Twitch kimindir?-Oyun oynarak para kazandıran Twitch’i kim kurdu?

Tüm sosyal medya platformalarının atası, babası olan Facebook ortaya çıktığından beri internet alemi; birbirinin peşi sıra kurulan sosyal medya platformları ile daha da şenlenmiştir. Zamanla daha kısa mesajlar atmak isteyenlere özel Twitter gibi, video odaklı çalışmak isteyenler için Youtube gibi, resim odaklı çalışmak isteyenler için Pinterest gibi, bunların taklidi olan daha yüzlerce alt dal gibi binbir çeşit platform mevcut günümüzde. Bunların hepsinin kuruluşu ve kurucuları hakkında yazmıştık. Linklere tıklayarak o yazılarımızı da okuyabilirsiniz.

Bir tanesi var ki; o da diğerleri gibi efsaneleşmeye, dünyanın en bilinenlerinden olmaya aday… Kim? Tabii ki de Twitch… Twitch; diğer branşlarda takılan yayıncılar bulunsa da neredeyse %99 oranında oyun severlerin, canlı yayın akışında oynadıkları oyunları yayınlayan oyuncuların platformudur. Tek cümleyle özetlemek gerekirse mesela siz iyi bir LOL oyuncusu iseniz; açıyorsunuz bir Twitch kanalı; tabii monitörünüzü canlı yayına aktaran ve bu esnada konuşup mesajlaşabileceğiniz programları da yüklüyorsunuz. Oyun oynarken Twitch hesabınızda canlı yayın başlatarak oynuyorsunuz; izleyiciler de maç izler gibi izliyorlar, size yorum yazıyorlar falan… Bu kadar… Eğer oyun bağımlısı değilseniz bu size garip gelebilir fakat gelmesin… Online oyunlar günümüzde hiç de azımsanmayacak derecede oyuncu kitlesi ve adeta bir kültürü oluşmuş olan bir alemdir. Şöyle bir emsal verelim: Şubat 2014 verilerine göre Twitch; ABD’de internet trafiğinin en büyük dördüncü kaynağı olarak saptanmıştır. Ayrıca; Twitch’te sadece online oyun yayınları bulunmamaktadır. Resim, grafik, görsel sanatlar, el becerileri gibi hobileri olan insanlar da aboneleriyle sohbet ederek burada çeşitli faaliyetlerde bulunabilmektedir ama tabii neredeyse %99’un online oyunlar üzerine olduğunu söyleyebiliriz.

Twitch’i kim kurdu?

Şimdi de müsadenizle yeni efsanelerimizden olan bu Twitch’in kurucularından, Twitch’in sahibinin kim olduğundan bahsedelim.

Uzmanlık alanının son derece modern, 21. yüzyıla ait bir eğlence ürünü olan online oyunlar olmasından da tahmin edeceğiniz gibi yeni bir platformdur. 2019 yılında olduğumuzu düşünürsek şu an sadece 8 yaşındadır. Twtich’in kurucuları ise yine bir video platformu olan Justin.Tv’den tecrübeli olan girişimcilerdir. Yani bu başarının arkasında video platformculuğu konusunda önceden tecrübeli olan insanlar vardır. Kim onlar? Justin Kan ve Emmet Shear

O zaman; ‘Twitch’i kimler kurdu?’ sorusunun cevabını şu şekilde özetliyoruz sevgili okurlar:

Twitch.tv; 2011 yılında Justin Kan ve Emmet Shear tarafından kurulmuştur.

Twitch’in kurucuları: Justin KAN (solda), Emmet SHEAR (sağda)

Kurucular bu girişimi ilk önce Justin.Tv projesiyle yürütmüş, daha sonra da Twitch’e dönüştürülmüştür.

Twitch kimin? Twitch’in sahibi kim?

Peki günümüzde mülkiyeti kimdedir bu Twitch’in?… Yani evet; Twitch’i Justin Kan ve Emmet Shear kurmuş fakat bugün Twitch’in sahibi olan bir şirket var mı acaba? Yoksa halen bağımsız bir girişim olarak mı faaliyetlerini sürdürüyor?

Para babaları hiç böyle bir cevheri kaçırır mı yahu!….:)

2014 yılının eylül ayında Twitch; Amazon tarafından 970 milyon dolar karşılığında satın alınmıştır arkadaşlar. Dolayısıyla; 2019 yılı Şubat ayında iken Twitch’in sahibi Amazon şirketidir. Ayrıca ilerleyen yıllarda bu bilgi değişebilir, Twitch başkalarına satılabilir. Bizim unutmamız ve okuyucumuzun uyarması halinde gerekli güncelleme yapılacaktır.

Günümüzde Twitch’in 500’den fazla çalışanı mevcuttur ve Curse Inc. GoodGame Agency gibi yan kuruluşları da vardır.

Twitch’ten para kazanılıyor mu?

Twitch’i diğer sosyal medya platformalarından ayıran bir diğer yenilikse; tıpkı Youtube gibi belli bir seviyeye ulaşmış olan yayıncıların para kazanabileceği bir ortaklık programı sunmasıdır. Yani evet; Twitch’ten para kazanmanız mümkündür fakat hemen voleyi vurdum diye heveslenmeyin. Bu öyle kolay değil..

İlk önce en az 5000 aboneye ulaşmanız gerekiyor. Sonra da belirli bir izlenme oranı yakalamanız gerek… Bu şartlardan sonra ortaklık programı başlatmanız halinde aboneliğiniz paralı hale geliyor. İzleyiciler kanalınıza belirli bir tutar karşılığında abone olabiliyor. Bu tutarın bir kısmı size, bir kısmı da Twitch’e gidiyor. Yani parayı reklamlardan değil de abonelerden kazandığınız için tahmin ettiğinizden daha zor. Ayrıca online oyun manyağı olmalısınız. İnsanlar günde 12-13 saat başından kalkmıyor bunun. Aksi halde rekabet edemezsiniz.

Twitch’ten para kazananlar arasında görülmüş en üst sınır olarak Türkiye’de ayda 30.000 TL kazananların var olduğu bilinirken, ABD’de 300.000 Dolar kazananlar dahi mevcut…


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*