Türkiye İşçi Partisi’ni kim kurdu?-Türkiye İşçi Partisi kimlerin?

TBMM’ye sosyalist milletvekili göndermek gibi nadir bir başarıya imza atan Türkiye İşçi Partisi, kısa adıyla TİP; yeni versiyonuyla son derece yakın tarihte kurulan genç bir parti olsa da geçmişi ve kültürü son derece erken dönemlere uzanan, Türkiye Cumhuriyeti’nin yeni şekillenmekte olan çok partili siyasi tarihinde çok önemli bir yere sahip partilerden biridir. Fakat biz Türkiye İşçi Partisi’nin kurucusu kim?, Türkiye İşçi Partisi’ni kimler kurdu ve kimlerin görüşlerini savunuyor? gibi soruları cevaplarken bu ikilemi çözmek için şöyle bir şey yapacağız: Bu yazıda sadece yeni kurulan günümüz Türkiye İşçi Partisi ile ilgili bilgi verirken, geçmişte olan Türkiye İşçi Partisi’nin hikayesini ayrı bir yazıda ele alacağız:

Türkiye İşçi Partisi’nin kurucusu kim?

2019 yılının Temmuz ayında olmamız itibariyle TİP; sadece 2 yaşında olan bir partidir. Partide çoğunluk olarak yeni jenerasyondan isimler olmakla birlikte bunların bir kısmı eski TKP’lidir. O halde hemen TİP’in kurucusu kim? sorusunu evaplayalım:

Türkiye İşçi Partisi, kısa adıyla TİP; 7 Kasım 2017 tarihinde Erkan Baş tarafından kurulmuştur. Partinin kuruluşunda vazife alanlar arasında Barış Atay, Tuncay Çelen, Metin Çulhaoğlu gibi isimler de vardır.

TİP Genel Başkanı Erkan Baş

Sloganı “Gel Kardeşim! Söz Kardeşim!” şeklinde olan TİP’in kuruluşu Türkiye’nin aşırı sol-marksist-komünist camialarında yoğun bir heyecan yaratmış, partinin eski TİP ruhunu yeniden canlandıracağı umuduyla yeni bir hareket yaratacağı düşünülmüştür. Bu umut, bu amaç ne kadar gerçekleşebilmiştir? Kişinin beklentisine göre değişir…

Şöyle; 2017 yılında kurulan Türkiye İşçi Partisi, 2018 Genel Seçimleri’nde HDP ile iş birliği yaparak adaylarını HDP listesinden göstermiştir. Bu iş birliği sonucunda aynı zamanda dönemin TİP Genel Başkanı olan Erkan Baş (İstanbul 1. Bölge) ile kuruculardan olan Barış Atay (Hatay) milletvekili seçilmeyi başarmış, gerekli süreç tamamlandıktan sonra HDP’den istifa ederek TİP’e katılmışlardır. Böylece TİP; aynı isimle tam 53 yıl sonra TBMM’de tekrardan temsil edilmeye başlanmıştır.

“TİP’in Genel Başkanı kim?” diye soracak olursanız, 2019 yılının Temmuz ayındayken TİP Genel Başkanlığı görevini aynı zamanda kurucu olan Erkan Baş üstlenmiş durumdadır.


UYARI: 2019 Temmuz’unda yazılan yazımızda verilen bazı bilgiler ilerleyen yıllarda değişebilir, güncellenebilir. Değişen bilgiye rağmen editörlerimizin yazıyı güncellemek için geç kalması veya başka herhangi bir bildiriminizin olması halinde iletişim veya yorum bölümünde düzeltme talebinde bulunabilirsiniz.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*