Türkiye’de en çok satılan otomobil markalarının sahipleri

Güzelim Türkiye; her ne kadar pek çok 3. dünya ülkesine göre son derece sermayesi yüksek ve gelişmiş bir ülke olsa da, kalkınmışlığı ve sosyal adaleti pek yerine oturmamış, sermaye elde edenin tüketim odaklı davrandığı bir diyardır. Yani Batı Avrupa ve ABD üretir, bizim zengin olanlarımız alır, tüketir de tüketir…

Türkiye’de en çok satılan otomobil markalarına dair bir liste yaparken, böyle bir görüşü belirtmeden de edemedik. Çünkü biliyorsunuz ki markaların hepsi yabancı ve tutarlar inanılmaz ölçülerde. “Yerlisi yabancısı mı kaldı arkadaşım? Artık her şey uluslararası imparatorluklara katılmış durumda. Efendime söyleyeyim bir arabanın motoru bir yerde üretilirken, kaporatsı şuradan, vidası somunu buradan geliyor.” diye söyleyenlere de “O uluslararası imparatorluklarda kazanılan gelirle yabancının ürettiklerini yüksek bedellerle satın alıp caka satmaktan, güç gösterisi yapmaktan başka hangi payımız, hangi katkımız var?” diye sormak lazım.

Neyse; işte Türkiye’de en çok satan otomobil markalarının kurucuları ve sahipleri:

NOT: Otomotiv Distribütör Derneği (ODD)’nin 2016 yılının ilk 9 ayını baz alan listesinden ilk 20 model baz alınarak liste yapılmıştır.

1)Renault

1899 yılında faaliyetlerine başlayan bu köklü Fransız otomotiv devi Renault; Louis Renault, Marcel Renault ve Fernand Renault tarafından kurulmuştur. Hem içinde bulunduğu teknik imkanlardan hem de gelişmiş endüstriden gayet verimli bir şekilde faydalanan kuruculardan sonra da şirket istikrarlı bir şekilde büyümüş ve tüm dünyaya ürünlerini pazarlamaya başlamıştır. Günümüzde de Nissan gibi diğer otomotiv devleriyle yaptığı ortaklıklarla dikkatleri üzerine çekmektedir.

Louis Renault, Marcel Renault, Fernand Renault
Louis Renault, Marcel Renault, Fernand Renault

Bugüne geldiğimizd Renault markasının CEO’su ve yönetim kurulu başkanı ise Carlos Ghosn’dur.

2)Volkswagen

1937 yılında temelleri atılan ve halka hizmet sunmaya başlayan Volkswagen’in ise daha halkçı ve daha askeri bir geçmişi vardır. Şöyle ki; günümüzde en büyük otomotiv üreticilerinden biri olan Volkswagen, 1937 Adolf Hitler’in başkanı olduğu Nasyonal Sosyalist İşçi Partisi tarafından kurulmuştur. Devlet öncülüğünde üretime geçen bu markanın o zamanlarki amacı; Nazi ideolojisi doğrultusunda orta ve daha düşük gelir gruplu Alman vatandaşlarının da teknolojinin nimetlerinden faydalanmasını sağlamak, bu bağlamda düşük fiyatlı otomobiller üretmekti.

Günümüzde bu konseptinden tamamen bağımsız bir şekilde faaliyetlerini sürdüren Volkswagen’in CEO’su Matthias Müller’dir.

Matthias Müller
Matthias Müller

3)Fiat

Bu sefer İtalya’dan, yani Akdeniz’in sıcakkanlı insanlarının memleketinden doğan bir marka ile karşınızdayız. Tıpkı Hyundai gibi geniş bir finansal ve endüstriyel holding olan Fiat; otomotiv sektöründeki köklü geçmişiyle bu zenginliğini gayet pekiştirmektedir.

1899 yılında İtalya’nın Torino şehrinde temelleri atılan Fiat’ın kurucusu Giovanni Agnelli’dir. 2009 yılında göreve gelişinden itibaren CEO’luk görevini ise Sergio Marchionne yürütmektedir.

Giovanni Agnelli
Giovanni Agnelli

 

4)Hyundai

Aynı zamanda dünyanın en büyük 5 otomobil üreticisinden biri de olan Hyundai; aslında inşaat, gemi, otomobil, sigortacılık, lojistik, elektronik gibi pek çok alanda faaliyet gösteren bir holdingtir. Özellikle Güney Kore’de bulunan Hyundai tersaneleri gerçekten dünya teknoloji örnekleri arasında parmakla gösterilecek cinstendir.

Hyundai; 1947 yılında Güney Kore’de Chung Ju-Yung tarafından kurulmuştur. Günümüzdeki CEO’su ise Chung Mong-koo’dur.

5)Toyota

Japon çınarı olarak karşımıza çıkan Toyota ise; aile soyismini taşıyan klasik imparatorluklardan biridir. Günümüzde diğerleri gibi geniş bir sektör yelpazesinde faaliyet gösteren endüstriyel-finansal-teknik bir imparatorluktur.

Hemen hemen her yerde adını duymaya alıştığımız Toyota; Ağustos 1937’de Japonya’da Kiichiro Toyoda tarafından kurulmuştur. Günümüzde de CEO’luk görevini yine ailenin bir üyesi olan Akio Toyoda yürütmektedir.

Kiichiro Toyoda
Kiichiro Toyoda

6)Ford

Listemizin altıncı sırasındaki marka ise Avrupa ve Uzakdoğu dışında bir coğrafyadan, ABD’den. Aynı zamanda otomotiv sektöründe efsanevi bir yeri olan Ford markası; Türkiye’de en çok satan markalar arasında bu yıl için 6. sırada kaldı.

ABD’nin Michigan kentinde faaliyetlerine başlayan Ford; 1903 yılında Henry Ford tarafından kurulmuştur. 2014 yılından beri CEO’luk görevini ise Mark Fields yapmaktadır.

Henry Ford
Henry Ford

7)Opel

Volkswagen’den sonra bir diğer Alman devi olan Opel de Türkiye’de en çok satılan otomobil markaları arasında. 7. sıradan listeye giren Opel de kurucusunun soyadını taşıyan bir aile şirketi. Hemen bilgileri verelim:

Almanya’da üretime başlayan Opel; 1862 yılında Adam Opel tarafından kurulmuştur. Günümüzde CEO’luk görevini ise Thomas Sedran gerçekleştirmektedir.

Adam Opel

 

 

 

 

 

 

GÜNCEL YAZILAR:


EKREM İMAMOĞLU KİMDİR?


OKÇULAR VAKFI'NI KİM KURDU?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*