tüm dünyaya açılan bir iş fikridir. Dijitalleşen ve bilgiye erişmeyi kolaylaştıran 21.yüzyıl dünyasının en çarpıcı girişimcilik örneklerinden biridir.

Eren Bali; 1984 yılında Malatya’nın dağlık kesimlerindeki bir köyde dünyaya gelen bir gençtir. Öğretmen bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Bali için çocukluk yılları köy olanaklarıyla sınırlı ama en büyük geçim kaynağının kayısı olduğu, doğal mı doğal bir ortamda geçmiştir. Çocukluğundan beri son derece çalışkan ve zeki bir öğrenci olan Eren Bali; lise öğrenimi için Malatya Fen Lisesi’ni kazanmış ve burada okumuştur. Eren Bali; kendi başarısının ve zekasının yanı sıra böyle parlak bir zihni ve işlenmiş zekayı belki de öğretmen olan ailesinin kendisini bir öğretmenlik disipliniyle yetiştirmesine borçludur.

Eren Bali

Bali ailesinde zekası ve dersleriyle ünlü olan sadece Eren Bali değildir. Kendisinde birkaç yıl önce ablası ODTÜ’yü kazanmış ve üniversite eğitimini burada tamamlamıştır. Malatya Fen Lisesi’nde okurken Uluslararası Matematik Olimpiyatlarında madalya alan Eren Bali’ye MIT, Harvard gibi üniversitelerden davet gelse de o birdenbire Malatya’dan Amerika’ya gitme fikrini aşırı radikal bulmuş ve eğitimine emin adımlarla devam etmeyi tercih ederek ablasının izinden gitmiş, ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde eğitimine devam etmiştir. Yani Eren Bali ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunudur. Fakat diploması bununla sınırlı değildir. Çünkü eğitimi sırasında Matematik Bölümüyle Çift Anadal yapmıştır, dolayısıyla hem “Bilgisayar Mühendisliği” hem de “Matematik” diploması vardır. (Ayrıca bkz: MIT’yi kim kurdu?, Harvard’ı kim kurdu?)

Çocuk yaşlardan beri internet ve yazılım dünyasıyla çok yakından ilgilenen Bali; mezun olduğu 2007 yılından itibaren Türkiye’de yaptığı çeşitli çalışmalardan sonra 2009 yılında Silikon Vadisi’nde bir şirket kurmak için ABD’ye taşınmıştır. Udemy’nin kuruluşu da burada başlamıştır.

Udemy’yi kimler kurdu? Udemy kimin?

Eren Bali ile benzer fikirlerde olan birisi daha vardır: Oktay Çağlar. Kendisi Eren Bali’nin ortaokuldan arkadaşıdır. ABD’deki projelerinde eren Bali ve Oktay Çağlar birlikte çalışmışlardır.

Oktay Çağlar

Eren Bali; mezun olduğundan beri herkesin eşit fırsatta eğitim alabileceği bir eğitim platformu yaratma fikrine kafayı takmıştı. Kendisinin son derece kısıtlı imkanlarla büyümesi neticesinde fırsat eşitsizliğinin ne demek olduğunu çok iyi biliyor, bunun acilen çözülmesi gereken bir sorun olduğunu düşünüyordu. Hatta internet ve bilgisayar ile tanışması da ablasının geçici bir dönem eve bilgisayar ve internet getirmesiyle olmuştur. İnterneti ilk kez burada keşfettikten sonra bunun herkesin bilgiye erişebilmesi için harika bir şey olduğunu o zaman fark ettiğini kendisi söylemiştir.

Udemy kuruluyor

İşte bu eğitim platformu fikrine 2007-2009 arasında bir süre Türkiye’de yoğunlaştıktan sonra Eren Bali ve Oktay Çağlar ikilisi; 2009’da ABD’ye taşındıktan sonra Silikon Vadisi’nde bu projeye finansman sağlamaya çalışmışlardır. Bu esnada “Gagan Biyani” isimli Hint asıllı Amerikalı bir girişimci ile de tanışmılardır ve kendisi de projenin ortaklarından biri olarak özellikle eğitmenlerin ayarlanması hususunda görev almıştır.

