Uber’in sahibi kim?-Ulaşım sektörünü parça pinçik eden adamları yakından tanıyın…

2014 yılında Güney Kore’de yasa dışı taksicilik yaptıkları gerekçesiyle gelen hapis veya para cezası istemi, buna ek olarak Hindistan’da bir Uber çalışanının müşterisine tecavüzle suçlanması gibi vakalar yüzünden başları bir türlü beladan kurtulmayan Uber kurucuları; yepyeni bir iş fikrini geçirmeye çalışanlar karşılaşacağı zorluklar ve alacakları riskler açısından ibretlik bir örnek niteliğindedir. Art arda kazandıkları kazandıkları başarılara ve katladıkları servetlerine rağmen sürekli devletlerin anlamsız bürokratik ve yavaşlatıcı engelleriyle mücadele vermek zorunda kalmıştır.

Uber’i kim kurdu?

2009 yılının Mart ayında San Fransisco, California’da siftahını yapan Uber; Travis Kalanick ve Garret Camp tarafından kurulmuştur. Basında ismi daha çok gözüken ortak ve CEO olan Travis Kalanick; aynı zamanda Garret Camp ile beraber StumbleUpon’un da sahibidir.

solda Travis Kalanick, sağda Garret Camp

Kuruluşu 2009 olarak kabul edilmesine rağmen Uber’in faaliyetlerine başlaması 2011 yılını bulmuştur. Aradan geçen 2 yıl boyunca Kalanick ve Camp ikilisi yazılım geliştirme, yatırımcı bulma gibi aşamalara odaklanmıştır. Nihayet 2011 yılında resmi olarak tanıtılan Uber; CEO olarak Ryan Graves’i işe alsa da kısa bir süre sonra CEO’luk koltuğuna kurucu ortaklardan olan Travis Kalanick geçmiştir.

Kısa zamanda büyük beğeni toplayan Uber; 2011 yılı sonunda 44,5 milyon dolarlık sermaye elde etmeyi başarmıştır.

Uber nedir?

Bugün BlaBlaCar ve benzeri girişimlerden kafamızda daha iyi canlanacağı üzere Uber; ortaklaşa kullanıma dayalı sistemleri araç kiralama ve taksi hizmetine uyarlayan şirket olmuştur. Diyelim ki İstanbul’dan Ankara’ya gitmek istiyorsunuz. Uber uygulamasından aynı istikamete özel aracıyla gidecek olan kişilerle irtibata geçip; otobüs veya uçağa göre çok daha uygun fiyatlarla seyahat edebiliyorsunuz.

Günümüzde Uber

Kısa zamanda büyük başarılar elde eden Uber; New York City, Washington ve Chicago ile başlamak üzere ABD’de yayılmaya devam etmiş; 2012 yılına yakşalırken de Paris hizmetiyle Avrupa’ya ayak basmıştır. 2015 yılının sonuna geldiğimizde ise Uber hizmeti 60 ülke ve 300 şehre ulaşmıştır.

Travis Kalanick ve Garrett Camp hakkında

1976 Los Angeles doğumlu olan Kalanick; çocukluğunu ve gençliğini burada geçirdikten sonra California Üniversitesi’nde bilgisayar mühendisliği okumuş; buradan da onu Uber’e kadar götüren kariyerine başlamıştır. Genç yaşına rağmen 6 milyar doları aşkın serveti ile Forbes’un en zengin 400 Amerikalı listesinde 290. sıraya yerleşmeyi başarmıştır.

Garret Camp ise 1978 Kanada, Alberta doğumludur. Uber ile beraber Expa, StambleUpon gibi birçok girişimcilik tecrübesi ve bunların haricinde yatırımı bulunmaktadır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


3 Comments

  1. Uber in ekmeğine yağ süren, taksi zamlarıdır. Taksilere yapılan siyasi amaçlı zamlar ( ki bunlar, ekonomik gidişatın üstündedirler ) önce korsan taksileri arkasından da UBER i tetiklemiştir.

  2. Ben vieanada uberde calistim fakak beni musteri zuyunden kapattilar bu hatayi herkez yapa bilir bu hata buk bi hata dil lutven beni acin bem calisayim bem calismasam bu ulkede nasil yasayam lutven nemim komtami acin yolsa naska bi yollara duserim

  3. Türkiye’de yapılan haksızlıklara dur değin lütfen ben xl şöförüyüm ama saçma sapan bir şekilde taksi şöförü oldum diye beni xl şöförü sayıyorsunuz bu bana yapılan tam anlamıyla haksızlıktır sizin uber İstanbulu durdurmanın vede bodrum da faaliyet gösterip bizleri hiçe Saymanız çok yanlış ve haksızlıktır lütfen gereği yapılır beni xl şöförü olarak Saymanız lazım ben çok emek verdim yok sayamazsınız beni gereğinin yapılmasını ivedi bir şekilde yapılmasını rica ediyorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*