TV8’in sahibi kim?-Yeni nesil eğlence kanalı

Son 2-3 yıldır TV8 en az Kanal D, ATV, Show TV, Star gibi büyük kanallar kadar çok duyulmuş bir TV kanalıdır. Hem de göreceli olarak çok daha az izlenmesine ve sürekli gözler önünde olmamasına rağmen..

Sebebi ise tam da başlığımızın ardında saklı. TV8’in son yıllarda geçirdiği bazı el değişiklikleri ve kazandığı yeni vizyonlar, bir süre boyunca Türkiye genelinde haberlere konu olmasına, çeşitli spekülasyonlara sebebiyet vermiştir. TV8’in el değiştirmesiyle beraber ortaya çıkan yorumlar bir yana dursun, biz tarafsız olarak bu kanalın başından geçenleri, izlediği TV kariyerini siz değerli okuyucularımıza aktaracağız.

TV8’in kurucusu kim?

TV8, 2013-2014 yıllarında ön plana çıktığı gibi yeni kurulan bir kanal değildir. O yıllarda satın alınmış bir kanaldır. Yani sanılanın aksine TV8’in geçmişi sanılandan çok daha eskilere uzanmaktadır. O halde meraklı olan okuyucularımız bu sorunun cevabını da bekliyorlardır: TV8’i kim kurdu?

Efendim TV8; 1999 yılında MNG Medya Grubu tarafından kurulmuştur. Dolayısıyla MNG Holding’in kurucusu Mehmet Nazif Günal tarafından kurulmuş olmaktadır. 

TV8’in kurucusu Mehmet Nazif GÜNAL

Ayrıntılı bilgi için bunu da okuyabilirsiniz: MNG Holding’i kim kurdu?

TV8’e dönersek, 2000 yılından öncesinde kurulmuş, sanılandan daha köklü bir kanal olduğunu görürüz. Peki; o zamanki TV8 ile bugünkü daha enerjik, eğlenceli TV8 aynı mıydı? Kesinlikle hayır…

MNG Medya Grubu; TV8’i bir haber kanalı vizyonuyla kurmuş ve 2013 yılında el değiştirinceye kadar bu yönde yayın hayatına devam etmiştir. Dolayısıyla küçük bir kitle dışında çok fazla bilinen, izlenen, gündeme konu olan bir kanal değildi. Telegol programını bir dönem transfer etmiş olsa bile yine de belirli bir çapta kalmıştır.

TV8 kimin?

Artık çoğumuzun bildiği kısma gelebiliriz: TV8 bugün kimin? Merak edenler için hemen söyleyelim: 2013 yılında TV8, Acun Ilıcalı’nın sahibi olduğu Acun Medya tarafından satın alınmıştır ve 2017 Nisan ayı itibariyle yayın hayatına bu şekilde devam etmektedir. Dolayısıyla TV8’in kurucusu Mehmet Nazif Günal iken; bugünkü sahibi Acun Ilıcalı olmaktadır. Ayrıca; 2015’te yapılan bir anlama neticesinde Doğuş Yayın Grubu kanalın %30’luk hissesini satın almıştır.

Ayrıntılı bilgi için okuyabilirsiniz:  Acun Medya’yı kim kurdu?

Muhabirlik, sunuculuk, program yapımcılığı gibi mesleklerle Türkiye televizyonlarının bilinen isimlerinden olan Acun Ilıcalı, yakın zamanda başladığı büyük çapta girişimcilik faaliyetleriyle de gündeme gelmiştir. İşte; satın aldığı bu TV8 kanalı; medya çalışanlığından sonra medya patronluğu konusunda yaptığı en önemli hamlelerden biridir.

Kanalı satın aldıktan sonra tamamen bir eğlence kanalına dönüştüreceğini belirten Acun Ilıcalı; yayın akışında bulunan tüm spor ve eğlence dışı programlara son vermiş, kanal kadrosunda da vizyon doğrultusunda yenileme yoluna gidilmiştir. Acun Ilıcalı’nın kanalı saf kan ve en iyi eğlence kanallarından birine dönüştürme amacı o kadar iddialıdır ki; neredeyse her kanalda bulunan akşam 19 ana haber bültenlerini dahi yayında kaldırmıştır.

Günümüzde TV8; Türkiye, Azerbaycan, KKTC ve İran sahasında yayın hayatına devam etmektedir. Digiturk platformunda da TV8 HD yayını yapan kanal; İspanya Kral Kupası, İtalya Kupası ve NBA maçlarının yayın haklarını satın alarak Türkiye’deki pek çok spor şubesini bünyesinde toplamayı başarmıştır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


2 Comments

  1. Bizim çocuklar aile 24 7 tv8 i izliyor ama genel olarak baktığımızda hiç bir öğretici eğitici tarafı da yok belgesel haber dini yayın bilgilendirme amaçlı illerimiz i tanıtma yok 24 saat in 20 si dedi kodu ama çocuklar için bizde izlemek zorunda kalıyoruz

  2. Neden cocuklar icin izlemek zorunda kaliyorsunuz hem yayinlarin kalitesizliginden bahsedip.bu yayinlari cocuklara izletiyorsunuz ve bizde izlemek zorunda kaliyoruz diye hayiflaniyorsunuz.. afedersiniz ama gerizekalimisiniz?

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*