Gagan Biyani

2009-2010 arası Udemy’yi kurma çabaları için tam bir kabus olmuştur. Eren Bali; geçimini sağlamak için başka işlerde çalışmak zorunda kalırken, 1 yılı gündüz iş gece sabahlara kadar projesiyle uğraşmakla geçmiştir. 1 yıl boyunca proje en az 50 yatırımcıdan ret cevabı almıştır.

Yatırımcıların projeyi reddetmesinin sebebi olan en etkin düşünce şuydu: “İnsanlar sonunda sertifika almadıkları bir eğitim platformunu neden kullansınlar?” Eren Bali ise ısrarla şu görüşten yanaydı: “Eğer insanlar sertifikalı kurs alırlarsa, sertifika aldıktan sonra bir daha sitenin yüzüne bile bakmazlar. Süreklilik olmalı. Öğrenmek ve sadece kendini geliştirmek isteyen insanlar için böyle bir platform bulunmaz bir hazine olacaktır.”

En sonunda David McClure adlı bir melek yatırımcı -ki kendisi Silikon Vadisinin en saygın yatırımcılarından biridir-; bu projenin başarılı olabileceğine ikna olmuş ve onun önderliğindeki 11 yatırımcı; Udemy için 1 milyon dolarlık fon sağlamışlardır.

En nihayetinde de çileli ve bir o kadar da çelik gibi irade gerektiren, umut kırıcı bir sürecin ardından 2010 yılında Udemy kurulmuştur. O halde “Udemy kim tarafından ne zaman kuruldu?” sorusunu şu şekilde cevaplayabiliriz:

Udemy; 2010 yılında Eren Bali, Oktay Çağlar, Gagan Biyani tarafından ABD Silikon Vadisi’nde (San Francisco) kurulmuştur. Kurucular üç kişidir fakat başından beri Udemy’nin kuruluşunda önder ve lider olan kişi Eren Bali’dir.

Udemy’nin sahibi kim? Udemy kimin?

Aradan geçen 9 yıl boyunca ne olduğunu söylemeye gerek yok: Silikon Vadisi’nin en ünlü yatırımcısından destek almayı başararak bir anda karizmasını tavan yapan, sonrasında da başarılı olma belirtilerini veren Udemy; 2014 yılında 32 milyon dolar, 2015’te 65 milyon dolar, 2016’da ise 60 milyon dolar fonlanmış ve amansız bir büyüme süreci yaşamıştır. “Eğitimde %100 eşitlik” mottosunun özel sektör tarafından gerçekleştirilmesi gibi ironik bir durum başarılmış ve hatta Microsoft dahi 2016 yılından beri Afrika ve Ortadoğu’daki gençlerin eğitimi için Udemy’yi kullanmaya başlamıştır. (Ayrıca bkz: Microsoft’u kim kurdu?)

Peki “Kimindir bu Udemy? Udemy’nin sahibi kimdir?” diye soracak olursanız Udemy; 2019 yılı Mayıs ayındayken halen Eren Bali; Oktay Çağlar ve Gagan Biyani ortaklığında olan bir şirkettir. 2010-2019 yılları arasında şirket CEO’luğunu Eren Bali yapmıştır. Fakat Eren Bali yeni projelere yoğunlaşmaya karar vererek 2019 yılında CEO’luk görevini bırakmıştır. 5 Şubat 2019 tarihinden beri Udemy’nin CEO’su Gergg Coccari’dir.

(Bu bilgi 2019 yılının Mayıs ayındayken kaydedilmiştir. Herhangi bir güncelleme olması durumunda iletişim veya yorum sekmesinden bize ulaşabilir, düzeltme talebinde bulunabilirsiniz.)


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*