Türkiye Uzay Ajansı’nı kim kurdu?-Milli çıkarlarımız uzayda da gözetilecek…

2000’li yıllar sonrası Uzay Çağıdır adeta. 1960’lardan beri ABD ile SSCB arasında var olan Soğuk Savaş ve uzay yarışı ile doruklara ulaşan bu konu, ilerleyen yıllarda ve dolayısıyla günümüzde, 2019 yılında artık her vatandaş için olağan bir konu haline gelmiştir. Vaziyet böyle olunca da Uzay Çağı’nı yakalamak, var olan uzay çalışmalarında söz sahibi olmak, devlet nezdinde uzay araştırmaları yapmak, güçlü olmak isteyen her devletin boynunun borcu olmaktadır. Sadece birkaç ay önce kurulan Türkiye Uzay Ajansı da bu gidişatın bir ürünü olarak resmen kurulmuş ve çalışmalara başlamıştır.

Türkiye Uzay Ajansı’nın kuruluş tarihi

Şimdi aklınızda sorular: ‘Türkiye Uzay Ajansı ne zaman kuruldu?’ veya ‘Türkiye Uzay Ajansı’nı kim kurdu? Kurucusu kim?’ şeklinde. Siz değerli okurlarımıza fazla bekletmeden hemen bu soruyu net bir şekilde cevaplayalım:

Türkiye Uzay Ajansı (TUA); 13 Aralık 2018 tarihinde Türkiye Cumhruyiet tarafından kurulmuştur. Kuruluşunda öncü olan bakanlık ise Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’dır. Dönemin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan iken, Sanayi ve Ticaret Bakanı ise Mustafa Varank’tır. Dolayısıyla; Türkiye Uzay Ajansı’nın sahibi de Türkiye Cumhuriyeti ve Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’dır da diyebiliriz.

Dönemin Sanayi ve Ticaret Bakanı Mustafa Varank

Türkiye Uzay Ajansı’nın çalışmaları

Dünyada sayılı uzay ajanslarından biri olan Türkiye Uzay Ajansı’nın kuruluş kararnamesi Resmi Gazete’de yayımlanmış, tanımı ise ‘Türkiye’nin uzay bilimleri programı ile genel havacılık ve uzay araştırmalarından sorumlu devlet kurumu’ olarak yapılmıştır. ‘Milli Uzay Programı’nın’ hazırlanması ile bunun uygulanmasından sorumlu olacağı belirtilmiştir.

İdari ve mali açıdan özerk olduğu belirtilen Türkiye Uzay Ajansı’nın merkezi Ankara’dadır. Ajansın açılışı hakkında yorum yapan Sanayi ve Ticaret Bakanı Varank 20 yıllık hayalin gerçek olduğunu söylemiş ve uydu, fırlatma araç ve sistemleri, hava araçları, simülatörler, uzay platformları dahil uzay ve havacılıkla ilgili her türlü ürün, teknoloji, sistem, tesis, araç ve gereçlerin tasarımı, üretim ve entegrasyonunun tek elden planlanabileceğini belirtmiştir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*