Turkland Bank kimin?-Arap kökenli bağımsız banka

Türkiye’nin en büyük bankaları arasında 19. sırada, yani sondan 2. olan Turkland Bank ismi pek duyulmamış olmasına rağmen yaklaşık 20 yıldır Türkiye’de faaliyet gösteren bir finans kuruluşudur. İsminin bugüne değin fazla duyulmamış olmasında sermaye büyüklüğü, şube ve çalışan sayısı, vs. yönlerden rakiplerinin gerisinde bulunması etkili olsa da; sürekli geçirdiği isim değişikliklerinin de bu duruma sebebiyet verdiği kesindir.

Daha çok T-Bank ismiyle bilinen Turkland Bank; geçmişinde yaşadığı köklü değişiklikler sonucunda geleceği parlak kuruluşlardan biri olarak hizmetlerine devam etmektedir. Şimdi de bu bankanın günümüzde sahip olduğu durum öncesinde yaşadıklarından, kuruluşundan ve gelişim evrelerinden bahsedelim:

Turkland Bank’ın kurucusu kim?

Köken itibariyle T-Bank; sıfırdan yaratılan bir işletme değil, Türkiye’deki yabancı yatırımın sonradan bağımsızlaşması yöntemiyle oluşmuştur.

Bu bilgiyi net bir şekilde açıklayacak olursak Turkland Bank (T-Bank); 1985 yılında Bank of Bahrain and Kuwait’in Türkiye şubesi olarak kurulmuştur. Yani güçlü bir Arap sermayesiyle Türkiye pazarına girmiştir. Sahip olduğu statüden de gayet güzel bir şekilde yararlanan banka; 1990’lara girene kadar hızlı bir ivme yakalamış ve İstanbul’daki en saygın finans şirketlerinden olmuştur.

T-Bank bağımsız oluyor

6 yıllık bir dönem boyunca aynı çatı altında çalışmaya devam eden Turkland; 1991 yılında bağımsız bir kuruluş olmuş ve “Bahreyn ve Kuveyt Bankası A.Ş.” ismini almıştır.

Fakat baba kuruluşundan bu şekilde ayrılan T-Bank’ın 1991 macerası pek uzun sürmemiş; yaşanan mali ve idari sıkıntılar sonucunda 1992 yılında Doğuş Grubu‘na katılarak Garanti Bankası‘nın bünyesine girmiştir.

Doğuş Grubu’nun elindeki 5 yıllık dönemde biraz daha istikrarlı bir yükseliş yakalayan Turkland; Garanti Bankası’nın aldığı karar neticesinde tekrar el değiştirmiş ve 1997 yılında Mehmet Nazif Günal tarafından satın alarak MNG Bank ismini almıştır.

Turkland Bank tekrardan Arapların oluyor

1997 yılından itibaren 9 yıl boyunca MNG dönemini yaşayan T-Bank; 2006 yılında gerçekleştirilen devir işlemiyle %91’lik hissesini Arab Bank ve BankMed ortaklığına satmıştır. 2010 yılında BankMed’in kalan %9’luk kısmı da satın almasıyla Arab Bank ve BankMed bankanın sadece iki ortağı olmuştur.

Turkland Bank’ın sahibi kim?

2016 itibariyle Turkland’ın hissedarları ve sahipleri şu şekildedir:

-BankMed (%50)

-Arab Bank (%28)

-Arab Bank İsviçre (%22)

Genel müdürlük görevinde ise Adil Dinçer Alpman bulunmaktadır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*